ورود

چکامه‌هایی در شیوه‌های عزاداری

نویسنده: سید احمد خاتمی

متن سخنرانی معروف سید احمد خاتمی در اجلاس خبرگان که همانند سایر آثار این پژوهشگر دینی، آموزنده و پربار است. نویسنده در مقدمه کتاب می‌نویسد: «علاوه برمطالعات قبلی، برای این سخنرانی حدود چهل ساعت مطالعه نمودم و با چهار تن از مراجع تقلید، هیئت‌رئیسه محترم خبرگان و برخی اعضای خبرگان مشورت کردم.» کتابی مفید در جهت آسیب‌شناسی عزاداری و تریبون‌های مذهبی.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-351-175-600-978

تعداد صفحات 48

نوبت چاپ دهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

اشاره: این کتاب با یک پیش‌گفتار از سوی اداره کل تشکلهای دینی و مراکز فرهنگی، معاونت امور فرهنگی و تبلیغ و مقدمه‌ای از نویسنده در سه بخش تدوین شده است. جایگاه مراسم عزاداری، آسیبها، آسیبهای محتوایی و آسیبهای شکلی و راهکارها، از اهم مطالب این کتاب است. کتاب حاضر متن سخنرانی نویسنده دربارة آسیبهای عزاداری و آفت‌زدایی از آن است. پس از طرح مسئله آسیب‌شناسی و آفت‌زدایی از مراسم عزاداری از سوی نویسنده در اجلاسیه اخیر مجلس خبرگان رهبری و اشارة رهبر انقلاب به آن، که از سوی صاحب‌نظران و گروههای مختلف سیاسی مورد توجه قرار گرفت و اظهارنظرهای متفاوتی دربارة علل و انگیزه‌های طرح این مسئله در شرایط کنونی، به وجود آمد. نویسنده در مقدمه دربارة این متن می‌نویسد این سخنرانی به پیشنهاد کمیسیون سیاسی‌ ـ اجتماعی مجلس خبرگان و تصویب هیئت‌رئیسه آن مجلس ایراد شده است. علاوه بر مطالعات قبلی، برای این سخنرانی حدود چهل ساعت مطالعه نمودم. با چهار تن از مراجع تقلید، هیئت‌رئیسه محترم خبرگان، برخی اعضای خبرگان مشورت شده است. هیئت رئیسه خبرگان رهبری این سخنرانی را غیرمحرمانه اعلام کرده و دستور انتشار آن را داده است. وی این مباحث را گام اول در سیر آسیب‌شناسی عزاداری می‌داند که باید تکمیل شود که به صورت عام اداء شده و شامل سایر مراسم عزاداری و مراسم جشن نیز می‌شود. وی این متن را علیه مداحان نمی‌داند بلکه به صورت عام بوده، البته حساب مداحان مخلص و ارزشی را از غیر آنها جدا کرده است و ستایش آن را نیز عام می‌داند. وی متذکر می‌شود که مداحان مخلص ارزشی از این آسیبها رنج برده و به شدت از حضور نااهلان در این کسوت محترم ناراحت‌اند. وی خاطرنشان می‌کند که محافل و مجالس دینی تریبونهای گسترده مذهبی است که باید هر روز بیش از گذشته با نشاط‌تر و با کیفیت‌ بالاتر برگزار گردد و به‌خصوص مراسمی که مربوط به اهل بیت‌ (ع) است چه عزاداریها و چه شادیها. نباید اصل عزاداری زیر سؤال برود، بلکه آسیبها باید جدی گرفته شود و کمک شود تا آسیب‌زدایی شده و این مجالس نورانی هر چه با برکت‌تر و درخشنده‌تر برگزار شود.

نویسنده

سید احمد خاتمی

زندگینامه

سید احمد خاتمی (زاده۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۹ در سمنان) عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت و امام جمعه موقت تهران است. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

آن بیست و سه نفر

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

لشکر خوبان