ورود

لشکر خوبان

نویسنده: معصومه سپهری

نمای نزدیک:دفاع مقدس را می‌توان روایتی فشرده و شگفت از تاریخ قرن‌ها ایمان و دلیری مردم ایران زمین دانست. مردم پاک‌نهاد و شریفی که با پیروزی انقلاب اسلامی پرچم استیلا بر سرنوشت و مقدرات خودشان را بر فراز بام‌ جهان برافراشتند، اما دنیای غرق در تباهی و فساد مادیگری آن روزگار چنین رفتاری را برنتافت، این بود که در زیر نقاب کشور عراق به مقابله با آن برخاست آن وقت بود که همین راست‌قامتان صبور و همین مسلمانان و مردمان این تنها کشور شیعه در جهان کربلایی دیگر آفریدند که چشم تاریخ را خیره کرد.«لشکر خوبان» گزارشی جذاب از این رویداد بزرگ است که از زبان رزمنده‌ای دلیر از خطه آذربایجان و عضو نیروهای اطلاعاتی به بازخوانی گوشه‌هایی ناگفته از تاریخ دفاع مقدس می‌پردازد. این اثر حاصل گفت‌وگوی طولانی فرج قلی‌زاده با مهدی‌قلی رضایی است که بخش‌هایی از آن نیز به قلم معصومه سپهری بازنویسی و در قالب زندگینامه داستانی تنظیم شده است. در این کتاب برای نخستین بار از وقایع لشکر عاشورا سخن به میان آمده و شخصیت‌پردازی ملموس و موثر نویسنده از قهرمان داستان (مهدی‌قلی رضایی) در مجموع شخصیت نوجوانی را به تصویر می‌کشدکه با جدیّت، عزم و همتی ستودنی، سخت‌ترین و خطیرترین لحظات میدان‌های حادثه و حماسه را تجربه کرده و از هر ماموریت و عملیاتی، به یادگار زخمی برداشته که هنوز هم با اوست و هرگز لحظه‌ای از خود جدایشان نمی‌کند.از برجسته‌ترین ویژگی‌های این کتاب می‌توان به ارائه اطلاعاتی جدید درباره لشکر عاشورا و نقش واحدهای اطلاعاتی در جبهه‌های هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 8-371-175-600-978

تعداد صفحات 808

نوبت چاپ چهل و پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:وقتی در سال 73 با دفتر ادبیات و هنر مقاومت آذربایجان آشنا شد، هنوز رشته فلسفه را در دانشگاه تبریز به پایان نرسانده بود. همان وقت هم بود که با شنیدن خاطرات برخی رزمندگان آذری که مسئولیت پیاده‌سازی نوارهای مصاحبه آنها را برعهده داشت، تکان خورد و تصمیم گرفت به جای سرودن شعر به پژوهش و نگارش آثاری داستانی درباره رزمندگان دفاع مقدس بپردازد. معصومه سپهری متولد سال 1353 است. نمای دور: سایت تبیان: از ویژگی‌های کتاب «لشکر خوبان» که معصومه سپهری طی سه سال آن را در سال 78 تدوین کرده، روایت اول شخص و توصیفات چشم‌نواز است به گونه‌ای که در بعضی قسمت‌ها، کتاب از شکل خاطرات فاصله می‌گیرد و به رمان نزدیک می‌شود. شاید عمده‌ترین دلیل این امر هم نگاه به جزییات رویدادها و پرداختن به آنهاست به گونه‌ای که گاهی حتی از حالت روحی و روانی قهرمان داستان در حین عملیات‌ها هم آورده شده است. تارنمای اینترنتی سازمان تبلیغات اسلامی: خواننده این کتاب می‌تواند در کنار راه جستن به ژرفای روابط انسانی، به ارزیابی مواجهة مردان رزمنده با خاطرات و حادثه‌ها بپردازد و در کنار آن، بخشی از ناگفته‌های جنگ را از زبان یک نیروی اطلاعاتی مرور کند. مهدی‌قلی، در روایت خود، جنگ را نه از منظر خاطره، بلکه گاه از چشم یک منتقد نگریسته است و همین شاید بتواند گامی نو در فهم زوایای گوناگون دفاع مقدس هشت ساله مردم ایران باشد. از کتاب: ناگهان سکوت شد. خودم را تنهای تنها در جای کاملا تاریکی احساس می‌کردم؛ جایی که نه صدا داشت و نه نور، نه انفجار، نه پدافند، نه هواپیما و نه ... یک محیط بسته بود که فشارم می‌داد. دنبال روشنی بودم: «یعنی مرده‌ام؟ پس چرا همه جا تاریکه... مگه شهید به روشنایی نمی‌رسه؟» منتظر کسی بودم که فکر می‌کردم به زودی خواهد آمد و مژده خواهد داد و...صفحه 327 از همین قلم: نورالدین پسر ایران(سوره مهر) افتخارات:کتاب برتر بخش خاطرات جشنواره ربع قرن کتاب دفاع مقدس در سال88 ـ اثر برگزیده بخش خاطرات شفاهی دهمین کتاب سال دفاع مقدس در سال85 لینک خرید نسخه صوتی   لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

معصومه سپهری

زندگینامه

معصومه سپهری متولد 1352 در تبریز و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه علامه طباطبایی و همسر جانباز 70 درصد است.

 

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی