ورود

چزابه

نویسنده: فتح الله جعفری

نمای نزدیک:کتاب «چزابه» مجموعه خاطرات سردار فتح‌الله جعفری است. در کتاب حاضر، به حوادث جبهه‌های جنگ در کردستان و چزابه پرداخته شده ‌است. جعفری زمانی که در کردستان پرآشوب بود و عراق تانک‌ها و توپ‌هایش را از خطوط مرزی عبور داده و خاک ما را اشغال کرده بود، به جبهه رفت و در بسیاری از عملیات‌ها شرکت کرد. او در این کتاب، بخشی از خاطرات خود را بیان کرده و ادامه آن ‌را هم در کتاب‌های دیگری منتشر کرده است. از نکات جالب توجه این کتاب می‌توان به آن اشاره کرد که روای یک سردار نظامی است و انتظار می‌رود که زبان و بیانی پر از پیچیدگی داشته باشد، اما بر خلاف تصور ما او خاطرات و اتفاقات را عاری از هر‌گونه پیچیدگی بیان می‌کند؛ تا جایی که خواننده به هیچ‌وجه نیاز به وجود بخش توضیحات در کتاب را احساس نمی‌کند و با خواندن متن خاطرات متوجه منظور راوی می‌شود. این کتاب بیشتر به خاطرات، فعالیت فرماندهی، شهادت دلاورمرد جبهه‌های جنوب حسن باقری اشاره دارد. او در «چزابه» بیش از هر چیز لحظاتی را روایت می‌کند که دو زانو کنار باقری می‌نشسته و از تجربه‌های بی‌بدیل او برای بیرون راندن عراقی‌ها از خاک ایران بهره می‌برده و ضمن آن استراتژی جنگ را می‌آموخته ‌است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-918-471-964-978

تعداد صفحات 240

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی: فتح‌الله جعفری متولد 1337 شهر اصفهان است. تاسیس سپاه شهر قم و مسئولیت سپاه بیت حضرت امام (ره) به عهده او بوده است. مصادف با سقوط شهر بانه به آن شهر رفت و بعد از آن، مسئول نیروهای سپاه در منطقه سردشت شد. نخستین تیپ زرهی سپاه را او تشکیل داد تا اینکه به لشکر زرهی تبدیل شد. او فرماندهی چند گردان را تا پایان جنگ بر عهده داشته است. نمای دور:احسان عابدی (منتقد آثار دفاع مقدس): از ویژگی‌های کتاب، ساده‌نویسی و ساده‌خوانی آن است. اتفاقات به سبک رئالیسم و با ذکر جزئیات توصیف می‌شوند. اختصار و خودداری از بیهوده‌گویی از دیگر ویژگی‌های کتاب است که خواننده را تا انتها می‌کشاند. نویسنده در خاطراتش رعایت صداقت کرده و چنانچه ضعف یا کمبودی بوده، آورده است. مهم‌تر از آن، خودکوچک‌بینی سردار است. برداشت من از کتاب، بیان هوش و ذکاوت و نخبگی نظامی شهید بزرگوار حسن باقری است. در واقع جعفری خودش را در سایه او تعریف می‌کند و این نکته‌ای ارزنده در بیان خاطرات است. فتح‌الله جعفری (نویسنده کتاب): اگر بیندیشیم جهان‌آراها و باقری‌ها نسلی هستند که دیگر مانند آنها تکرار نمی‌شود، این آغاز انحراف است؛ زیرا فرهنگ عاشورایی و فرهنگ ایرانی همواره می‌تواند نسل جوان را به گونه‌ای تربیت کند که اگر در صحنه‌ عمل قرار گیرد، همان‌گونه عمل کند. از کتاب:... در راه، حاج همت خیلی سئوال می‌کرد. حاج احمد، حاج همت و برادر شهبازی بودند. رفتیم چزابه و خط اول دشمن را دیدند. جالب این بود که آنها گفتند برویم خط دشمن را ببینیم که چه طور آرایش گرفته. در جبهه، الله اکبر، میدان مین، موانع، استحکامات، سنگرها، نیروهای پدافندی و سنگرهای احتیاط دشمن را دیدند. توضیح دادم که تیپ 26 زرهی چه گونه مستقر شده بود. از خط دهلاویه و سابله بازدید کردند و حمله دشمن در سابله را تشریح کردم. صفحه 127 از همین قلم:گلف (سوره‏ مهر) دکل ابوذر (سوره‏ مهر) پیام پیروزی؛ روایت دشت فتح‌المبین (زیر نظر فتح‌الله جعفری) (فاتحان) کارنامه عملیات سپاهیان اسلام در هشت سال دفاع مقدس (مشترک با نویسندگان دیگر) (اداره روابط عمومی و انتشارات سپاه) لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

فتح الله جعفری

زندگینامه

سردار فتح‌الله جعفری متولد ۱۳۳۷ اصفهان و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه جنگ است.

از نخستین روزهای آغاز جنگ و حماسه هشت سال ایثار و مقاومت، پای در میادین نبرد غرب و جنوب گذاشت و لحظه‌های جنگ را با تمام وجود درک و لمس کرد.

جعفری در عرصه‌ها و رسته‌های گوناگون نظامی و فرهنگی انرژی و توان و مدیریت خود را آزمود و در بسیاری از عرصه‌ها سربلند و روسفید بیرون آمد.

سردار فتح‌الله جعفری از جمله اولین فرماندهان گردان مکانیزه سپاه بود که بعدها به تیپ و لشکر زرهی تبدیل شد و خود مسئولیت آنها را در قرارگاه‌های کربلا و سپس خاتم‌الانبیا تا پایان جنگ بر عهده داشت. یکی از خصوصیات بارز سردار فتح‌الله‌ جعفری نگارش لحظات وقایع و اتفاقات روزمره در قالب یادداشت‌های روزانه در دفتر خاطراتش است و در این فرآیند از هیچ نکته‌ای فروگذاری نمی‌کند. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

کالک های خاکی