ورود

روز شمار 15 خرداد - جلد اول

نویسنده: احد گودرزیانی
اتمام موجودی انبار

گودرزیانی در این مجلد به مرور وقایع اساسی در بهار سال 1340 (به عنوان نقطه آغاز شکل‌گیری قیام 15 خرداد) می‌پردازد که با توجه به رویدادهای برجسته این برهه حساس تاریخی همچون رحلت آیت‌الله العظمی بروجردی و تعیین مرجعیتی برای جانشینی ایشان و انتقال سمت نخست‌وزیری از جعفر شریف امامی به علی امینی انتخاب هوشمندانه‌ای به نظر می‌رسد و مطالعه آن می‌تواند برای طیف‌های متنوع جامعه سودمند باشد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-082-175-600-978

تعداد صفحات 553

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب حاضر، پژوهشی است دربارة 15 خرداد 1342 که سالهای قبل از آن یعنی 1340 تا بستر 15 خرداد را بررسی می‌کند. در این جلد وقایع بهار سال 1340 مرور می‌شود. فهرستی از اتفاقهای این فصل، تشخیص دست‌‌اندرکاران روزشمار را تأیید می‌کند که بهار سال 1340 نقطه آغاز مناسبی برای بررسی تحولات آتی ایران است، بندهای مهم فهرست وقایع چنین است. ـ رحلت حضرت آیت‌الله بروجردی و توجه به شناسایی مرجع تقلید جانشین ایشان ـ اعتراض و تظاهرات و اعتصاب دانشجویان، معلمان، کارمندان و کارگران ـ انتقال سمت نخست‌وزیری از جعفر شریف امامی به علی امینی ـ انحلال دو مجلس وقت، سنا و شورای ملی ـ تأسیس نهضت آزادی ایران و جلسات جبهه ملی ـ بازداشت چهره‌های نظامی به اتهام فساد مالی ـ فعالیت جمعیتهای زنان به ریاست یک زن وابسته به حکومت و اعلام موجودیت اتحادیه زنان حقوق‌دان ایران ـ آغاز اجرای قانون اصلاحات ارضی به این ترتیب جلد اول روزشمار، در مسیری از روزهای تاریخ ایران قدم برمی‌دارد که در نهایت به 15 خرداد 1342 می‌رسد. در این مسیر چهره‌ها، اتفاقها و واکنشها با مخاطب سخن می‌گویند و اگر تحلیلی از شرایط و اوضاع به ذهن خواننده می‌رسد. از گرد آمدن و اقتضای طبیعی اخبار است، و اگر نه، این روزشمار به دنبال تحلیل وقایع آن دورة تاریخی نیست. این اثر در جلدهای بعد به 15 خرداد 1342 و پایان دورة زمانی مورد توجه خود (پایان سال 1343) نزدیک می‌شود. روزشمار هر روز با عنوانهای خبرهای همان روز آغاز می‌شود و سپس متن خبرها، وقایع آن روز را شرح می‌دهد. این متن پی‌نوشتی دارد که شامل نشانی منابع خبری است. نشانی منابع مطبوعاتی در همین پی‌نوشت کامل است، کتابنامه، و نمایه در آخر کتاب اضافه شده است. روزشمار 15 خرداد 1342 می‌خواهد فاصله بین دو حوزة اول عمومی و خاص را دربارة انقلاب اسلامی و مردمی طی کند. این کار از نخستین روزهای سال 1376 آغاز و منابع موجود توسط همکاران واحد تدوین تاریخ دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزة هنری در قالب «طرح تحقیقاتی 15 خرداد 1342» جست‌وجو و یادداشت‌برداری شده است. این بررسی از آغاز سال 1340 تا پایان سال 1342 خورشیدی را در بر می‌گیرد تا از مقدمه و بازتاب حوادث خرداد 1342 نیز به صورت کامل یاد شود.

نویسنده

احد گودرزیانی

زندگینامه در سال 1348 در تهران متولد شد، تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه داده و روزنامه‌نگاری را نیز در مرکز گسترش آموزش رسانه‌ها فراگرفته است. از نوزده‌سالگی به‌عنوان نویسنده و خبرنگار با روزنامه‌ها و مجلات گوناگون همکاری داشته است. وی از سال 1372 به‌عنوان پژوهشگر و نویسنده در حوزه هنری مشغول به کار بوده و همچنین از سال 1375 مدیریت داخلی دوهفته‌نامه کمان را نیز به‌عهده داشته است و علاوه بر حوزه هنری همکاریهایی را نیز با دفتر ادبیات و هنر مقاومت و انتشارات سپاه پاسداران داشته است. وی در دومین و سومین همایش تجلیل از خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس (اسفند 78 و اردیبهشت 80) برای آثارش در دوهفته‌نامه کمان به‌عنوان نویسنده و خبرنگار نمونه برگزیده شد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کالک های خاکی

اردوگاه اطفال

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

چراغ های روشن شهر

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

ضربت متقابل

اتمام موجودی انبار
کتاب دا

سیده اعظم حسینی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

راز نگین سرخ