ورود

حماسه یاسین

نویسنده: سید محمد انجوی نژاد

نمای نزدیک:یعنی این همه ماهی عاشق وجود داشته که می‌زده به آب و از آن سو به شکل پرنده پر می‌کشیده به آسمان؟ یعنی این غواص‌ها ترس از مرگ را از پا در آورده بوده‌اند ؟ سیدمحمد انجوی‌نژاد در کتاب «حماسه یاسین» نشان می‌دهد که همه اینها عین حقیقت است. این غواص دوران جنگ، خاطراتش را از مهرماه 1365 آغاز کرده که ﺑﺮﺍﻱ ﮔﺮﺍﻣﻴﺪﺍﺷﺖ ﺷﻬﺪﺍﻱ ﻭﺍﺣﺪ ﺗﺨﺮﻳﺐ ﻟﺸﻜﺮ ۲۱ ﺍﻣﺎﻡ ﺭﺿﺎ(ع) در مشهد بوده اما ناگهان خبر می‌رسد که مرخصی‌ها لغو شده و همه باید به منطقه بازگردند. انجوی‌نژاد به اهواز می‌رود، به مقر خودشان، قرارگاه شهید وزین. از آن‌جا همگی به خرمشهر می‌روند و در مرغدانی نیمه‌مخروبه‌ای مستقر می‌شوند تا ﻃﻲ ﻳﻚﺁﻣﻮﺯﺵ ﻓﺸﺮﺩﻩ، ﻋﺪﻩ‌ای ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﮔﺮﺩﺍﻧﻲ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ «ﻳﺎﺳﻴﻦ». انجوی‌نژاد از این آزمون دشوار موفق بیرون می‌آید و می‌شود از غواصان گردان یاسین. بعد هم از دوستی‌ها و شوخی‌ها و راز و نیازهای عاشقانه بچه‌ها برایمان می‌گوید. تا می‌رسد به عملیات کربلای 5. حالا او در این جا راوی یکی از غریب‌ترین و شگفت‌ترین صحنه‌های جنگ عراق علیه ایران می‌شود و چنان پرواز بی‌پروای یکایک دوستانش را در آن طوفان آتش و رودخانه و خون و گلوله شرح می‌دهد که فقط و فقط باید خواند و هر گونه توضیحی از ملاحت و حلاوت توأمان آن می‌کاهد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 1-604-471-964-978

