سبد خرید شما خالی است!

برای خرید از طریق صفحه فروشگاه اقدام کنید.

1399/6/27

۱۱:۱۶

رونمایی کتاب «طرز طنز» در نشست دگرخند

مراسم رونمایی کتاب «طرز طنز» اثر صابر قدیمی همزمان با نشست دگرخند، ساعت 17 روز شنبه ۲۶ بهمن‌ماه در سالن زنده‌یاد فردی حوزه هنری برگزار می‌شود.


به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، در این برنامه که مهدی فرج‌اللهی اجرای آن‌ را بر عهده دارد؛ ناصر فیض، اسماعیل امینی، بهمن بنی‌هاشمی، علی زراندوز، سید اکبر میرجعفری، عبدالله مقدمی، سعید طلایی، مهرداد حسین‌زاده و دیگر شاعران، طنزپردازان و علاقه‌مندان به طنز و ادبیات حضور خواهند داشت.

کتاب «طرز طنز» اثری پژوهشی به قلم صابر قدیمی است که به بررسی بدیع در شعر طنز معاصر می‌پردازد و به همت دفتر طنز حوزه هنری و انتشارات سوره مهر به تازگی روانه بازار کتاب شده‌ است.

یکی از مشکلات علاقه‌مندان به طنز و نوآوران و شاعران طنز، کمبود منابع آکادمیک و غیر ذوقی پیرامون طنز و سایر شاخه‌های شوخ‌طبعی است. مخصوصا پیرامون طنز معاصر، مقاله‌ها و کتاب‌های بسیار محدودی تبین و متشر شده است. ضمنا در ارتباط با تمهیدات بدیعی معمولا نمونه‌های مشخصی وجود دارد و در کتاب‌های مختلف تکرار می‌شوند. معرفی صنایع بدیعی موثر در ساخت طنز و ارائه تمامی ابیات مرتبط، برای اولین بار در این کتاب اتفاق افتاده است. پنجاه و دو صنعت بدیعی و بیش از دو هزار بیت ناب از استادان شعر طنز معاصر معرفی و ارائه شده‌اند.

هدف از این تحقیق دستیابی به ابزارهای مهم بدیعی در شعر طنز معاصر و ارائه بهترین نمونه‌های هر یک از این صنایع است که طنزپردازان از آن‌ها برای افزودن تأثیر بر مخاطب استفاده می‌کنند. همچنین شناسایی شگردهای پربسامد بدیعی این شاعران و به‏ تبع شعر طنز معاصر، هدف دیگر این پژوهش به حساب می‌آید.

در انتخاب طنزپردازان در این تحقیق سعی شده است که ‏ـ با رعایت بازه‌های زمانی‏ ـ در هر دوره آثار یکی از قله‌های طنز ایران، که نسبت به سایر طنزپردازان هم‌عصر در به‌کارگیری ابزارهای بدیعی برتری داشته‌اند، بررسی شود. از میان طنزپردازان نام‌آشنای معاصر کشور در این پژوهش به آثار ایرجمیرزا، ابوتراب جلی و ابوالفضل زرویی نصرآباد توجه شده است و بیش از دو هزار بیت به تفکیک صنایع طبقه‌‏بندی شده‌‏اند. نتایج این پژوهش‏ که حاصل بررسی همه اشعار طنزپردازان اشاره ‏شده است ثابت می‌کند دلیل عکس، هنجارگریزی‌های زبانی (شامل ملمع، زبان عامیانه و...)، مقایسه، ارسال‏ المثل و ادماج پربسامدترین ابزارهای بدیعی در شعر طنز معاصر به شمار می‌آیند.

گفتنی است، ۱۴۳اُمین نشست دگرخند با موضوع رونمایی از کتاب «طرز طنز» اثر صابر قدیمی شنبه ۲۶ بهمن‌ماه ساعت ۱۷ در سالن زنده‌یاد فردی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه نرسیده به خیابان حافظ برگزار می‌شود.

برای دریافت این کتاب اینجا کلیک کنید.

نظرات کابران


برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید.