سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

«اثریا»، اولین اثر داستانی از مدافعان حرم

از زمان نگارش رمان اثریا تا کنون مطالب زیادی درباره شهدای مدافع حرم در رسانه‌های مختلف دیداری و شنیداری تولید شده است اما درواقع اثریا از اولین آثار مکتوب در قالب رمان است که توانسته وجوه مختلفی و زوایای گوناگونی از بحران سوریه را روایت کند.

گزارش خبری

1400/1/16

۱۴:۳۳


اثریا نام شهری است در سوریه که در آنجا بسیاری از صحنه‌های نبرد بین نیروهای ایرانی و تکفیری‌ها رخ داده است. نیما اکبر خانی نویسنده کتاب اثریا توانسته با نگاهی تیز بینانه و جزئی‌نگر ، روایتی جذاب و گیرا از جنگ سوریه ارائه دهد جنگی که در آن بسیاری از نیروهای ایران برای دفاع از حرم حضرت زینب جان خویش را تقدیم کرده و به مقام شهادت نائل آمدند. متن اثر که در جاهایی هم با بن مایه طنز در آمیخته، بسیار نفسگیر و پر کشش ظاهر می شود. به همین جهت مخاطب می‌تواند علاوه بر خواندن ماجراهای جالب، درک عمیقی از میدان جنگ در سوریه پیدا کند. جنگی که در «اثریا» می‌گذرد، روایت‌ها موبه‌مو مستند هستند اما کلیت اثر داستانی است،‌ داستانی از چند شخصیت که به اثریا می‌روند و شرح جانبازی ایشان.

زبان کتاب آغشته به طنزی لطیف است که جا به جا در بخش های مختلف کتاب دیده می‌شود و لبخند و گاهی خنده به لب های مخاطب می‌نشاند. سیر داستان جذاب و نفس گیر است و مخاطب را از همان صفحات ابتدایی درگیر کتاب می‌کند و تقریباً بدون افت چندانی تا پایان با خود همراه می‌کند. در کنار این زبان طنز آلود، موقعیت های تلخی دارد که ممکن است اشک مخاطب را دربیاورد. چون اثریا رک و بی پرده از میدان جنگ با ما حرف می‌زند. و جنگ پر است از اضطراب و سختی و خشونت و درد. در کنار اینها، شوخی هم دارد، سر به سر گذاشتن و دست انداختن رفیق هم دارد، ایثار و از خود گذشتگی های بزرگ هم دارد، اعصاب خوردی و غر زدن هم دارد، فحش و بد و بیراه هم دارد! پرداختن صرف به هر یک از این موارد صحیح نیست و آنجا که تمام این حس ها و تجربه ها و واقعیت ها کنار هم می آیند، انتظار یک اثر کامل و موفق را داریم.

اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

کتاب های مرتبط