سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/12/17

۱۳:۰۹

«معلم فراری»، زندگی‌نامه داستانی اسوه ایستادگی و ایثار

«معلم فراری» عنوان كتابي از زندگینامه داستانى محمدابراهیم همت برای گروه سنی کودک و نوجوان است ، که پس از ۲۸ سال زندگى الهى، درسال ۱۳۶۲ و در جزیره مجنون از جبهه‏‌هاى جنگ ایران و عراق به شهادت رسیده است.


مقدمه کتاب با عنوان «یک جور زندگى» شرحى مختصر از سیرزندگانى وى است. ۹ فصل دیگر کتاب، دربردارنده خاطراتى ازگوشه‌‏هاى زندگى این شهید است که با زبانى داستانى و براى ‏نوجوانان به نگارش درآمده است عناوین این بخش‌ها عبارتست از: مورچه‏ هاى زیر ماشین، آشى که یک وجب روغن داشت، معلم فرارى، سلاح زیربرف، پاهاى بزرگ، ظرفشوى‏ نیمه‏ شب، وحشت از شیشیه، س گردنى و “لبخندى که روى‏سینه ماند.
دوران کودکى و ظلم ارباب، سربازخانه شاهى و روزه ماه رمضان، مدرسه و سخنرانى و فرار،  کردستان و درگیرى با ضد انقلاب‌ها، ماجراى پوتین‏‌هاى کهنه، کار نیمه شب در جبهه،… و آخرین‏ لحظات زندگى عمده مطالب نقل شده در این کتاب است.

معلم بود، وقتی به شاگردانش درس ایستادگی میداد کنار تخته سیاه نایستاده بود گچ هم نمی‌خورد؛ با فریادش کسی را مجبور به یادگرفتن نمی‌کرد. آنها که می‌خواستند یاد بگیرند خودشان ایستاده بودند؛ سرتا پا گوش شده بودند همه وجودشان چشم شده بود تا نکته‌ای از خاطرشان دور نماند.

در کلاس نبود که بر تخته سیاه تاریخ بنویسد؛ حرف‌هایش خط سفیدی بود بر تاریخ سیاهی که شاه رقم زده بود؛ در حیاط مدرسه ایستاده بود و در مقابل چشمان از تعجب گرد شده سرلشکر ناجی و همراهانش و برای شاگردان جویای حقش روشنگری می‌کرد.

حق داشت از صدای هیچ توپ و خمپاره ای سر فرود نیاورد. از معلمش یاد گرفته بود جز برای خدا سر خم نکند جز خشم خدا از چیزی نترسد... بارها و بارها کلامش را برای خود تکرار می‌کرد«جزایر باید حفظ شود بچه‌ها...» و به ادامه راهش عمل کرد؛ با عملش ثابت کرد درسش را خوب یاد گرفته‌است.
او حسین وار جنگید...

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

کتاب های مرتبط


نویسندگان مرتبط