سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1400/2/21

۱۴:۴۷

کتاب «خاطرات یک الاغ» شنیدنی شد/30 درصد تخفیف در ایام عید سعید فطر

کتاب صوتی «خاطرات یک الاغ» اثر سوفی سگور و ترجمه سهیلا صفوی با صدای محمد سلیمی، منتشر شده و در ایام عید سعید فطر با 30 درصد تخفیف در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌‌گیرد.


سوفی سگور در کتاب جذاب و کودکانه‌اش با زبانی کاملا صادقانه، که نافی برخی حیله‌گری‌ها و بدجنسی‌هایش با برخی آدم‌ها هم نیست، از زبان یک الاغ درباره حقوق حیوانات و رفتار ناعادلانه برخی انسان‌ها با آنان می‌گوید و روایت کادیشون از دردها، شادی‌ها، حسرت‌ها، شرم‌ها و فریب‌کاری‌هایش، او را به یک راوی کاملا زنده و قابل اعتماد برای کودکان و نوجوانان بدل می‌کند.

کادیشون راوی داستان «خاطرات یک الاغ» است. کادیشون خاطراتش را می‌نویسد تا ارباب کوچولویش «ژاک» دنیای او را بهتر بشناسد و مثل خیلی دیگر از آدم‌ها خیال نکند که الاغ‌ها هوش و استعدادی ندارند. کادیشون خاطراتش را می‌نویسد که دیگر کسی به او نگوید «الاغ نادان!»؛ می‌خواهد همه او را بشناسند و «الاغ باهوش» صدایش کنند. «خاطرات یک الاغ» تصویری است از رفتار ناعادلانه و به دور از انصاف برخی آدم‌ها با حیوانات.

 کادیشون الاغ یک کشاورز مغرور است که روزی پس از تمام ظلم‌هایی در حقش شده، اربابش را با لگدی مجروح می‌کند و پس از بازکردن افسارش از تیرک چوبی نزدیک خانه پا به فرار می‌گذارد تا اربابی تازه پیدا کند. او ماجراهای زیادی را از سر می‌گذراند و با آدم‌های خوب و بد زیادی روبه‌رو می‌شود. کادیشون الاغی است که همه چیز را می‌فهمد و زیر بار زور نمی‌رود. او در نهایت خاطراتش را برای آخرین اربابش، ژاک که یک کودک است می‌نویسد تا او بداند که الاغ‌ها نادان نیستند و هوش و استعداد دارند و همه چیز را درک می‌کنند.

کادیشون در طول داستان، به عنوان موجودی زنده و دارای هوش سرشار، به سادگی با بی‌عدالتی‌های بسیاری از صاحبانش مبارزه می‌کند و تن به بسیاری از رفتارهای آن‌ها نمی‌دهد، ضمن اینکه خاطرات بسیاری نیز از کمک کردن به کودکان و صاحبان مهربانی نقل می‌کند که او را دوست داشته و به هوش و فهم او اعتقاد داشته‌اند.

کتاب «خاطرات یک الاغ» در ۲۷ فصل نوشته شده و می‌توان آن را در گونه ادبیات تخیلی جا داد. ضمن اینکه داستان به لحاظ پرداخت و انتخاب راوی، قابلیت زیادی برای تبدیل شدن به یک اثر انیمیشن دارد. «بازار روز»٬ «مخفیگاه»٬ «آتش سوزی»٬ «مسابقه الاغ‌ها»، «سرداب‌ها» و «دزد‌ها» از فصل‌های تشکیل دهنده کتاب هستند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
«من برای این‌که به آن‌ها نشان بدهم برای خدمت آماده هستم، آهسته نزدیکشان رفتم و جلوی زن ایستادم، تا بتواند بر پشتم سوار شود. مرد، همان‌طور که به زنش کمک می‌کرد روی پالان من بنشیند، گفت: ‌«به نظر حیوان شروری نمی‌آید!» من در دل به حرف‌های مرد خندیدم و پیش خود گفتم: ‌«اگر با یک الاغ به ملایمت رفتار شود، هیچ‌وقت شرور نخواهد شد! ما هیچ‌وقت عصبانی و نافرمان نخواهیم بود،‌ مگر این‌که بخواهیم انتقام دشنام‌ها و ضربه‌های چوبی را که خورده‌ایم، بگیریم. وقتی با ما خوب رفتار بشود، ما هم خوب خواهیم بود؛ حتی خیلی بهتر از حیوانات دیگر!»

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

کتاب های مرتبط


نویسندگان مرتبط