سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

انتشار رمان «بُر شکن»، روایت خواندنی از رنج و تلاش مردمان روستا

رمان «بُر شکن» نوشته حمید علیدوستی شهرکی از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شد.

گزارش خبری

1399/12/5

۱۴:۱۸


به گزارش روابط عمومی انتشارات سوره مهر،  رمان « بُر شکن» به برهه ای از تاریخ که تاثیر فراوانی در زندگی مردم استان داشته، می پردازد و با نمایش دادن سبک زندگی مردم آن زمان برخی از مناسبت های نادرست و پیامد های منفی اقدامات حکومت پهلوی در زندگی مردم را روایت می‌کند.


 بر شکن برگرفته از رسمی دیرینه در چهارمحال و بختیاری است. در این رسم اهالی یک روستا با هم بنا می گذاشتند درو گندم و جو  خود را در روزی خاص آغاز کنند و کسی زودتر و یا دیرتر اقدام به برداشت محصول خود نکند این رسم برای این بود که حقی در برداشت محصول، از کسی پایمال نشود.


 رسم دیرینه اهالی با آمدن ماشین های صنعتی به کشاورزی از بین کشاورزان رخت بر می بندد  و کم کم این رسم با خرافات و اوهام به هم می آمیزد و خان های هر روستا از این موضوع برای تحکیم و بسط قدرت خود و اختلاف افکنی بین مردم استفاده می کردند .  با انجام اصلاحات ارضی و کم رنگ شدن قدرت خان ها و تقسیم زمین بین مردم این اختلافات قبیله ای بیشتر می‌شود و بر شکن دستاویزی می‌گردد تا مردم به جان هم بیفتند و در قبال آن صاحبان املاک بیشترین سود را ببرند.


 داستان بر شکن همزمان با آغاز اصلاحات ارضی در ایران و ضعیف شدن قدرت خوانین آغاز می شود، با نزدیک شدن فصل درو اهالی به تکاپو برای درو کردن محصولات افتاده اند، که شخصیت اصلی داستان با نام کاکا نکبت در همین گیر و دار مریض می‌شود و کشمکش بین او که قبلا مباشر خان بوده و مردم روستا آغاز می شود.


 برای نوشتن این رمان یک سال تحقیق میدانی و پژوهش شده و نوشتن آن حدود دو سال به طول انجامید.   این رمان در 156 صفحه با شمارگان 1250 نسخه از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است. برای نوشتن این رمان یک سال تحقیق میدانی و پژوهش شده و نوشتن آن حدود دو سال به طول انجامید. این رمان در 156 صفحه با شمارگان 1250 نسخه از سوی سوره مهر منتشر شده است. حمید علیدوستی شهرکی متولد سال 1349 در شهرکرد است. علی دوستی تهیه‌کننده و کارگردان بازنشسته سازمان صدا و سیماست و تا کنون آثار بسیاری در قالب فیلم مستند و داستانی در کارنامه کاری خود دارد. پیش از این کتاب «وضعیت‌های نمایشی در شاهنامه فردوسی» از این هنرمند و نویسنده در انتشارات سوره مهرحوزه هنری منتشر شده است.

اشتراک گذاری:

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.

نویسندگان مرتبط