سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1400/1/17

۱۴:۳۱

«یاماها»، چالش‌های یک جوان در رویارویی با سنت و مدرنیته

رمان «یاماها» نوشته محبوبه حاجیان نژاد به رویارویی سنت و مدرنیته در زندگی یک جوان می‌پردازد.رمان «یاماها»، قصه جوانی روستایی به نام احمد را روایت می‌کند که در طغیان علیه بستر سنتی و بسته‌ای که خانواده‌اش در آن رشد کرده، خانه پدری را ترک می‌کند و خلاف میل پدرش که روحانی متعصبی است و معتقد است احمد باید راه او را در روحانیت ادامه دهد، تصمیم به تحصیل در رشته زبان انگلیسی در دانشگاه تهران می‌گیرد.

احمد با وجود تضادی که بین عقاید خود و باورهای دینی پدر روحانی‌اش می‌بیند، سخت تلاش می‌کند که پا روی عقاید و اصول اخلاقی خود نگذارد. این تلاش، او را در فراز و نشیب حوادث و ماجراها در دوراهی شک و یقین، حق و باطل، راست و دروغ قرار داده و داستان در بستر آن شکل می‌گیرد.

رمان یاماها در ۳۱ فصل نوشته شده که هر فصل در قالب نامه‌ای سرگشاده است که احمد برای محمد، برادر گمشده خود نوشته و از این طریق ماجراها و حوادث را روایت می‌کند. شهر دامغان، ایستگاه گرمسار، روستای آهوان‌و و دانشگاه تهران، مکان‌هایی است که حوادث در آن رخ می‌دهند.

در بخشی از کتاب میخوانیم:

«همه کاغذپاره‌‏هایی که این سال‏‌ها به اسم شعر و داستان توی خلوت برای خودم نوشته‌‏ام و جز معلم ادبیات‌مان و گاهی زهرا کسی آن‏ها را نخوانده. همه را، بی‏ هیچ نظمی، توی ساک سبزی ریختم که همراه مسافرت‏‌های سالانه پدر به مشهد و قم بود و بی‏ آنکه با زهرا، که نگران و غم‏زده نگاهم می‏‌کرد، حرفی بزنم، از خانه بیرون رفتم. کنار در انباری، گوشه حیاط، یاماها، صبور و سرخورده، سرش را پایین انداخته بود. از توی برف‏ها بردمش انباری و کهنه‏ گلیمی رویش انداختم و بهش گفتم راحت بخواب رفیق. زمستان که سر شد، می‏‌آیم و با خودم می‌‏برمت گرمسار».

گفتنی است این رمان در سال ۹۷ موفق به کسب رتبه دوم جشنواره رمان انقلاب و دریافت جایزه امیرحسین فردی شد.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

کتاب های مرتبط