سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/12/21

۱۳:۵۰

مجموعه «روزشمار انقلاب اسلامي»، آيينه تمام‌نماي وقايع انقلاب

انقلاب‌ها فشرده تحولات یک قرن و شاید چند قرن در یک جامعه هستند. هر روز انقلاب یک ماجرا و اتفاقی مهم رخ می دهد که شاید هیچگاه در طول تاریخ یک جامعه رخ نداده باشد. برای اینکه وقايع مهم روزهای انقلاب به فراموشی سپرده نشود نیاز است تا لحظه لحظه آن ثبت و ضبظ شود تا از این طریق به بازخوانی دقیق و علمی دست یافت.


روزشمار انقلاب اسلامی انتشارات سوره مهر مجموعه‌ای بیست جلدی است که قصد دارد با انجام این کار روزهای انقلاب اسلامی را به جزئیات به ثبت رسانده و مجموعه‌ای کامل در اختیار محققان قرار دهد و به گزارش توصیفی وقایع انقلاب اسلامی از اول فروردین 1356 تا 22 بهمن 1357 (22 ماه و 22 روز) بپردازد. منابع این روزشمار شامل نشریات همان دوره (1357-1356) و نشریات بعد از انقلاب می‌شود که به حوادث و وقایع آن دوره پرداخته بودند؛ کتاب‌هایی که از همان دوره تاکنون در ارتباط با تحولات دوره زمانی مورد نظر در داخل و خارج از کشور منتشر شدند.

علاوه بر آن، بولتن‌های عادی و محرمانه خبرگزاری پارس و بولتن محرمانه رادیو و تلویزیون ملی ایران، اسناد مراکز امنیتی و انتظامی نظیر ساواک، شهربانی و ژاندارمری و فرمانداری‌های نظامی مناطق گوناگون و خاطرات اشخاص به این مجموعه اضافه شد. برای انعکاس نگاه خارجیان به انقلاب اسلامی، مطالب برخی از کتاب‌های منتشر شده در خارج از ایران و نشریات غربی نیز پس از ترجمه و برگه نویسی به بانک اطلاعات افزوده شد.

در مجموع از بیش از دویست نشریه داخلی و خارجی و بیش از 1500 کتاب چاپ داخل و خارج کشور برگه نویسی شد که حاصل آن بانک اطلاعاتی با حدود 220 هزار برگه اطلاعاتی شامل اخبار آشکار و پنهان این دوره از تاریخ معاصر ایران است. در تهیه منابع فوق از مراکزی همچون کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه وزارت امور خارجه، کتابخانه حوزه هنری، کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر (دفتر ادبیات انقلاب اسلامی)، بایگانی واحدهای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی، پژوهش‌های بین‌المللی، فرهنگ ناموران معاصر ایران، تاریخ شفاهی ، بایگانی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، بایگانی موسسه اطلاعات، مرکز آمار و اطلاعات بنیاد شهید و امور ایثارگران، بایگانی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی و ... استفاده شده‌است.

اين مجموعه در نخستين جايزه كتاب انقلاب اسلامي ايران در بخش مستندنگاري به عنوان اثر برگزيده انتخاب شد.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.