سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/9/18

۱۴:۲۹

معرفی کتاب

باریک الله شیخ حسن

کتاب «باریک الله شیخ حسن!» حاوی خاطرات خودنوشت حسن یوسفیان از مقاطع حضورش در جنگ تحمیلی است.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، فصل‌های کتاب بر اساس عملیات‌هایی که نویسنده در آن شرکت کرده، انتخاب شده و در انتهای کتاب نیز، تصاویری از نویسنده و برخی از افراد نام برده شده در کتاب، درج شده است.

حسن یوسفیان درباره نحوه ثبت خاطراتش گفت: همان اوایل که در جبهه بودم و یکی دو ماه بعد از اولین عملیاتی که در آن حضور داشتم، شروع کردم خاطرات عملیات را نوشتم. این کار به همین ترتیب و به مرور ادامه پیدا کرد. اما در اواخر جنگ و از ابتدای سال 67 که جنگ 6 ماه در این سال ادامه داشت، سررسیدی خریدم که همیشه همراهم بود و سعی می‌کردم وقایع و خاطرات را روزانه یاداشت کنم. عملیات‌ها یا شناسایی‌هایی که می‌رفتیم را فردای آن اتفاق، ثبت می‌کردم.

وی درباره محتوای کتاب نیز گفت: محتوای کتاب بیشتر به اطلاعات عملیات و شناسایی‌هایی که انجام می‌شد اختصاص دارد. در بعضی از یاداشت‌ها شرح دقیق و ساعت و روز معین وقایع و عملیات‌ها قید شده‌است. حتی کسانی که بعدا می‌خواستند، کارنامه اطلاعات عملیات آن عملیات را بنویسند، همین سررسید را از من می‌گرفتند و گزارش‌شان را آماده می‌کردند.

حسن یوسفیان گفت: بعد از پایان جنگ و در ایامی که فرصتی در میان تحصیلات حوزوی برای من پیش می‌آمد _مثل تعطیلات تابستان_ وقتی می‌گذاشتم و بخشی از خاطرات را بازنویسی می‌کردم. تا اینکه 4 سال پیش عزمم را جزم کردم و تمام وقتم را به کار بر روی کتاب اختصاص دادم.

وی درباره سابقه نوشتن در حوزه خاطره‌نویسی هم گفت: قبل از این کتاب آثاری در حوزه کلام تالیف کردم اما نوشتن خاطرات به سبک داستانی، متفاوت بود. سعی کردم تا می‌توانم به ادبیات داستانی نزدیک شوم.

یوسفیان گفت: من همان چیزی که اتفاق افتاده را در متن آوردم. مانند هر جمع دیگر در جمع ما در جبهه، هم شوخی بود و هم مسائل و نکات دیگر. این کتاب واقعیتی است که بوده چیزی به آن اضافه نشده و اغراقی هم نشده‌است. شوخی‌هایی است که می‌شده‌است، مثلا کسی صبح بلند می‌شد و می گفت لو بدهم چه کسانی دیشب برای نماز شب بلند شده بودند؟ سر همین مسئله اخلاص و ریا بحث و شوخی زیاد داشتیم. گاهی دچار وسواس می‌شدیم که ریا نکنیم در بعضی رفتارمان که همین دستمایه شوخی می‌شد.

وی در مورد دقت خاطرات این کتاب هم یادآور شد: بعضی خاطرات را ممکن است خود صاحب خاطره هم آنطور که من نوشتم به‌ یاد نداشته باشد ولی من چون همان موقع یا با فاصله کمی می‌نوشتم اشتباهاتم کم بود. حتی در مواردی که تردید داشتم تردید را در متن کتاب بیان کردم.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.