ورود
در نخستین جایزه کتاب تاریخ انقلاب اسلامی ایران تقدیر شد:

«دارساوین»، روایت فتح الله جعفری از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

یعقوب صلاحی ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۵
«دارساوین» اثری مستند در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که در آن خاطرات سردار فتح الله جعفری نوشته شده است و در بخش مستند نگاری نخستین جایزه کتاب تاریخ انقلاب اسلامی ایران، شایسته تقدیر شناخته شد.

 این کتاب در بردارنده خاطرات شفاهی و بر اساس متن یادداشت های روزانه وی و به صورت پرسش و پاسخ تدوین شده است.  «دارساوین» خاطرات جالبی از نحوه استقرار امام خمینی(ره) در قم و زمان انتقال ایشان به بیمارستان قلب تهران را در بر دارد. همچنین خاطراتی درباره استقرار ایشان در ساختمانی واقع در خیابان دربند در فروردین سال 1359 بیان شده که پیش از این منتشر نشده بود.

بخش بعدی کتاب مربوط به خاطرات سردار جعفری همراه با گروه 64 نفری در منطقه کردستان است که وی به همراه این گروه در ستون کشی هایی که صیاد شیرازی برای پاکسازی این مناطق انجام می داد، همراه شدند. خاطرات اسیر شدن آنها در کردستان برای پاکسازی مناطق، از جمله خاطرات جذاب کتاب است.

لازم به ذکر است؛ کتاب بر ساختار بنا شده است؛ به این معنی که در بخش نخست خاطرات و دست نوشته های روزانه جعفری از وقایعی مختلف نقل شده و در بخش دوم پرسش و پاسخ میان راوی و نویسنده کتاب برقرار شده که در درک لحظات مختلف و دانستن از جزئیات بیشتر به مخاطب کمک فراوانی می کند.

اين کتاب در نخستين جايزه كتاب تاریخ انقلاب اسلامي ايران در بخش مستندنگاري به عنوان اثر شایسته تقدیر انتخاب شد.نظرات