ورود

زندگی­نامه برادران نخجوانی منتشر شد

یعقوب صلاحی ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
زندگی­نامه حاج محمد و حاج حسین­ آقا نخجوانی، مشاهیر معاصر آذربایجان با قلم صادق حجتی در قالب «شخصیت ­های مانا» منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، مجموعه پژوهشی «شخصیت‌های مانا» با هدف ارائه الگوهای موفق، به زندگی شخصیت‌های نیک‌نامی می‌پردازد که در عرصه‌ دانش، فرهنگ، سیاست و اجتماع در ایران معاصر زیسته و درگذشته‌اند. این مجموعه که برای عموم مخاطبان بویژه جوانان و دانشگاهیان تهیه شده برآیند احساس ضرورتی است که در پهنه ارائه آثار دقیق و مستند از زندگانی افراد تأثیرگذار پدید آمده‌است. از اینرو پژوهشگران دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری که تجربه‌ای در شرح حال‌نویسی داشتند، گروهی را با عنوان شخصیت‌های مانا تشکیل دادند. این گروه یکصد تن از شخصیت‌های مشهور یا کم‌آوازه معاصر را برگزید تا در مجموعه‌ای به شرح احوال، فعالیت‌ها، آراء و اندیشه‌ها، آثار و دیگر تکاپوهای زندگی شخصیت‌های مورد نظر پرداخته، آنان را به شیوه محققانه، علمی و مستند، در حدود یکصد صفحه، به مخاطبان معرفی نماید.

 

 دو شخصیت برجسته فرهنگی، حاج محمد و حاج حسین­آقا نخجوانی در طول حیات پربرکت خود منشاء و مصدر بسیاری خدمات و آثار علمی ارزشمند بوده­اند. برادران نخجوانی از کتاب­شناسان فاضل، ادیبان و نویسندگان توانا و مترجمان خوش­ذوق و قریحه­اند و آثار قلمی ارزنده­ای از خود به یادگار گذاشته­اند. همچنین، کتابخانه و مجموعه نسخ خطی گران­بهایی از این دو فرهیخته به جا مانده، که به کتابخانه ملی تبریز )کتابخانه مرکزی کنونی( اهدا شده است و از نفایس گنجینه­های ادب و فرهنگ ایران زمین به

  • 0


    نظرات