ورود

«غایب» روایت داستانی از زندگی امام زمان(عج)

یعقوب صلاحی ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۹
کتاب «غایب» نوشته حسن بیانلو که به تازگی در بخش کودک و نوجوان جشنواره کتاب سال جمهوری اسلامی شایسته تقدیر شناخته شد، روایتی داستانی از زندگی امام زمان(عج) است.


به گزارش روابط عمومی سوره مهر،‌ کتاب «غایب» زندگینامه‌ای داستانی است که به شکل سرگرم کننده‌ای برای نوجوانان و جوانان نوشته شده است. تعداد داستان‌ها درباره امام زمان (ع) بسیار کم است، زیرا ایشان بیشتر عمرشان را غایب بودند و داستان‌هایی هم که نگارش شده، به زندگینامه مادر این امام بزرگوار اختصاص دارد که از روم آمده و با امام حسن عسکری (ع) ازدواج کردند.


نویسنده در این اثر بیشتر به شخصیت حضرت امام عصر (عج) پرداخته و حال و هوای زمانه ایشان را برای مخاطب نوجوان و جوان بازگو کرده‌است. بزرگترین چالش یانلو برای نگارش کتاب «غایب» این بود که داستانش درباره شخصیتی است که به محض تولد غایب می‌شوند و بیشتر عمرشان در زمانی که امام حسن عسکری (ع) زنده بودند و حتی پس از شهادت ایشان، در غیبت می‌گذرد اما سعی کرده به شکل پیوسته‌ای زندگینامه این امام بزرگوار را روایت کند.


کتاب‌های زیادی درباره امام زمان (عج) نوشته شده اند واما نویسنده برای نگارش کتاب غایب، سراغ منابع دسته اول و قدیمی رفته‌است.  کتاب مصور حاضر، روایتی داستانی از سرگذشت امام زمان است که با زبانی ساده و روان برای کودکان و نوجوانان نگاشته شده است. وی یگانه فرزند امام عسکری علیه‌السلام یازدهمین امام شیعیان است.


در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
« یک بار پیری سالخورده را دیدم که برایم ماجرایی شگفت را بیان کرد. او این حکایت را از زبان مردی که نامش ابونعیم انصاری بود، چنین نقل کرد: روز ششم ذی الحجه، در مکه ی معظمه، کنار خانه ی خدا بودم و حدود سی مرد هم حضور داشتند. در میان آن ها، جز محمد بن قاسم علوی، شخص بااخلاصی نبود، و او به وجود امام زمان معتقد بود. ناگاه دیدیم، جوانی که لباس احرام پوشیده و نعلین خود را در دست گرفته، نزد ما آمد. وقتی او را دیدیم به گونه ای تحت تأثیر شکوه وی قرار گرفتیم که همه به پایش برخاستیم. او به ما سلام کرد و نشست؛ ما نیز در اطراف وی نشستیم. آنگاه به سمت راست و چپ خود نگریست و گفت: آیا میدانید امام حسین علیه السلام در «دعای الحاح » چه میفرمود؟ گفتیم: چه میفرمود؟ گفت: «خدایا، تو را میخوانم، به آن نامت که آسمان و زمین را به آن بر پا میداری و حق و باطل را از هم جدا میکنی، و پراکندگان را گرد می آوری، و عدد ریگ های بیابان و وزن کوه ها و پیمانه ی دریاها را میشماری؛ بر محمد و آل او درود فرست و فرج مرا نزدیک کن!»


نظرات