ورود

آوای صحرا

نویسنده : عبدالرحمن اونق
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:«آوای صحرا» از تاریخ سخن می‌گوید، اما فراتر از یک رمان تاریخی است و بیش از هر چیز، داستانی خوشخوان و تفکربرانگیز را پیش روی مخاطب می‌گذارد. عبدالرحمن اونق رمان رنگارنگ و پرحادثه خود را با خبری خوش آغاز می‌کند؛ مردان پسر الیاس آخوند بعد از چهارده سال ولایت‌نشینی می‌خواهد برگردد به کمش‌دفه‌ در ترکمن صحرا. این خبر شادی‌بخش اما سرآغازی هم هست برای گمانه‌زنی‌ها و شایعات فراوان. فصل بعدی رمان نشان می‌دهد که این شایعات چندان هم ‌بیراه نبوده است؛ ناصرالدین‌شاه از مردان طعمه‌ای ساخته که دو تیره جعفربای و آتابای از قبیله یموت را با هم متحد کند و علیه قبیله‌ تکه‌ها بشوراند. حالا باید مردان از رضاقلی خان تاجر و همسرش که او را بزرگ کرده‌اند، با دلتنگی و اندوه جدا شود و برگردد پیش پدر و مادر واقعی خودش. او برمی‌گردد به کمش‌دفه؛ بازگشت مردان بیدار شدن کینه‌ها و بغض‌های کهنه است و سایه افکندن بددلی‏ها و تردیدها. حتی پدرش الیاس آخوند و مادرش خدیجه دایزا گمان می‌کنند که شاید فرزندشان مامور ولایتی‌ها باشد. اما مردان در سر فقط رویای صلح دارد و وقتی که از مردم کمش‌دفه کم‌محلی می‌بیند به پیرزنی به نام هاجر دایزا پناه می‏برد. اما آرزوهای او خواب و خیالی بیش نیستند و سرزمین او ملتهب نبردها و حادثه‌ها و البته دلدادگی‌های غریب است. روس‌ها و انگلیس‌ها از بی‌کفایتی قاجار و اختلافات ترکمن‌ها بهره می‌برند تا سرزمین رویاهای مردان را به تاراج ببرند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-471-740-6

تعداد صفحات 328

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی:نام عبدالرحمن اونق با ترکمن صحرا گره خورده است، چراکه فرزند این سرزمین است و به سال 1338 در روستای دهنه یک خواجه نفس قمیشان متولد شده است. وی تحصیلات خود را تا مقطع کاردانی زبان عربی ادامه داده و علاوه بر دبیری آموزش و پرورش، مسئول بخش داستان کانون پرورش فکری در شهرستان بندر ترکمن نیز هست. اونق تالیف و ترجمه چندین کتاب را در کارنامه‌اش به ثبت رسانده است.

نمای دور:خواندن رمان «آوای صحرا» مانند سفر به جغرافیای ترکمن صحراست؛ سفری به یک سرزمین شگفت‌آور و پر رمز و راز که در هر گوشه‌اش فریاد دلاوران و شیهه اسبان از گذشته‌های دور، به جای مانده است. اما عبدالرحمن اونق تنها قصد ندارد که ما را به تماشای این دیار ببرد. او اگرچه نام‌ها و جای‌ها و اصطلاحات خوش‌آهنگ ترکمن‌ها را در رمانش به کار می‌برد، اما هدف بزرگ‌تری در سر دارد؛ اونق با چیدن داستان خود در بستر این جغرافیا، علاوه بر اینکه بخشی از گذشته قوم ترکمن را روایت می‌کند، بیانگر بیم‌ها و امیدهای آدمی است. او در رمان خود از معجزه دلدادگی می‌گوید و نیز از سایه‌های بلند خودخواهی و طمع که بر جان عده‌ای می‌افتد تا به نابودی خود و دیگران بپردازند. به عبارتی، اونق در «آوای صحرا» راوی روح و روان انسان است که از یک سوی میل به نیکی و بخشش دارد و از سوی دیگر چون اسبی چموش، بی‌قرار است و خیالات شر در سر می‌پروراند.

از کتاب: مردان بیش از این نماند تا شاهد توهین‌های آن‌ها شود. اسبش را هی کرد. همه منتظر بودند تا ببینند او چه حرکاتی را به نمایش می‌گذارد و اصلاً آیا سوارکاری بلد است؟ یا برای اینکه خودش را به میان جوان‌ها بکشاند، وارد میدان شده است؟ صفحه 191

از همین قلم:راز خایر خوجه (سوره‏ مهر) سماجت (سوره‏ مهر) در عمق شب‌های تار (سوره ‏مهر) قصه‌های ترکمن حماسه گور اوغلی (قدیانی)

افتخارات:برنده جایزه اول در جشنواره کتاب معلم

نویسنده

عبدالرحمن اونق

زندگینامه

 

عبدالرحمن اونق متولد 1338 در ترکمن صحرا است. او کاردانی زبان عربی دارد و سابقه دبیری آموزش و پرورش را نیز دارد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
فاطمه، فاطمه

راهنمای موضوعی کتاب‌های حماسه حسینی (٢ و ١)

سعید سرمدی

پوتین های مریم

فریبا طالش پور

روزشمار انقلاب اسلامی در یزد

در پی آوای حقیقت

مرتضی زهره بقا

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

معلم فراری

رحیم مخدومی

فرهنگ توصیفی اصطلاحات روایت شناسی

محسن محمدی فشارکی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

کتاب های پیشنهادی ما
توفان سرخ

عبدالرسول رضاگاه

انقلاب اسلامی و مبانی بازتولید آن

دکتر عماد افروغ

پی دبلیو

شهاب احمد پور

خاکه نغمه‌ها

عباس باقری

وینسنس و گرگ خندان

بیژن کیا

رویکردهای انتقادی در مطالعات فیلم

جان هیل، پاملاچرج گیسبن مترجم: علی عامری مهابادی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

الاغی سوار فرغون (مجموعه شکرستان)

جواد رهنما

یک محسن عزیز

فائضه غفار حدادی

پا به‌ پای باران

مرتضی سرهنگی - هدایت الله بهبودی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
مقاومت در سوسنگرد

سیدقاسم یاحسینی

تجلی مفاهیم اسلامی در مجسمه سازی دوران پس از انقلاب اسلامی

مهدی ناظمی‌اردکانی، حسن بلخاری‌قهی، محمدرضا اسماعیل‌یزدی

سه گانه فاضل نظری

فاضل نظری

چقدر حرف نمی‌زند

مجموعه ای از نویسندگان

فرح اما هاشمی نصب

مرضیه کهرانی

آیین دف نوازی کتاب اول

مهرداد کریم خاوری

گربه در جوراب زنانه

شهرام شفیعی

نوشتم تا بماند (یادداشت‌های روزانه جنگ آیت‌الله جمی )

محسن کاظمی

بی نشان های ارس

محسن هجری

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی