ورود

«روزهای دشوار مبارزه»، روایت حال و هوای جوانان در انقلاب اسلامی

یعقوب صلاحی ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۲
«روزهای دشوار مبارزه»، خاطرات آقای علی تمسکی با قلم محمد محسن مصحفی است که تصویری روشن،خواندنی و قابل لمس از سرگذشت جوانان دهه‌های 40 و 50 شمسی را پیش چشم مخاطب می‌نهد.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، این کتاب روایت افرادی است که دوران نوجوانی و جوانی خود را زیر سایه رژیمی سپری کردند که نه تنها ارتباطی با آن نداشتند بلکه هیچ تناسب و شباهتی بین ارزشها و آرمانهای خود و آن رژیم نیز نمی‌دیدند. جوانانی که در صدد تغییر شرایط جامعه و مقابله با رژیم حاکم برآمدند و خیلی زود به یکی از پایه‌های شکل‌گیری انقلابی فراگیر، مذهبی و سیاسی تبدیل شدند که دگرگونی بنیادین شرایط را به همراه آورد. از این‌رو به نظر می‌رسد این خاطرات علاوه بر آنکه حاوی اطلاعات و داده‌های تاریخی ارزشمندی است، مواد اولیه مناسبی را نیز برای برخی پژوهشهای جامعه شناختی؛ مرتبط با سالهای مورد بحث؛ در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

خاطرات آقای علی تمسکی تصویری از مجالس مذهبی و محافل و شبکه‌های ارتباطی که در شکل دادن به افکار جوانان در آن دوران نقش مهم داشتند به دست می‌دهد. ضمن اینکه راوی شرایط سیاسی، مذهبی و اجتماعی شهر زادگاه خود، همدان، را به روشنی برای مخاطب تشریح می‌کند. از دیگر نکات برجسته این اثر خاطرات نسبتاً مشروح راوی در توصیف شرایط شکنجه و زندان‌های حکومت پهلوی، کیفیت زندگی و برنامه‌های روزمره زندانیان، تعامل زندانیان با یکدیگر و با اولیای زندان و نیز اختلافات و مرزبندی بین زندانیان سیاسی است. به تعبیر برخی کارشناسان، این بخش‌ها می‌توانند از مشروح‌ترین روایات تاریخ معاصر در همین زمینه‌ها به شمار روند.

ذکر این نکته تکراری خالی از فایده نیست که با وجود تلاش راوی و تدوینگر ممکن است در مواردی ابهاماتی در خاطرات به چشم بخورد که ناشی از گذر سالها و فرو نشستن غبار فراموشی بر حافظه راوی است. راوی تمام خاطرات را با کمک گرفتن از حافظه بیان کرده و یادداشت یا دفتر خاطرات یا شبیه آن نداشته است.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه، در تدوین خاطرات آقای تمسکی آن‌گونه که در تاریخ شفاهی مطلوب است تلاش شده تا حد ممکن کلمات، ادبیات و حتی لحن راوی حفظ شده و دست نخورده بماند. از این رو جز در مواردی که ضروری بوده یا دستور زبان اقتضا می‌کرده، اصلاح ساختار جملات یا تغییر کلمات صورت نگرفته است.نظرات