ورود
امروز رونمایی شد:

«صبح شام»، اولین روایت ایرانی از بحران سوریه /اهدای کتاب به خانواده شهید سلیمانی

یعقوب صلاحی ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۳
کتاب «صبح شام» با حضور حسین امیرعبداللهیان، مدیرکل سابق خلیج­ فارس و خاورمیانه وزارت امورخارجه، محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی، زینب سلیمانی، دختر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، محسن مومنی‌شریف، رییس سابق حوزه هنری، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، نویسنده و پژوهشگر تاریخ شفاهی و عبدالحمید‌قره‌داغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، رونمایی شد.

به گزارش پایگاه‌خبری سوره مهر، امیرعبدالهیان ضمن تشکر از تیم مصاحبه و نگارش کتاب، گفت: ابتکار تدوین این خاطرات به توصیه قهرمان بین ‏المللی مبارزه با تروریسم، سردار حاج قاسم سلیمانی بازمی‌‏گردد که یک سال قبل از شهادت و آسمانی شدن، در دیداری تأکید کرد که برای انتقال پیام رشادت‏ها، شهادت‏ها، شجاعت‏ها و حتی جنایات و خیانت‏ها در سوریه و منطقه غرب آسیا، بخشی از خاطرات خود را مکتوب و منتشر کنم. سردار با وجود مشغله‌های فراوانی که داشت، هیچ وقت از مسایل ریز و جزیی هم چشم‌پوشی نمی‌کرد و من با تاکیدشان کار روی خاطرات را شروع کردم. البته خودشان هم وقایع دوران مسئولیت خود را در دفترهایی نوشته‌اند و در زمان مناسبی منتشر خواهد شد.

عبداللهیان با اشاره به زحمات تیم مصاحبه‌کننده و نویسنده اظهار داشت: مصاحبه‌ها به صورت تصویری هم انجام شده و آنچه در این کتاب آمده حدود 50 درصد از کل مطالب مصاحبه‌هاست. این مصاحبه الان امکان انتشار ندارد و در آرشیو حوزه‌ هنری است تا در آینده در صورت وجود شرایط مساعد منتشر شود. با این وجود مطالبی که در این کتاب ذکر شده، مواردی است که در جایی ذکر نشده‌است اما به این خاطر که روند تغییر و تحولات بسیار سریع است، تصمیم گرفتم آن را منتشر کنم.

وی ادامه داد: ابتدا قصد داشتم کتاب را توسط دفتر مطالعات سیاسی و بین ‏المللی وزارت امورخارجه چاپ کنم اما آقای محسن مومنی شریف (رئیس وقت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی) توصیه اکید داشت که چون انتشارات وزارت خارجه مخاطب خاص و معدود دارد ولی انتشارات سوره مهر مخاطب خاص و عام دارد، بهتر است برای آشنایی آحاد مردم و به‌ویژه نسل جوان با آنچه در بخشی از منطقه و سوریه گذشته و شرح قهرمانی سردار سلیمانی و شهدای مدافع حرم، کتاب در قالب روایت توسط سوره مهر منتشر شود که با حمایت و توجه ایشان و در ادامه همکاری و کمک آقای محمدمهدی دادمان کتاب به سرانجام رسید و در اختیار علاقه‌مندان به این حوزه است. من کتاب را به سردار دل‌ها شهید سلیمانی و خانواده معزز ایشان تقدیم می‌کنم.

عبداللهیان در ادامه تاکید کرد: همزمانی رو نمایی کتاب با شناسایی پیکر شهدای خان طومان و تشییع آن‌ها در میهن اسلامی را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم بخشی از دین خود را با این کار به این شهدای عزیز ادا کنم. در پایان از حجتالاسلام والمسلمین سعید فخرزاده از مدیران و کارشناسان ارشد حوزه هنری که قریب یکسال با حضور و پیگیری دقیق، خلاقانه و مستمر خود، به خلق تصویری، متنی و مستندسازی این اثر کمک شایانی کرد، تشکر می‌کنم. یاد و خاطره شهدای مقاومت و مدافع حرم و بویژه سردار سپهبد سلیمانی را گرامی داشته و این روایت تکان ‏دهنده و عبرت آموز که ثمره تلاش‏‌های سردار صلح و امنیت حاج قاسم سلیمانی عزیز است را به همه خانواده معظم شهدای مقاومت و مدافع حرم تقدیم می‏دارم.

بحران‌های منطقه با مجاهدت سردار سلیمانی حل و فصل شد

محمد مهدی دادمان نیز در این آیین گفت: پیش از هرچیز تشکر می‌کنم از دکتر امیرعبداللهیان، آقای مومنی شریف و حجت‌الاسلام فخرزاده برای به سرانجام رساندن کتاب «صبح شام». ما امروز بحمدالله از یک روایت معتبر حول یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در دهه اخیر در منطقه ما رخ داد، رونمایی می‌کنیم.

وی افزود: بحران‌هایی که در منطقه شکل گرفت به مجاهدت شهدای مقاومت در ایران، عراق، سوریه و لبنان حل و فصل شد و به سرمنزل مقصود رسید. دیدن ابعاد این روایت اهمیت راهبردی برای ما دارد. به همت دکتر امیرعبداللهیان و دیگر کسانی که در میدان حاضر بودند، این روایت محقق شده و ان‌شاالله نقطه شروعی باشد برای روایت بحران سوریه توسط دیگر عزیزانی که در متن بحران حاضر بودند.

