سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/8/14

۱۱:۳۰

«در پایتخت فراموشی» یک روایت ناب از افغانستان

کتاب «در پایتخت فراموشی» یک دوره ی فشرده و تلگرافی افغانستان‌شناسی است. افغانستان‌شناسی با قلم کسی که از شانزده سالگی به افغانستان سفر کرده، سال‌ها در آنجا سکونت کرده و مسئولیّت داشته‌. از زبان کسی که پایش را در کوهستان‌های قره کمر بدخشان از دست داده‌است.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، جعفریان در میان سفرهای متعددی که به کشور افغانستان داشته است، تنها بخشی از یکی از سفرهایش را در قالب کتابی به عنوان «در پایتخت فراموشی» ثبت کرده است. این سفر را جعفریان به همراه بهروز افخمی که در آن دوره نماینده مجلس شورای اسلامی نیز به شمار می‌رفت و به منظور شرکت در مراسم سالگرد شهادت احمد شاه مسعود به افغانستان صورت می‌دهند.


«در پایتخت فراموشی» روایتی است بسیار شیرین و جذاب از دیار فرامش شده افغانستان به روایت یک فعال فرهنگی که بخش وسیعی از عمر خود را در این کشور سپری کرده است. طنازی و شیرینی بیان جعفریان از زیر و بم این سفر با چاشنی روایت زبانی وی با لهجه دری افغانستانی به لذت خوانش این کتاب بیش از پیش افزوده است. از سوی دیگر این کتاب دقیقا دوره‌ای از افغانستان را روایت می‌کند که تنها شش ماه است که حکومت طالبان تسلط بر این کشور را از دست داده و برای نخستین بار پس از  ۳۰ سال دولتی مرکزی در این کشور روی کار آمده است.


جعفریان خود در یکی از سخنرانی‌هایش درباره متن این کتاب و اهمیت آن عنوان داشته است: من در چند بزنگاه تاریخی در افغانستان حضور داشتم. به خاطرم هست تنها دو روز قبل از شهادت دیپلمات‌های ایران در مزار شریف از این شهر به کابل رفتم و یا در سفری که با رضا برجی به قندهار داشتیم، توانستیم ملاعمر رهبر طالبان را از نزدیک ببینیم، اما منسجم‌تر از یادداشت‌های این کتاب یادداشتی از سفرهایم ندارم.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.