سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/7/7

۱۴:۲۵

همزمان با هفته دفاع مقدس برگزار شد؛

ژانر نمایشی جنگ تحمیلی مهجور و مظلوم واقع شده است

مراسم رونمایی کتاب «تریلوژی‌های جنگ» نوشته ایوب آقاخانی که حاوی سه نمایشنامه راجع به محمد جهان‌آرا، شهید چمران و شهید کشوری است، در فروشگاه سمیه جنب حوزه هنری برگزار ‌شد.


قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد در این مراسم اظهار داشت: هشت سال دفاع مقدس برگ زرینی از تاریخ کشور است که باید پاس بداریم. همه کسانی که در ایران نفس می‌کشند مدیون آن هشت سال دفاع مقدس هستند؛ پس باید از آن بنویسند و اگر ننویسند جفا کرده‌اند. کار آقای آقاخانی هم در این راستاست.

وی ادامه داد: همه ما باید تلاش کنیم و هنر، موثرترین ابزار ترویج افکار است.

مهدی شفیعی، مدیر مسئول روزنامه ایران در این برنامه گفت: نمایشنامه‌های ایوب آقاخانی درباره رویدادهای جنگ نوشته شده و اکنون به همت سوره مهر چاپ شده است. این آثار از منظر هنرمند خوش‌قلمی نوشته شده که این زیبایی نگارش به رسالت هنرمند برمی‌گردد. قلم شاعرانه ایوب آقاخانی در نمایشنامه‌ها دیده میشود، آقاخانی علاوه بر اینکه نویسنده خوبی است کارگردان هم هست و این نمایشنامه‌ها را با نگاه به اجرا نوشته است، این آثار بعد از پروسه اجرا نهایتا کامل شده و شمایل کاملی به خود گرفته است.

وی گفت: همه آثار با تیم‌های حرفه‌ای از منظر مختلف تولید شده است. این یک ویژگی را در زمان خود داشت؛ اینکه آثار دفاع مقدس را که با نگاه خاص تولید می‌شدند از نگاه حرفه‌ای جدا نکنیم، سفارشی کار کردن ایراد ندارد به شرط اینکه در پروسه منطقی تولید و عرضه کنیم.

وی گفت: خوشبخانه پرتره‌نگاری‌هایی که آقاخانی نوشته از شهید کشوری و جهان‌آرا همه ارزشمند است، اما باید سراغ چهره‌های کمتر شناخته شده برویم. این باعث می‌شود مخاطب و مردم ما خود را در آثار ببینند. ما نیازمند تولید متون بیشتر هستیم. جوامعی موفق شدند که توانسته اند تولید متن داشته باشند و ایده‌های خود را بنویسند ما هم شخصیت‌های ارزشمندی داریم که باید از آنها بنویسیم.

در بخش دیگری از این برنامه ارمغان بهداروند گفت: از جنگ نوشتن ۳۰ سال پس از جنگ تعهدی است که ایوب برای خود ایجاد کرده است؛ آن هم نوشتن از افرادی که نباید گَرد فراموشی بر آنها بنشیند. در نمایشنامه‌های آقاخانی این افراد بازتولید می‌شوند.

وی گفت: این افراد در آثار آقاخانی بدون رتوش هستند و به شکلی زمینی و باورپذیر به مخاطب ارائه می‌کند. این بدون روتوش بودن در نمایشنامه و ورود به زوایایی از نیمه‌های پنهانی چون عشق، وجه ممیزه نمایشنامه‌های ایوب است. در روزگاری که از واقعیت نوشتن تاوان دارد، باید به ایوب تبریک گفت.

حمیدرضا افتخاری مدیرهنرهای نمایشی رادیو هم گفت: باید به تمام کسانی که این روزها دعوت رهبری را لبیک گفته و یاد دفاع مقدس را زنده نگه می‌دارند خدا قوت گفت و آقاخانی یکی از آنهاست.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.