دادمان ادامه داد: انشالله به برکت بنیاد شهید سلیمانی و با روایت ابعاد گوناگون حضور سردار در میدان مقاومت چه سیاسی و چه نظامی، همچنین با شرح وجوه شخصیتی ایشان و همراهانش، ابعاد مکتب حاج قاسم سلیمانی که آن گونه که حضرت آقا فرمودند مورد نیاز ما و منطقه است، روشن شود و برای مخاطبان رقم بخورد. ان‌شاالله حوزه هنری هم تمام همت خود را برای روایت دقیق از مکتب حاج قاسم سلیمانی و ابعاد بین‌المللی مجاهدت ایشاو همراهان و همرزمان‌شان، به کار گیرد.

هنوز هم حجم رشادت‌های ایرانیان در سوریه مشخص نشده است

محسن مومنی شریف، رییس پیشین حوزه هنری یکی دیگر از سخنرانان این آیین رونمایی بود. وی در بخشی از سخنان خود گفت: گرامی می‌دارم یاد و خاطره سردار پرافتخار اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش را. گرامی می‌دارم افتخارات بزرگی که این بزرگواران آفریدند و متاسفانه هنوز هم حجم این افتخارات برای من روشن نشده است. باید در هر فرصتی برای روایت فتح‌ها و پیروزی‌ها استفاده کرد. اگر حضور سردار و یارانش در سوریه رخ نمی‌داد، وضعیت امروز ما معلوم نبود.

وی افزود: مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهای خود نکته مهمی را به حاضران فرمودند که اگر ما امروز در سوریه و عراق دفاع نمی‌کردیم و برابر تکفیری‌ها ایستادگی نمی‌کردیم، باید در شهرهای خودمان با آنها می‌جنگیدیم. هنوز اتفاقات حضور در سوریه برای مردم ایران و جهان اسلام روشن نشده است. به هر حال بخشی از این اتفاقات در حوزه دیپلماسی است.

مومنی شریف ادامه داد: خاطرات دیپلمات‌های کشورها پس از پایان ماموریت‌شان معمولاً منتشر می‌شوند، اما در ایران این کار کمتر معمول است. ما برای دفاع از حقیقت باید به سراغ انتشار خاطرات دیپلمات‌ها برویم. کاری که امیرعبداللهیان با همت حجت‌الاسلام فخرزاده انجام داد از این جهت بی‌مانند است. متاسفانه ما در حوزه کشورهای منطقه و جهان اسلام نتوانستیم از خودمان دفاع کنیم، به همین دلیل شاهد هستیم که دیگران و غربی‌ها روایت خود از این کشورها را در جهان سوار کردند. ما شاهد هستیم که در کشورهای منطقه، دیگرانی که کمتر از ما موثر بوده‌اند، اکنون حوزه‌های فرهنگی را در دست گرفته‌اند.

روایتی دیپلماتیک از بحران سوریه

حجت‌الاسلام فخرزاده نیز در این آیین گفت: «صبح شام» روایتی دیپلماتیک از بحران سوریه است. ما تاکنون با روایت‌های گوناگونی از حوادث سوریه مواجه بوده‌ایم، اما نیاز داریم تا یک روایت و یک نگاه کلی از حوادث و همچنین نقش جمهوری اسلامی ایران در بهبود این بحران را داشته باشیم. ما باید به این سوالات پاسخ دهیم که چرا جمهوری اسلامی ایران در مساله سوریه شرکت کرد؟ فضای کلی بحران سوریه چه بوده است و پایان این بحران چگونه رقم خورد؟

وی افزود: پاسخ سوالاتی را که مطرح کردم همگی در کتاب «صبح شام» وجود دارد. در بحران سوریه امیرعبداللهیان به عنوان مدیر ارشد سیاسی منطقه سمت داشته است. او کاملاً به حوادث سوریه اشراف داشته و تمام مذاکرات سیاسی نیز با نظارت او انجام شده است. بنابراین امیرعبداللهیان بهترین شخصیتی بود که می‌توانست روایتی دسته اول از بحران سوریه را به دست دهد.

حجت‌الاسلام فخرزاده ادامه داد: بیش از یکسال و نیم پیش بود که با راهنمایی محسن مومنی شریف برای ثبت روایت امیرعبداللهیان به سراغش رفتیم. حدود ۱۳ جلسه هم مصاحبه‌ها طول کشید و متنی فراهم آمد و در اختیار نویسنده اثر محمدحسین مصحفی قرار گرفت. او متن را با مستندات دیگر تطبیق داد و جلسات تکمیلی مصاحبه را پیشنهاد داد که انجام شد. در نهایت پس از رفت و برگشت‌های بسیار متن نهایی به سرانجام رسید. «صبح شام» روایت جامعی است از بحران سوریه. روایتی که پیش از این کتاب از منظر ایرانیان در اختیار مخاطبان قرار نگرفته بود.

در پایان مراسم، امیرعبدالهیان یک جلد کتاب را به نمایندگی از خانواده سردار سلیمانی به دختر ایشان سرکار خانم زینب سلیمانی اهدا کرد و «صبح شام» پس از امضای تابلوی یادبود، رونمایی شد.نظرات