ورود

«انقلاب به روایت اکبر ناظمی» برگزیده بخش مستندنگاری جایزه کتاب انقلاب اسلامی ایران

یعقوب صلاحی ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۲
اکبر ناظمی وقایع انقلاب اسلامی را با دوربین عکاسی به ثبت رسانده و این عکس‌ها در قالب کتابی با عنوان «انقلاب به روایت اکبر ناظمی» منتشر شده که با انتخاب هیئت داوران در بخش مستندنگاری جایزه کتاب انقلاب اسلامی ایران، به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

کتاب « انقلاب به روایت اکبر ناظمی»، شامل عکس‌های رنگی از وقایع انقلاب اسلامی ایران در سال 57 است. ناظمی در مقدمه این کتاب شور و هیجان و مخاطرات عکاسی در میان درگیری ها، تظاهرات و حکومت نظامی را به رشته تحریر در آورده که « پال اسپراکمن»، مترجم آمریکایی و استاد دانشگاه راتجرز آمریکا، آن را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است.

تظاهرات مردمی، حضور زنان و کودکان، ورود امام خمینی به کشور، جماعت منتظر در لابی فرودگاه مهرآباد، سخنرانی امام در بهشت زهرا، حضور امام در مدرسه رفاه، جنازه های شهدا در سردخانه های رژیم، قیام های گوناگون در دانشگاه تهران، شخصیت های فعال انقلاب، دیوارنوشته ها و شعارهای دیواری، صف های نفت، اعلان ها و کاریکاتورهای دیواری و ... از جمله موضوعات این عکس ها هستند. ناظمی که در تیرماه سال 57، در رشته گرافیک دانشگاه دوسلدورف آلمان تحصیل می کرد با شنیدن اخبار درگیری های شهرهای مختلف به کشور بازگشته و از این وقایع چند صد دقیقه فیلم و بیش از چهارهزار قطعه عکس رنگی تهیه کرده است.

اين کتاب در نخستين جايزه كتاب تاریخ انقلاب اسلامي ايران در بخش مستندنگاري به عنوان اثر برگزيده انتخاب شد.

نظرات