سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/12/19

۱۲:۳۴

نسخه کردی «عصرهای کریسکان» رونمایی شد

همزمان با رونمایی تقریظ رهبر معظم انقلاب اسلامی بر کتاب «عصرهای کریسکان»، نسخه کردی و عربی این اثر هم رونمایی شد.


به گزارش روابط عمومی سوره مهر،‌ همزمان با رونمایی و انتشار تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «عصرهای کریسکان» با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه، محمد مهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کشور، میثم مرادی معاون راهبری امور استان هاحوزه هنری، عبدالحمید قره داغی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی حوزه هنری، علی اکبر شیروانی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر و مسئولان کشوری و استانی و مهمانانی از اقلیم کردستان عراق در سالن سینما بهمن سنندج صبح روز دوشنبه 18 اسفند ماه 99برگزار شد.

«عصر‌های کریسکان» خاطرات یکی از نیرو‌های انقلابی اهل سردشت از ۱۵ سال مبارزه است. راوی این کتاب، یکی از منحصر به فرد‌ترین نیروی‌های دفاع مقدس است. چراکه او عضو هیچ سازمانی نیست. یک نیروی آزاد است و در عین حال در مأموریت‌های اطلاعاتی و عملیاتی شرکت می‌کند، مأموریت‌هایی نیز برای شناسایی در خارج از کشور دارد. پس از آن راهی سپاه می‌شود.

سعیدزاده پیش از انقلاب، از طرف ساواک، مورد پیگیری و بازخواست قرار گرفته و فراری می‌شود. اسیر کومله می‌شود و از گروهک کومله نیز فرار می‌کند. ۴ سال بعد از جنگ، سعید زاده به اسارت گروهک کومله در می‌آید. این دوران از ابتدای انقلاب تا سال ۷۴، یعنی یک دوره ۱۵ ساله، به طول می‌انجامد.

 این کتاب با یک سبک ابتکاری، خاطره چند روایی را طرح کرده و فصل به فصل بیان شده است. خواننده وقتی سعیدزاده را می‌شناسد، او وارد یک تنش و درگیری می‌شود. سپس در فصل بعدی اینکه خانواده اش چه عکس العملی نشان می‌دهد، بررسی می‌شود و از زبان همسر او همان خاطرات تکمیل می‌شود. اتفاقاتی که حول محور خانواده رخ می‌دهد؛ یعنی راوی اصلی خود خبر ندارد، اما خانواده کاملا به تمام جوانب مسلط است. در بخشی همسر او وارد داستان می‌شود، آن نقاط مبهم را تکمیل می‌کند.

دوباره در فصل بعدی راوی اصلی ادامه ماجرا را می‌گوید و همسر راوی وارد داستان می‌شود و خاطرات را شرح می‌دهد. راوی دوم پیگیری‌های جانبی که برای خانواده رخ می‌دهد؛ مانند شهادت دیگر برادران، اسارت پدر، بمباران‌هایی که در شهر رخ می‌دهد، را بازگو می‌کند. به عبارتی راوی دوم وظیفه تکمیل روایت‌های اصلی را برعهده دارد.

کریسکان منطقه‌ای در کوه سنجاق در کردستان عراق است که مقر اصلی گروهک تروریستی موسوم به حزب دموکرات بوده است. سعیدزاده دوران اسارت ۴ ساله خود را، در منطقه کریسکان بوده است. به دلیل اینکه بیشتر اتفاقات در آن منطقه رخ داده، این نام را برای کتاب انتخاب کرده است.


نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

کتاب های مرتبط


نویسندگان مرتبط