سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/7/19

۱۳:۳۸

معرفی کتاب

مقالاتی درباره انسان‏‌شناسی جنگ و شهادت

جلد اول مجموعه مقالات «پاره‏‌های انسان‌‏شناسی جنگ و شهادت» به کوشش میثم مهدیار و سیروس ذوالفقاری منتشر شد.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، در این کتاب هشت مقاله ترجمه و یک تألیف در کنار هم قرار گرفته‌‏اند. وجه مشترک این مقالات علاوه بر قلمرو آنان، یعنی مقوله جنگ و مفهوم شهادت در ایران، روش آن‏هاست. عمده این مقالات ذیل روش نشانه‏‌شناسی و زیبایی‏‌شناسی انتقادی قرار می‏‌گیرند و در برخی از مقالات نویسندگان تلاش کرده‏‌اند رویکردی پدیدار‏شناسانه در فهم مقوله دفاع مقدس/ جنگ هشت‌‏ساله ایران از طریق تحلیل بازنمایی آن در ادبیات، هنرهای تجسمی و نیز فرهنگ و هنر عامه اتخاذ کنند.

در مقاله اول، «شهادت در فرهنگ سیاسی ایرانیان»، پیشینه مفهوم شهادت در ادبیات کلاسیک و معاصر و دیدگاه روشن‏فکران معاصر ایرانی بررسی شده است. مقاله دوم، «‏خاطرات رستگاری‏‌بخش: پرتره‏‌نگاری در مراسم یادبود»، به بررسی پیشینه پرتره‏‌نگاری در سنت شیعی و تداوم آن در دفاع مقدس پرداخته است. «‏هنر دیواری در ایران پس از انقلاب» عنوان مقاله سوم این مجموعه است که در آن سنت دیوارنگاری در ایران بعد از انقلاب و تطورات و نسبت آن با قدرت با بررسی نمونه‏‌هایی از آن در شهر تهران از سوی نویسنده تحلیل شده است. در مقاله سوم، «‏پوسترهای ایرانی درباره جنگ ایران و عراق»، نیز سه پوستر از مجموعه پوسترهایی که در زمانه جنگ از سوی هنرمندان ایرانی تهیه شده‏‌اند از طریق نوعی نشانه‏‌شناسی و زیبایی‏‌شناسی انتقادی بررسی شده‏‌اند. مانند سه مقاله قبلی، «‏مطالعات تمثیل‏‌شناسی بر روی پیکر شهدا» شش پوستر از پوسترهای انقلاب و دفاع مقدس راـ که مربوط به قبل، حین و بعد از انقلاب بوده‏ به صورت تطبیقی تحلیل و بررسی کرده است.

در مقالة ششم، «‏نقاشی‏‌های مربوط به جنگ و سفر زیارتی در ایران»، نقاشی‏‌های دیواری ناصر پلنگی در مسجد جامع خرمشهر، که از مناطق زیارتی کاروان‏‌های راهیان نور در ایران است، به صورت تطبیقی با نقاشی‏‌های دهه بیست در آلمان پس از جنگ جهانی اول بررسی شده است. مقاله «‏تفاوت‏‌ها در نحوه نمایش تصاویر شهدا در فضاهای خصوصی و عمومی جنوب تهران» به بررسی تطبیقی دیوارنگاره‏‌ها و بیلبوردهای منطقه علی‏‌آباد (خزانه) در جنوب تهران با آلبوم‌‏های خصوصی و فضاهای خانوادگی خانواده شهدا پرداخته است. مقاله هشتم تلخیصی از کتاب نفیس ‏راز جعبه آیینه است که در آن نویسنده با رویکردی انسان‏‌شناختی و با روش نشانه‏‌شناسانه به بررسی جعبه آیینه‏‌های مزار شهدا در جامعه ایرانی پرداخته است. در مقاله آخر، «موزه شهدا در تهران، تجسم خاطرات در ایران پس از انقلاب»، نیز کارکردهای فرهنگی و اجتماعی موزه شهدا و تفاوت‏‌های آن با مفهوم مألوف موزه مدرن بررسی شده است.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.