سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/10/20

۱۴:۵۶

کتاب «حاج جلال» به چاپ سوم رسید

کتاب «حاج جلال» اندکی پس از انتشار، مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و چاپ سوم آن روانه بازار شد.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، «حاج جلال» نوشته لیلا نظری گیلانده و خاطرات آقای جلال حاج ‌بابایی از دوران دفاع مقدس است که چندی پیش از منتشر شد و مورد استقبال مخاطبان و اهالی ادب و هنر دفاع مقدس قرار گرفت. حاج‌جلال حاجی‌بابایی از رزمندگان سال‌های دفاع مقدس است که دو فرزندش شهید شده‌اند. سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی سال ۹۷ به دیدارش در منزل او رفت.

مرتضی سرهنگی، خاطرات حاج‌جلال را از نوع ادبیات جنگ و روستا می‌داند و معتقد است که این کتاب فصیح‌ترین اثر از ادبیات جنگ است که مردم عادی با آن درگیر بودند. حاج جلال و پسرانش برای جنگ تربیت نشده بودند اما نان‌‌شان را از زمین درمی‌آوردند و حالا زمین‌شان در خطر بود. باید چه می‌کردند؟ دست به کار شدند تا از زمین و سرزمین خود دفاع کنند. کتاب حاج‌جلال عاشقانه‌ای است پر از صداقت،‌ احساس و پاکیزگی روستایی. در این کتاب متوجه می‌شوید که حاج جلال چگونه ازدواج کرد و به زندگی پرداخت. سنت‌هایی که در کتاب می بینیم هر چند ممکن است امروز برخی از آنها کمرنگ شده باشد اما در کتاب این سنت‌ها به درستی و خوب منعکس شده است. کتاب خاطرات حاج‌جلال نشان می‌دهد خانواده حاجی‌بابایی با تمام علقه‌هایشان در جنگ حضور یافتند، گفت: ما می‌دانیم کم شدن یک جوان در یک روستا یعنی چه. روستایی که شاهد بزرگ شدن همان جوان بود. ما می‌دانیم شهید شدن دو فرزند و دو داماد در جبهه یعنی چه و...

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: وقتی داشتند عقدمان را می‌خواندند، از سر کنجکاوی، زیرچشمی نگاهش کردم. تا دیدمش، شناختم؛ خودش بود انگشتری را که مادرم دستش انداخته بود، توی انگشتش دیدم. انگار برای انگشتتش بزرگ بود. مشتش را محکم فشرده بود. احساس کردم می‌ترسد از دستش بیفتد. بی‌اختیار خندیدم. ازش خوشم آمده بود. همچنان رو گرفته بود و اهمیتی به من نمی‌داد. لااقل نگاه هم نمی‌کرد. توی دلم خدا را شکر کردم و دوباره گفتم: «خدا پدرتُ بیامرزه پدر!»

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.