ورود

زلیخانامه

نویسنده: داوود فتحعلی بیگی

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-972-471-964-978

تعداد صفحات 100

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب حاضر، نمایش‌نامه است از قصه یوسف و زلیخا که آن را داوود فتحعلی‌بیگی در صد صفحه و سی نسخه‌خوان تدوین و نوشته است. این نمایش‌نامه نخستین بار در شهریور و مهرماه 1382 در تماشاخانة مهر (حوزة هنری) با شرکت 20 نفر از بازیگران به کارگردانی داوود فتحعلی‌بیگی به روی صحنه رفت که شقایق رهبری نقش زلیخا و حامد آقایی نقش حضرت یوسف(ع) را بازی نمودند. قصه یوسف و زلیخا از جمله داستانهایی است که همواره طرف توجه شعرا و نویسندگان بوده است. به همین دلیل نه تنها نقالات و قصه‌خوانان بدان توجه داشته‌اند، بلکه تقلیچیان نمایشهای تخت‌حوضی و شبیه‌خوانان نیز اهتمام به نمایش آن داشته و دارند. زلیخانامه که تمثیلی است از رسیدن زلیخا، از بت‌پرستی به خداپرستی به برکت عشق یوسف(ع) متأثر است از فن نگارش طومار نقل و تغذیه و تقلید. در حقیقت این نمایش‌نامه با توجه به ویژگیهای پرده‌خوانی و نقالی و تخت‌حوضی و تعزیه تنظیم شده است. لذا گاه از قاعدة حضور تمامی آدمهای پردة نقاشی پیروی شده که هم‌زمان همة تصاویر پرده ناظر بر عمل یکدیگرند و می‌توانند به اقتضای نمایش، گفت‌وگو نمایند. مانند صحنة خواب فرعون که هر یک از شخصیتها بی‌واسطه و ضرورت شاخ و برگ صحنه صدای یکدیگر را می‌شنوند و بی‌آنکه در منطق قصه در یک مکان باشند به گفت‌وگو می‌پردازند. چنان که فرعون در قصر خود حرف می‌زند و یوسف در زندان صدای او را می‌شنود و پاسخ می‌گوید. گاه از قاعدة نقالی پیروی شده که در آن نقال حاضر و ناظر بر همه ارکان قصه است و به خلوت ضمیر آدمهای قصه نیز راه می‌برد که همواره با عنصر روایت همراه است.

نویسنده

داوود فتحعلی بیگی

زندگینامه

داوود فتحعلی بیگی متولد سال ١٣٢٩ در سلطانیه زنجان است. وی فارغ ‌التحصیل مقطع کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او در زمینه‌های کارگردانی، بازیگری، نویسندگی و پژوهشگری فعالیت داشته و مدرس دانشگاه نیز میباشد. فتحعلی بیگی از جمله فعالان عرصه هنرهای نمایشی است و در سال ١٣٨٠ موفق به دریافت مدرک درجه یک هنری (معادل دکتری)‌ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.

از جمله نمایش‌های او نگارش و کارگردانی نمایش”کسی که سر دهد اول(حر)“، زنجان؛ 1356 نگارش و کارگردانی نمایش”برخورد“؛ زنجان؛ 1357 نگارش و کارگردانی نمایش”تخت و خنجر“؛ تهران، تالارسنگلج؛ 1363-1380 نگارش و کارگردانی نمایش”الماس چاقو فروش“؛ تهران، تالار سنگلج؛ 1365 نگارش و کارگردانی نمایش”سلطان مبدل“؛ تهران،تالار مهراب؛ 1366 نگارش و کارگردانی نمایش”میرزا عبدالطمع و جنگ جهانی“؛ تهران، تالار مهراب؛ 1368 نگارش و کارگردانی نمایش”چشم تنگ“؛ تهران، تالار سنگلج؛ 1369، تئاتر پارس 1373 کارگردانی نمایش”مواظب کلاهت باش“نوشته”محمدحسین ناصربخت“؛ تهران،تالار مهراب؛ 1376 نگارش و کارگردانی نمایش”میرزا فرفره“؛ تهران، تئاتر پارس؛ 1377 نگارش و کارگردانی نمایش”نمایش ممنوع“؛ تهران،تالار سنگلج؛ 1377 نگارش و کارگردانی نمایش”عروسی دختر شاه پریان با حاکم ملایر“؛ تهران، تئاتر پارس؛ 1377 و ...

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
عصرهای کریسکان

چراغ های روشن شهر

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

اردوگاه اطفال

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

راز نگین سرخ

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی