ورود

هنر نقد هنری

نویسنده: علی اصغر قره‌باغی

ناشر سوره مهر

شمارگان 1110

شابک 3-907-471-964-978

تعداد صفحات 311

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

حکایت ما و ابوالهول، نقد هنری، تعریف هنر، پیوند هنر و فلسفه، انواع نقد هنری در قرن حاضر، تبارشناسی نقد هنری، خودشیفتگی و نابسامانیهای نقد هنری، نقد هنری و آموزش هنر و گفت‌ و شنودی بی یال و د‌ُم در باب نقد هنری از محتوای اصلی کتاب به شمار می‌رود. انگیزه از گردآوری مقالات کتاب گشودن دریچه‌ای به چشم‌انداز پیشینه و حال گونه‌های نقد هنری و روشن کردن زمینه‌ها به منظور درک عمیق‌تر پرسشهایی است که در رابطة پیچیده میان منتقد و اثر هنری مطرح می‌شود. اگر نقد هنری بتواند با هر تدبیر و تمهیدی که شده، تفاوتهای فاحش میان دیدن و تماشا کردن را به مردم بیاموزد و راه و روش پرداختن به لایه‌های درونی اثر هنری را نشان دهد، بی‌تردید به یکی از اهداف انسانی خود دست یافته است. نقد هنری، از یک طرف به نحوة نگرش یک نسل صدا می‌دهد و از طرف دیگر ابزار دریافت این صدا و بازتاب روح زمانة خود شمرده می‌شود. انتخاب عنوان «هنر نقد هنری» از آن جهت است که تفسیر و تحلیل اثر هنری و پرداختن به چنین شاخة پیچاپیچ و پرباری از فرهنگ انسانی، خود هنری است که می‌باید رشد کند و شکوفا شود؛ هنری است که آسان به دست نمی‌آید و بدون بازنگریهای مداوم و گشت و واگشت در عرصة هنر حاصل نمی‌شود. «هنر نقد هنری» در واقع یک ارزیابی تاریخی دربارة سنت پانصد سالة نقد هنری و بررسی کلی نقد و نظرهای معارض است؛ البته نه چندان که به یافتن سوزن در انبار کاه تعبیر شود. کتاب حاضر، دغدغه است بر باورها و اندیشه‌هایی که کمتر در جامعه علمی مطرح شده است. مراد از گردآوری این کتاب مطرح کردن پرسشهایی است بی‌آنکه ادعای ارائة پاسخ قطعی در میان باشد. هر فصل را می‌توان مستقل از دیگری مطالعه کرد و در پایان هر فصل، نخست پانوشتهای کوتاهی افزوده شده و سپس فهرست منابعی که از آنها استفاده شده، یا به آنها استناد شده آمده است.

نویسنده

علی اصغر قره‌باغی

زندگینامه

علی‌اصغر قره‌باغی 29 مهر ماه سال 1319 در تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه کلمبیای آمریکا است. قره‌باغی درکنار رشته اصلی تحصیلی‌اش (مهندسی صنایع) به رشته فرعی یا به قول دانشکده‌های آمریکا minor هنر هم پرداخت و این رشته را جدی‌تر گرفت و ادامه داد.

 

قره‌باغی در دهه 60 در آمریکا دوره‌های هنری را پشت سر گذاشته است. دورانی که دوران جنگ ویتنام، دوران هیچ‌گری و وودستاک، دوران انقلاب گویا، دوران انقلابهای دانشجویی بود و هربرت مارکوزه را مراد و مرشد خود می‌دانستند. وی پس از بازگشت به ایران با مطالعه کردن و نقاشی کردن «به شکلی عملی به آزمودن نظریه‌ها و به کار بستن ادبیات نقاشی» می‌پرداخت. البته قره‌باغی علاوه بر آن که منتقد است مترجم نیز هست و نمونه ترجمه‌اش کتاب گرانبهایی چون «زندگی هنرمندان» اثر سترگ «جورجو وازاری» است کتابی که نام کامل آن «زندگی برجسته‌ترین نقاشان، پیکرسازان و معماران» است و از سده هفدهم میلادی به این سو بارها در سراسر جهان به زبان

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

چراغ های روشن شهر

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

کالک های خاکی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

ضربت متقابل