سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/9/19

۱۱:۴۱

معرفی کتاب

جنگیدن دختری که در خانواده نازک‌تر از گل نشنیده

«چراغ‌های روشن شهر» نوشته فائزه ساسانی‌خواه روایت یکی از مردانه‌ترین حضور بانوان در عرصه جنگ است؛ روایتی از زندگی زهره فرهادی که یکی از دختران امدادگر و مدافع خرمشهر در سال‌های ابتدایی جنگ تحمیلی است.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، «چراغ‌های روشن شهر» که به شیوه داستانی نوشته شده، با مرور خاطرات فرهادی در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می‌شود و رفته‌رفته مخاطب را با مسیر پرفراز و نشیبی که راوی کتاب پیش از حضور در قامت یک بانوی امدادگر طی کرده، آشنا می‌کند.

دختری نوجوان که در جمع خانواده‌اش از گل نازک‌تر هم نشنیده بوده و حتی بعد از فوت مادرش برای جلوگیری از آسیب روحی به او مانع از مواجهه‌اش با پیکر مادرش شدند، در اولین روزهای حمله صدام به خرمشهر با واقعیت خشن جنگ این‌گونه روبه‌رو می‌شود: با شنیدن اسم کفن، تکانی خوردم. ناباورانه از خود پرسیدم: «پس این پارچه‌ها که ما می‌بریم کفنه؟ وای خدا!» ترس بَرَم داشت. دستم بی‌اختیار شروع کرد به لرزیدن. از خود پرسیدم: «مگه چقدر شهید داده‌ایم که باید این همه کفن ببریم؟ چرا باید این اتفاق بیفته؟ واقعا جنگ شده؟ لعنت به صدام که مردم رو این‌طور به خاک و خون می‌کشه».

روایت «چراغ‌های روشن شهر» قصه‌ای قهرمان‌محور با یک روایت پرکشش و پر از تعلیق که روایتی از اتفاقات پشت جبهه‌های جنگ است؛ قصه‌ دختر نوجوانی که برای رسیدن به جمع امدادگران از خانه فرار می‌کند! در واقع سن کم راوی و شرایط خاص خانوادگی وی، او را از بسیاری دختران خرمشهری فعال در آن سال‌ها متمایز می‌کند. 

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.