سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/12/21

۱۵:۰۴

«روياي بعد از ظهر»، داستان تخيلي سفر به سال 57

«روياي بعد از ظهر» نوشته نيلوفر مالك درباره پسر نوجواني است كه سی و هفت سال به عقب برگشته و درست در آبان سال 1357فرود آمده است.


این داستان درباره پسر یازده ساله‌ای است به نام پارسا که در این زمانه (سال 94) در شهر مشهد همراه مادر، پدر و برادر بزرگش زندگی می‌کند. او نوجوانی کتابخوان و ماجراجواست. لاغر است و عینک به چشم می‌زند.

یک روز موقعی که با سیم چراغ مطالعه اش ور می‌رود بر اثر جرقه برق به عقب پرتاب می‌شود و از هوش می‌رود و وقتی به هوش می‌آید متوجه می‌شود آنجا همان خانه خودشان است با وسایل و شکل و شمایلی دیگر. او در آن خانه با مادربزرگ و پدربزرگ جوان، دایی رضا و مادرش که پنج ساله بوده روبه رو می‌شود.

پارسا می‌فهمد که سی و هفت سال به عقب برگشته و درست در آبان سال 1357فرود آمده است. او که از زمان آینده آمده، چیزهایی را می‌داند که دیگران را شگفت‌زده می‌کند و گاه ماجراهای جالبی را به وجود می‌آورد. او یک روز همراه پدربزرگ در تظاهرات شرکت می‌کند و با مردم شعار می‌دهد. با دایی رضا همکاری می‌کند، نوارهای سخنرانی امام را پیاده می‌کند یا از روی اعلامیه‌ها کپی میگیرد و از این کارها لذت زیادی می‌برد. 

او می‌داند دایی رضا در همین تاریخ شهید شده اما یادش نیست در چه روزی و کجا. او به این فکر می‌افتد که ببیند دایی رضا کجا شهید شده تا نگذارد این اتفاق بیفتد. بالاخره آن روز از راه می‌رسد. دایی و پارسا به حرم امام رضا (ع) رفته‌اند.

مامورهای رژیم پهلوی که با کمک از جاسوس‌هایی که به آنجا فرستاده‌اند متوجه حضور انقلابی‌ها و فعالیتشان در حرم شده‌اند، در آن روز یعنی بیست و نهم آبان به آنجا حمله می‌کنند. عده‌ای را دستگیر و تعدادی از مردم را شهید می‌کنند.

دایی و دوستان انقلابیش با ساواکی‌ها درگیر می‌شوند. پارسا مامور ساواکی را که دارد دایی را با قنداق تفنگ کتک می‌زند هل می‌دهد و مامور با پوتین لگدی به او می‌زند. پارسا با این ضربه به عقب پرتاب می‌شود و به زمان حال برمی‌گردد و در آخرین لحظه ها دایی را می‌بیند که دایی میان او و اسلحه مامور نشسته است.

اين رمان در نخستين جايزه كتاب انقلاب اسلامي ايران در بخش كودك به عنوان اثر شايسته تقدير انتخاب شد‌ه‌است.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

کتاب های مرتبط


نویسندگان مرتبط