سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/11/14

۱۴:۱۷

اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت برگزار شد

انتخاب «پویه پایداری» به عنوان اثر برگزیده جایزه شهید حاج قاسم

«پویه پایداری» تالیف علیرضا کمری به عنوان اثر برگزیده اختتامیه اولین دوره دوسالانه انتخاب آثار پژوهشی دفاع مقدس و مقاومت؛ جایزه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی انتخاب شد.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این مراسم که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، گفت: تأثیر دفاع مقدس بر عملکرد و نحوه مدیریتی موضوع قابل توجه و مهمی است، ما بخش فراوانی از آنچه دفاع مقدس برای مردم بازگو می‌کنیم در قالب ادبیات، هنر سینما و تئاتر، شعر است اما چگونه می‌خواهیم مطمئن شویم آنچه که منتقل می‌شود دارای غنا، جامعیت است؟ پس باید با پژوهش غنی به آن عمق ببخشیم. صرف خاطره‌گویی کافی نیست بلکه باید متکی به منابع پژوهشی باشد.

گفتنی است در این مراسم از علیرضا کمری و گلعلی بابایی به عنوان پژوهشگران برتر و دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان مرکز برتر پژوهشی انتخاب شد.

کتاب «پویه پایداری»، مشتمل بر 40 کوته‌نوشت، گفت‌وگو، خطابه و مقاله درباره ادبیات پایداری، ادبیات مقاومت، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات جنگ و ادبیات دفاع مقدس است.

این کتاب مجموعه‌ای است منتخب از مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها، کوته‌نوشته‌ها، گفتارنوشت‌ها و مقالات سه‌‌تن از پویندگان ادب پایداری که طی سه دهه‌ی اخیر از منظر و موضع خود درباره‌ی ادبیات انقلاب (اسلامی)، ادبیات جنگ/ دفاع مقدس اظهارنظر کرده‌اند. پایه و مایه‌ی این گفتارها و نوشتارها یکسان نیست و البته فرق و فاصله است میان اظهارنظر تا طراحی و دستیابی به نظریه و بوطیقای ادبیات پایداری. اساسِ اندیشه‌ای که موجب تألیف مجموعه‌ی حاضر شد به عزم فراهم‌آورنده‌ی این کتاب به‌منظور پژوهش در نظریه‌ی ادبیات پایداری و مباحث موضوعه‌ی آن بازمی‌گردد. این ماجرا به سال‌های دور مربوط می‌شود، روزگاری که موجودیّت ادبیات انقلاب و جنگ/ دفاع مقدس جز نزد عده‌ای اندک‌شمار چندان شناخته نبود، بلکه موجه و مقبول نمی‌نمود و نهادهای مطالعاتی/ دانشگاهی روی خوشی به این مولود نوظهور نشان نمی‌دادند.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.