ورود

کالبدشکاف رمان فارسی

نویسنده: سیدعبدالعلی دستغیب

کتاب حاضر پژوهشی است کالبدشکافانه در حوزه رمان فارسی که آن را پژوهشگر بزرگ زبان فارسی و منتقد ادبی عبدالعلی دستغیب در 512 صفحه نگاریده است. وی در این کتاب رمانها و قصه‌های فارسی را به دو گونة عمده تقسیم نموده است...

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 987- 600- 175- 451- 7

تعداد صفحات 450

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

کتاب حاضر پژوهشی است کالبدشکافانه در حوزه رمان فارسی که آن را پژوهشگر بزرگ زبان فارسی و منتقد ادبی عبدالعلی دستغیب در 512 صفحه نگاریده است. وی در این کتاب رمانها و قصه‌های فارسی را به دو گونة عمده تقسیم نموده است. قصه‌هایی که شوربختی مردم عادی را نشان می‌دهد و به رمان فقر‌نگاری معروف است و قصه‌هایی که زندگی طبقه مرفه را به نمایش درمی‌آورد، به نوعی مرفه‌‌نگری در رمان‌نویسی است. بین قصه‌های نوع اول، نیز قصه‌هایی را نشانه رفته است که به شیوه رئالیسم نگاشته شده که با ترسیم شرایط دشوار زندگی محرومان، درس مبارزه می‌آموزد و این نوع رمان پس از رویکرد نویسندگان به رئالیسم روسی که توسط اندیشه‌های کارگری و ایدئولوژی مارکسیستی به ایران آورده شد. در این زمان عده‌ای از نویسندگان به زندگی مردان و زنان روستایی و زاغه‌نشینان شهری پرداختند و با تصویر این فضای دشوار مردم را به بیداری و خودآگاهی و سرانجام مبارزه و تغییرات فرا می‌خواندند. «که برای رسیدن به فردوس باید دروازه دوزخ را شکست و قصه‌هایی که طبیعت‌گرایانه نوشته شده و به ناتورالیستی آوازه دارد که به زشتیها و پلشتیهای جامعه اشاره دارد و در همین نیز متوقف می‌شود. وی به این باور است که فلسفه وجودی رمان بیان غامض و چندسویة زندگانی جوامعی است که وارد عصر صنعت می‌شوند یعنی رمان حماسه‌ای از زبان طبقه متوسط. رمان فارسی که هنوز اندکی از توانمندی و ظرفیت آن شناخته شده است می‌رود تا آیندة پرباری را به جهان پیرامون عرصه دارد. رمانهایی مانند شوهر آهو خانم افغانی، سووشون و جزیرة سرگردانی، درة جذامیان در سطحی پایین‌تر رمان «بامداد خمار» که ژرفنای جامعه را به خوانندگان نشان می‌دهد و آنچه بر این مردم رفته است. در حقیقت رمان زبان فارسی هنوز ناشناخته مانده و نیاز می‌رود که باز شناخته شده و به کالبدشکافی علمی آن پرداخته شود تا روزی با ترجمه‌ای از آن بتوان در سطح جهان و منطقه به رقابت پرداخت، از این جهت کتاب کالبدشکافی رمان فارسی اهمیت فوق‌العاده‌‌ای پیدا می‌کند که باید با دید تأملی به آن نگریست.

نویسنده

سیدعبدالعلی دستغیب

زندگینامه او در سال 1310 در شیراز متولد شد، در همان شهر رشد و پرورش یافت و مدتی از عمر خود را نیز در شهرهای جهرم و فیروز‌آباد گذراند. او دارای مدرک کارشناسی در رشته فلسفه و علوم تربیتی است و در دبیرستانها، مراکز تربیت معلم و برخی دانشکده‌ها در شیراز و تهران تدریس کرده است. او از شانزده سالگی شروع به مقاله‌نویسی کرده و تا کنون نزدیک به هزار مقاله نوشته است که تعدادی از آنها در روزنامه‌های کشور چاپ شده است. در سال 1374 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان منتقد ادبی نمونه انتخاب شد و در سال 1382 در زمینه ادبیات چهره ماندگار شناخته شده و در همان سال از طرف حوزه هنری مراسمی برای هفتادمین سال کار و زندگی ایشان برگزار شد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

لشکر خوبان

عصرهای کریسکان

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

کالک های خاکی

اردوگاه اطفال

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

فرنگیس

مهناز فتاحی

کوچه نقاش ها

راحله صبوری