ورود

راز رشید

نویسنده: محمدرضا سنگری

کتاب حاضر، مجموعه شعرهای عاشورایی است که آن را دکتر رضا سنگری در 187 صفحه و سه مطلع در قالبهای، غزل، قصیده، مثنوی و رباعی گرد آورده است...

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 1 ـ 062 ـ 506 ـ 964

تعداد صفحات 187

نوبت چاپ اول: 1385

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب حاضر، مجموعه شعرهای عاشورایی است که آن را دکتر رضا سنگری در 187 صفحه و سه مطلع در قالبهای، غزل، قصیده، مثنوی و رباعی گرد آورده است. مطلع اول کتاب برگزیده شعرهای عاشورایی است که با شعر بلند علی معلم «تاوان این خون تا قیامت ماند بر ما» آغاز شده و شعر «نیمی از خورشید» سعید بیابانکی به پایان می‌رسد. مطلع دوم کتاب، برگزیدة شعرهای عاشورایی کودک و نوجوان است که با شعر ظهر روز دهم، دکتر قیصر امین‌پور، (روز عاشوراست/ کربلا غوغاست/ کربلا آن روز غوغا بود/ عشق تنها بود/ و ... باغی از گل رست/ روز عاشوراست/ باغ گل، لب تشنه و تنهاست/ عشق، اما همچنان با ماست/ آغاز می‌شود و با شعر عزای نخلها از مجید ملامحمدی پایان می‌یابد (نگاه غنچه‌ها در حسرت آب/ تمام نخلهای سبز بی‌تاب/ و یک کودک میان خیمه بی‌حال/ به روی دست مادر رفته در خواب و ...) مطلع سوم کتاب به برگزیدة شعرهای عاشورایی شاعران جوان، ویژه اولین و دومین همایش ادبی ـ‌ هنری عاشورا، اختصاص دارد که با غزل نیزه‌زار فاجعه از مرتضی اردستانی (یک آسمان پشت نگاهت شعله‌ور بود/ وقتی که ماه هاشمی بی‌دست و سر بود/ در نیزه‌زار فاجعه، در ظهر تاریک/ بر روی دشت نیزه‌ها خورشید سر بود/ آغاز و با غزل شاه شهیدان از نیره السادات هاشمی پایان می‌یابد. (در حیرت کویر به باران رسیده‌ام/ شادم که این چنین به بهاران رسیده‌ام/ امشب در این کشاکش زیبای ابر و باد/ خیس غزل به نقطة طوفان رسیده‌ام/) در بخش مثنویهای کتاب،‌ مثنوی «افسوس بسیط واژه محدود است»، از اسماعیل امینی را می‌خوانیم: آتش بزن ای شراره در جانم/ ای شعلة بی‌امان بسوزانم/ طوفان بلا ! درنگ کن امشب/ در کاسة ما شرنگ کن امشب/ و مثنویهایی از نجمه زارع، حمید محسن‌پور، حسن هدایتی، عباس احمدی و ... بخش آخر کتاب به سپیدسرایی و رباعیات اختصاص دارد که شعرهای سپیدی از مریم سقلانی، مریم خاکبازان، آزاده سقلانی و ... آمده‌اند؛ شعر سپیدی از مریم سقلانی چنین است: خدا بود و خون خدا/ و اسبی رها در باد/ و گوی قتلگاه/ و شعله‌های به خاکستر نشستة شقاوت و ... در بخش رباعیات، چند رباعی از نغمه مستشار نظامی و علی حاجتیان فومنی آمده است که زیبا به وصف عاشورایی حسینی نشسته‌اند: می‌آمد و آب هم به پایش افتاد/ در حنجر خشک نی، ندایش افتاد/ آمد و علقمه عطشناک لبش/ می‌رفت و در آب، دستهایش افتاد/ رباعی از نغمه مستشار نظامی و رباعی از علی حاجتیان فومنی پایان بخش کتاب است: وقتی که همه به سنگ عادت کردند/ در پیلة عافیت اقامت کردند/ از صحنة کربلا ملائک با سوز/ هفتاد و دو آیه را تلاوت کردند.

نویسنده

محمدرضا سنگری

زندگینامه

سنگری اول آبان 1333 در شوش متولد شد. وی فارغ‌التحصیل دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران می‌باشد. رویکرد وی به شعر به زمان تحصیل در کلاس چهارم ابتدایی باز می‌گردد. شعرهای دکتر سنگری تاکنون به صورت پراکنده در برخی از نشریات چاپ شده است. او تا به امروز در بسیاری از همایشهای سراسری شعر دفاع مقدس و شبهای شعر دفاع و مقاومت حضور داشته و در جلسات متعدد آن به نقد و بررسی شعر دفاع مقدس و ادبیات پایداری پرداخته است. کتاب «بررسی ادبیات منظوم دفاع مقدس» این نویسنده که در سه جلد نوشته شده به عنوان برترین کتاب سال دفاع مقدس شناخته شده است. گفتنی است سنگری در حال حاضر ساکن تهران است و ضمن تدریس در دانشگاهها، سردبیر مجله رشد زبان و ادبیات فارسی و مجله تربیت می‌باشد و با سازمان پژوهش و تألیف کتب درسی هم همکاری دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

آن بیست و سه نفر

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

اردوگاه اطفال

ضربت متقابل