سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/11/18

۱۰:۴۹

در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود؛

رونمایی کتاب شعر زائر اربعین مرحوم آژینی با عنوان «در پی بهار»

مراسم رونمایی دفتر شعری «در پی بهار» سروده‌های زائر اربعین مرحوم حجت الاسلام مصطفی آژینی ساعت 15:30 یکشنبه نوزدهم بهمن ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، مرتضی امیری اسفندقه؛ شاعر در مقدمه این کتاب آورده است: «اين دفتر روايت و حكايت طبع شعري‌ست بي‌قرار، ساده و سليس كه در عين اينكه مدعي تخصص در علوم و فنون شعر نبوده اما بر طبعي روان كه در آنات و اوقات موسيقي و شعر مترنم است، گواهي مي‌دهد.

شعرهاي اين مجموعه از دو بيتي و رباعي‌ و غزل و... همه و همه بي‌دريافت فوت و فَنِ شاعري، دست به هم داده و اثري بديع را خلق كرده‌اند و از اين منظر همه آن‌ها براي چو مني ناگهاني و غير منتظره‌اند.

اين شاعر، قافيه‌انديش نبوده و ديدار جُوي بوده است. در مسير ديدار، واژه‌ها دست به دست هم داده و همديگر را ملاقات كرده‌اند و حاصل اين شده است كه مي‌بينيد و مي‌خوانيد. بسياري از مصاريع و ابيات اين مجموعه بي‌هيچ تعريف و تعارفي حاكي از مهماتي است كه در طبع دروني شاعر ذخيره بوده است. مهماتي مؤمنانه كه هرچند همراه با او روي در نقاب خاك كشيده اما همين اندك نيز كافي است تا سندي باشد بر طبع روان او كه با خبر از فن شريف عشق و شعر و ادب است. اين يادگار او بر صحيفة عشق و ايثار، بي‌داعيه و دعوي ماندگار است.»

مرحوم حجت‌الاسلام مصطفی آژینی در تاریخ 4 مهر 1365 چشم به جهان گشود. او بدون اینکه کلاسی رفته و استادی دیده باشد اولین شعر خود را در سال 1381 (شانزده سالگی) سرود و بقیه اشعارش نیز طی 10 سال به تدریج سروده شده است. وی عشق فراوانی به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و انس عمیقی به زیارت ایشان خصوصاً حضرت اباعبدالله الحسین(ع) داشت و هر سال پیاده با خانواده به زیارت اربعین مشرف می‌شد. او عاقبت در تاریخ 27 مهرماه 1389 در روز اربعین و در مسیر بازگشت از زیارت جان به جان آفرین تقدیم کرد.

گفتنی است مراسم رونمایی دفتر شعری «در پی بهار» سروده‌های زائر اربعین مرحوم حجت الاسلام مصطفی آژینی و نسخه الکترونیک آن، ساعت 15:30 یکشنبه نوزدهم بهمن ماه در فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا برگزار می‌شود.

در بخشی از ابیات این دفتر شعری می‌خوانیم:

زندانیم من امشب دور از سرای یارم

دیگر در این سیاهی تاب و توان ندارم

مانند یک کبوتر کنج قفس نشستم

فکر رهیدن از بند فکر ره فرارم

از دور می‌درخشد فانوس خانة یار

اما من از همین جا سر بر زمین گزارم

راز و نیاز با دوست غم را زدل زداید

گه می‌زنم زدل زار گه شکر او گزارم

فصل خزان رسیده،‌ آرام و بی‌هیاهو

اما در این شب سرد من در پی بهارم

ای کاش بار دیگر دیدار یار آیم

بار سفر که بستم آنگاه رهسپارم


نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.