ورود

روایت هدایت‌الله بهبودی از بمباران شیمیایی حلبچه

یعقوب صلاحی ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۰
کتاب «سفر به حلبچه»؛ گزارش هدایت الله بهبودی از بمباران شیمیایی شهر حلبچه در سال 1366 است.

 این کتاب یکی از گزارش‌های کتاب «سفر به قله ها»ست. این اثر با 5 گزارش از؛ مرتضی سرهنگی، سید یاسر هشترودی و بهبودی درباره مناطق جنگی، در سال 1368 برای اولین بار منتشر شد و 2 سال بعد به چاپ دوم رسید. مبنای اصلی این اثر درباره عملیات والفجر 10 است اما با توجه به اهمیت حادثه حلبچه، این گزارش، پس از 19 سال در قالب کتاب "سفر به جلبچه" منتشر شد.

در عملیات والفجر 10، شرق حلبچه در دست نیروهای ایرانی قرار گرفت. بر همین اساس صدام برای انتقامگیری این شهر را بمباران شیمیایی و برای اولین بار از گاز اعصاب استفاده کرد. پس از بمباران شیمیایی، بهبودی به همراه سرهنگی و هشترودی اولین شاهدان این حادثه بودند. همچنین سعید صادقی و احمد ناطقی بلافاصله از حادثه حلبچه عکس گرفتند که تعدادی از آنها در کتاب "سفر به حلبچه" منتشر شده است.

در آخرین روزهای اسفند سال 1366، 50 فروند جنگنده ارتش صدام که هر یک به 4 بمب شیمیایی 500 کیلویی مجهز بودند در افق غرب آسمان حلبچه ظاهر شدند. مردم حلبچه، بارها شاهد پروازهای عبوری هواپیمای عراقی از غرب به شرق و به سوی آسمان ایران بودند. اما این بار، با ریختن 200 بمب حاوی مواد شیمیایی، یکی از فجیعترین صحنه های تاریخ رقم زده شد.

در بخشی از کتاب میخوانیم: آخرین تصویرهای غیر جنگی، تا اولین دژبانی منطقه جنگی، تصاویری است از: زنان زحمتکش با کوله بار هیزم و حفظ تعادل بارهای سنگین که با مهارت کامل روی سرهایشان قرار می گیرد و بازی دختران کوچک با لباسهای زری و پسر بچه های بازیگوش که با کفش محلی "اسکی" می کنند. از این به بعد هر چه بود، چفیه، لباس های خاکی و ماشین های گل مالی شده بود. نیروهای ما به عنوان زیباترین عناصر، در کنار بهار طبیعت، روی کوه ها را پوشانده‌اند. همه کاره‌های این مملکت چقدر بی توقع در لابلای کوهها و ارتفاعات جای گرفته اند، آن هم بدون فوق العاده و اضافه کاری! هوا کاملا "میگی" است، و به همین دلیل صدای خشن ضدهوایی ها خیلی زود دیوار صوتی افکار ما را می شکند.نظرات