ورود

بازیگری سینما

نویسنده: سعید کشن‌فلاح

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-506-144-7

تعداد صفحات 128

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  کتاب حاضر، درسهایی‌ست دربارة بازیگری در سینما و تجربه‌های یک بازیگر در آن گرد آمده است. کتاب دارای 150 صفحه و 9 فصل است که توسط مایکل کین نوشته شده و محمدباقر قهرمانی با همکاری سعید کشن‌فلاح آن را با قلم روان و رسا ترجمه کرده‌اند. محتوای بیشتر درسها و فصل‌ها تجربی بوده و در آن تلاش شده است تا با انتقال تجربه‌های کاری، خواننده را به همذات‌پنداری وا داشته و به فهم درسهای کتاب کمک ‌کند. مایکل کین بازیگر شهیر جهانی و برنده جایزه اسکار با تجربه نقش‌آفرینی در بیش از صد فیلم، فنون و رموز حضور موثر در مقابل دوربین را در کتاب بازیگری سینما برای علاقمندان به بازیگری در مقابل دوربین نوشته است. کین در این کتاب با نگاهی روانشناسانه و کاربردی جنبه‌های گوناگون خلق شخصیت باورپذیر و ماندگاری در عرصه تولید فیلم را توضیح می‌دهد. نویسنده در فصل نخست کتابش به تعریف و شناختی بازیگری در سینما می‌پردازد و آن را از جنبه‌های گوناگون در سینماهای صامت، محرک، کمدی و حادثه‌ای بررسی می‌کند. خلق یک بازیگر خوب در سینما را توضیح می‌دهد و تجربه‌های خود را بازگو می‌کند تا ملموس‌تر به بازیگری در سینما نگریست. آمادگی در بازیگری درسهای جدی کتاب است که نویسنده در آن از بازیگرانی می‌گوید که از رفتن جلو دوربین وحشت دارند اما پس از آمادگی و آموزشهای لازم به بازیگران جدی و حرفه‌ای در حوزة سینما و رسانه‌ای تصویری تبدیل می‌شوند. فیلمبرداری استریو و یا در محل ویژه برای فیلمبرداری تجربه‌های زیبای دیگر نویسنده است که در آن به تفاوتهای فیلمبرداری در استدیو و فضای باز می‌پردازد. رفتن در جلو دوربین قبل از آغاز فیلمبرداری درس است که نویسنده آن را برای یک بازیگر لازم می‌داند تا هنگام فیلمبرداری با آمادگی کامل به صحنه فیلمبرداری رفته باشد. نما و شخصیت، درسهای نمایی و شخصیتی بازیگر است که در آن بازیگر نماهای جدید و شخصیتهای متکثر را تجربه می‌کند. طرز رفتار در داخل و خارج صحنه برای یک بازیگر از درسهای ضروری است تا بتواند خود را در شخصیت دوگانه تجربه نماید. بازیگری و رسیدن به کارگردانی یا رفتار درست با کارگردان تا تبدیل شدن به یک ستاره سینما پایان «کتاب درسهای یک بازیگر» است که در آن نویسنده ضمن ذاتی بودن برخی موفقیتهای بازیگری، اصل را بر تجربه و مطالعه می‌گذارد که می‌تواند افقهای بهتر و بازتری را برای بازیگر رقم بزند. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

سعید کشن‌فلاح

زندگینامه

او در سال 1335 در کرمانشاه متولد شد. از سنین خردسالی به همراه خانواده به تهران آمد و از سال 1348 فعالیتهای هنری خود را در زمینه بازیگری و کارگردانی تئاتر شروع کرد. در سال 1354 وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شد. سپس به خدمت سربازی رفت و پس از اتمام دوران خدمت وارد حوزه هنری شد. در طول سالهای حضور در آنجا به بازیگری، کارگردانی، طراحی صحنه و گریم پرداخت و در عین حال آموزش و آماده‌سازی نمایشهایی را که باید در جبهه‌ها به نمایش در می‌آمد به عهده گرفت. او در حوزه هنری به عنوان کارشناس تئاتر به اصلاح و چاپ متون نمایشی پرداخت. سال 1363 با اینکه برای ادامه تحصیل بورسیه خارج از کشور شده بود، ترجیح داد در کشور بماند. وی اولین دانشجوی رشته نمایش در دانشکده تربیت مدرس بود پس از اتمام تحصیل به تدریس در دانشگاههای مختلف پرداخت که از جمله می‌توان به دانشگاه تهران، تربیت مدرس، سوره و هنر اشاره کرد. وی نمایش خیابانی را از طریق طرح در کلاسها و ایجاد انگیزه در بین دانشجویان در ایران زنده کرد.

وی پس از یک دوره دوساله فترت و دوری از حوزه به خاطر تدریس در دانشگاه دوباره به آنجا بازگشت و در دوره جدید تصدی ریاست مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری جشنواره ماه، سردبیری ماهنامه صحنه را به عهده دارد و دو دوره جشنواره جوان و جشنواره پانتومیم را برپا کرد. از س‍ِمتهای کشن‌فلاح که می‌توان به بخشی از آن اشاره کرد: مسئولیت تالار مولوی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، معاونت آموزش دانشکده تربیت مدرس و سوره، ریاست دانشکده سینما تئاتر، عضو فرهنگستان هنر.

 

کتاب های مرتبط
لشکر خوبان

ضربت متقابل

چراغ های روشن شهر

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

آن بیست و سه نفر