سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/7/16

۲۰:۴۱

در آستانه اربیعین حسینی،

«پیاده تا خورشید» علیرضا قزوه منتشر شد

کتاب پیاده تا خورشید سفرنامه علیرضا قزوه از 8 سفر به کربلای معلی در آستانه اربعین حسینی منتشر شد.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، علیرضا قزوه در این اثر به روایت یادداشت هایی خواندنی از 8 سفر به کربلای معلی می پردازد. این نویسنده در فضایی شاعرانه سفرنامه های جذاب و منحصربفردی دارد که او را از بقیه جدا می کند. از نظر قزوه در ادبیات فارسی سفرنامه نویسی یک از ژانرهای مهم ادبی به شمار می رود. مثلا در ادبیات فارسی سفرنامه ناصرخسرو را داریم که اطلاعات مهمی از گذشته ایران و جهان را به ما ارائه می‌دهد و رویدادهای زیبایی در آن رخ می دهد یا در دوره معاصر سفرنامه های جلال آل احمد را داریم که بسیار حرف‌ای است بویژه سفرنامه «خسی در میقات» که الگوی زیبایی را به ما از دوران خودش نشان می دهد البته افرادی مانند ابن بتوته هم هستند که جهان را گذشته اند و اطلاعات خوبی از آن به ما ارائه می دهند.

پرستو در قاف» سفرنامه حج قزوه است که وی در سال ۷۱ به همراه ۱۰ نفر از هنرمندان حوزه هنری به حج  مشرف شد که حاصلش سفرنامه ای بود که بخشی از آن در کتاب درسی سال اول دبیرستان به چاپ رسیده است. بعد از آن هم چند سفرنامه نوشتم که برخی از آنها چاپ شده است. جدی‌ترین آنها سفرنامه‌ای بود با عنوان «قونیه در قطار». در آن سفر به همراه ۵۰ نفر از شعرا با قطار به قونیه می‌رفت. ویدر فضایی مدرن در این سفرنامه قراری با مولانا می‌گذارد و او را با خود در این قطار به سفر می‌بر و در میان راه حتی شمس را هم سوار قطار می‌کنند بی آنکه سایر حاضران در سفر از آن اطلاعی داشته باشند.

قزوه با کاروانی از نویسندگان، شعرا و فرهنگیان ایرانی و غیرایرانی در قالب کاروان صلح عازم سوریه شد و در فضای جنگی آن کشور قرار گرفت. حاصل آن سفر با کاروان شام است. اما کتاب قطار مهاراجه خاطرات ۵ سال زندگی ویدر هندوستان است که به عنوان وابسته فرهنگی در آنجا حضور داشت و به شهرهای مختلفی مانند کشمیر و کلکته و لکنو و ... سفر کرد. این کتاب در قالب مجموعه ای ازخاطرات کوتاه و در قالب طنز نوشته شده است و علت نامگذاری اش هم استعاره‌ای است که از قطار مهاراجه به عنوان گرانترین قطار وی گرفته شده است.

 در تمام این سفرنامه‌ها و خاطرات، شعر حضور جدی دارد. در سفرنامه پرستو در قاف یکی از جدی ترین شعرهایش را گفته که در کتاب درج شد. در همه سفرنامه های قزوه، شعر حضور جدی دارد و فضای نگارش نیز حال و هوایی شاعرانه دارد و همین او را نسبت بقیه متمایز می سازد.

در بخشی از کتاب می خوانیم:
از همین فرودگاه تهران لباس ورزشی پوشیده برای پیاده روی. من هم سنگ تمام گذاشته ام و با لباس رسمی آمده ام؛ با کت و شلوار قهوه ای نویی که همین ماه پیش خریده ام. می گوید: «تو با این لباس میخواهی بیایی پیاده روی؟»
منهمبه شیوه طنز جوابش را می دهم:«ببین دوست عزیز مرا خود آقا دعوت کرده،باید هم با این لباس بیایم، شما را به گمانم ذوالجناح دعوت کرده!...»

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.