ورود

«لوطی انقلابی»، روایت یک تحول شخصیتی بزرگ

یعقوب صلاحی ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۴
«لوطی انقلابی» زندگی و زمانه طیب حاج‌رضایی از شهدای نام‌آشنای قیام ۱۵ خرداد را روایت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، طبق اسناد و روایت‌های تاریخی، طیب در دوران جوانی سابقه خوبی نداشته و اغلب در نزاع‌ها و درگیری‌های خیابانی حاضر بوده است. در اوایل دهه ۲۰ به عنوان «یکه بزن» جنوب تهران شناخته می‌شد و بسیاری از لات‌ها و بزن‌بهادرها از او حساب می‌بردند. در اوایل دهه ۳۰ شاهد حضور طیب در سیاست هستیم. او در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ از اثرگذارترین مهره‌های دربار محسوب می‌شود. طیب در حمله به خانه مصدق در این روز پیشگام بود و حتی نقش او در این ماجرا از شعبان بی‌مخ هم به مراتب بیشتر است.

زندگی طیب از اواسط دهه ۳۰ با روحانیت پیوند خورد و او تحت تأثیر این عامل کم‌کم تغییر رویه داد. البته عوامل دیگری هم در تحول او مؤثر بود که در کتاب «لوطی انقلابی» به طور مبسوط مورد مطالعه و تحلیل قرار گرفته است.  نویسنده در این کتاب دو بعدِ متفاوتِ حیات سیاسی طیب حاج‌رضایی مورد بررسی قرار داده و سعی کرده علل و روند تغییر رویکرد او را تبیین کند.

بخش زیادی از اطلاعات و داده‌های کتاب با استفاده از اسناد جمع‌آوری شده است. در این راستا سعی شد علاوه بر اسناد شهربانی و ساواک، برگه‌های بازجویی طیب هم مورد بررسی قرار گیرد. همچنین در این کتاب آخرین خاطرات مرحوم بیژن حاج‌رضایی فرزند طیب که در ۱۱ سالگی شاهد روند محاکمه پدرش بود نیز ثبت و ضبط شده است.

در این کتاب برای نخستین‌بار وصیت‌نامه دست‌نویس شهید طیب حاج‌رضایی که یک شب قبل از تیرباران به پسرش بیژن تحویل داد منتشر شده‌است. علاوه بر این، اسناد مهمی درباره اتهام قتل به طیب منتشر می‌شود که گره‌های تاریخی در این ماجرا را باز می‌کند. این اسناد ثابت می‌کند که طیب حاج‌رضایی در ماجرای آن قتل هیچ نقشی نداشته است. این کتاب نخستین اثر پژوهشی و تحلیلی درباره طیب حاج‌رضایی محسوب می‌شود و بسیاری از پرسش‌های تاریخی درباره زندگی وی را پاسخ می‌دهد.نظرات