تعداد صفحات 143

نوبت چاپ سی و پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

  نمای میانی:حجت‌الاسلام سید محمد انجوی‌نژاد متولد سال ١٣٤٧ در تهران است، اما از سیزده سالگی همراه با خانواده خود به مشهد رفته است. وی با شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌ها شتافت و پس از پایان جنگ وارد دانشگاه شد و در رشته مدیریت تحصیل کرد. انجوی‌نژاد همزمان تحصیلات حوزوی خود را شروع کرد و پس از پایان دوران کارشناسی و اخذ فوق لیسانس مدیریت، کلاس‌های حوزوی را ادامه داد. نمای دور:سیدمحمد انجوی‌نژاد: بعد ﺍﺯ ﺟﻨﮓ، ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺍﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﺭﺳﺎﻧﻪﻫﺎ ﺷﻨﻴﺪﻡ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺧﺎﻃﺮﺍﺕ ﺩﻭﺭﺍﻥﺟﻨﮓ ﺍﻧﺘﺸﺎﺭ ﻳﺎﺑﺪ ﺗﺎ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺍﻳﻦ ﻓﺮﻫﻨﮓ، ﺩﺳﺖ ﺍﺑﻮﻫﺮﻳﺮﻩﻫﺎﻱ ﺯﻣﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﺤﺮﻳﻒ ﺑﺒﻨﺪﺩ؛ ﻭﻟﻲ ﺩﺳﺖ ﻭ ﺩﻟﻢ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﻧﻤﻲﺭﻓﺖ. ﻃﻲ ﺣﻮﺍﺩﺛﻲ ﻛﻪ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﻣﺜﺒﺖ ﺍﻳﻦ ﺍﻣﺮ ﺭﺍ ﺩﻳﺪﻡ، ﺑﻪﺧﺼﻮﺹ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﻧﺪﻥ ﻛﺘﺎﺏﻫﺎﻱ ﺩﻓﺘﺮ ﺍﺩﺑﻴﺎﺕ ﻭ ﻫﻨﺮ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﺣﻮﺯه ﻫﻨﺮی، ﺑﺮ ﺁﻥﺷﺪﻡﻛﻪ ﺧﺎﻃﺮﺍﺗﻢ ﺭﺍ ﺑﻨﻮﻳﺴﻢ. یک شب در حالی که از لحاظ روحی دگرگون بودم شروع به نوشتن خاطرات خود کردم و این کار از ساعت 7 شب تا 2 نیمه شب به طول انجامید؛ 2 سال بعد که یکی از هم‌رزمانم این خاطرات را دید، کتاب را خواند و با خود به تهران آورد تا اینکه آقای محمود جوانبخت از دفتر ادبیات و هنر مقاومت شخصاٌ به مشهد آمدند و ماحصل کار حماسه یاسین شد. ﺍﻳﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺭﺍ ﺗﻘﺪﻳﻢ ﻣﻲﻛﻨﻢ ﺑﻪ ﺭﻭﺡ ﭘﺮﻓﺘﻮﺡ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﻣﺎﻡ ﺧﻤﻴﻨﻲ ﻭ ﺑﻪ ﻫﻢﺳﻨﮕﺮﺍﻥ ﻋﺰﻳﺰﻡ ﻭ ﺑﻪ ﺷﻬﺪﺍﻱ ﺟﻨﮓ ﻭ ﺑﻪ ﺭﻭﺡ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺷﺎﺩ ﺩﻭ ﺷﻬﻴﺪ ﻋﺰﻳﺰ: ﻋﻠﻲ ﺷﻴﺒﺎﻧﻲ ﻭ سید ﻫﺎﺩﻱ ﻣﺸﺘﺎﻗﻴﺎﻥ.  از کتاب:ﻧﺎﮔﻬﺎﻥ ﺻﺪﺍﻱ ﭼﺎﺷﻨﻲ ﻧﺎﺭﻧﺠﻜﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻛﺎﻧﺎﻝ ﺍﻓﺘﺎﺩ، ﻣﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﺁﻭﺭﺩ؛ ﺩﺭﺳﺖ ﺑﻴﻦ ﻣﻦ ﻭ ﺣﻤﺰﻩ ﻭ ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﺯ ﺑﭽﻪﻫﺎ. ﺣﻤﺰﻩ ﺑﺪﻭﻥ ﻣﻌﻄﻠﻲ ﺧﻮﺩﺵ ﺭﺍ ﺍﻧﺪﺍﺧﺖ ﺭﻭﻱ ﻧﺎﺭﻧﺠﻚ! ﻣﺎ ﻫﻢ ﺑﺎ ﺣﻴﺮﺕ ﺧﻮﺍﺑﻴﺪﻳﻢ. ﭼﻨﺪ ﻟﺤﻈﻪ ﺑﻌﺪ، ﻧﺎﺭﻧﺠﻚ ﻣﻨﻔﺠﺮ ﺷﺪ. ﺿﺮبه ﺷﺪﻳﺪﻱ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺳﻮﺯﺵ، ﺩﺳﺖ ﺭﺍﺳﺘﻢ ﺭﺍ ﺗﻜﺎﻥ ﺩﺍﺩ. ﺳﻼﺣﻢ ﺑﺎ ﺷﺪﺕ ﭘﺮﺕ ﺷﺪ. ﺑﻠﻨﺪ ﻛﻪ شدم، جنازه ﺗﻜﻪﭘﺎﺭه ﺣﻤﺰﻩ ﻣﻘﺎﺑﻠﻢ ﺑﻮﺩ.صفحه 56 از همین قلم:گامی تا منزل یار(طوبای محبت) لخته‌های دل(طوبای محبت) دروازه‌ای به سوی خوبی‌ها (مشکوه قلم) بساط قرب پیرامون نهج‌البلاغه (طوبای محبت) شرم و حیا (مشکوه قلم) اثرات گناه(طوبای محبت) حیات جان(طوبای محبت) انسان و نفس: گام‌های نخستین در تربیت نفس(طوبای محبت) و ... افتخارات:ـ برگزیده چهارمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس ـ برنده لوح تقدیر آثار ادبی بیست سال دفاع مقدس برنده ممتاز بیست سال ادبیات دفاع مقدس در سال 1379 لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

سید محمد انجوی نژاد

زندگینامه

حجت‌الاسلام سید محمد انجوی نژاد در سال ١٣٤٧ از خانواده مذهبی با تحصیلات عالیه در تهران چشم به جهان گشود و از همان کودکی دارای هوش و نبوغ خارق‌العاده بود. وی پس از دوران نوجوانی در سیزده سالگی همراه با خانواده خود به مشهد سفر کرد. با شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌ها شتافت که در عملیاتهای مختلف شرکت کرد و پس از پایان جنگ و اتمام دوران تحصیلی متوسطه وارد دانشگاه شد و در رشته مدیریت مشغول تحصیل گردید. در سال ١٣٧٢ اقدام به تأسیس اولین هیئت دانشجویی در دانشگاه شیراز کرد.

 

وی با تشخیص ضرورت کار فرهنگی و انتقال فرهنگ جبهه و جنگ به نسل بعدی انقلاب همزمان تحصیلات حوزوی را شروع نمود و پس از پایان دوران کارشناسی و اخذ فوق لیسانس مدیریت کلاسهای حوزوی را ادامه داد. در سال ١٣٧٦ با تنی چند از همرزمان و همفکران خود یکی از بزرگترین مجموعه‌های فرهنگی در سطح کشور را بنام کانون فرهنگی رهپویان با مدیریت خویش تأسیس کرد. آثار:حماسه یاسین / رتبه اول چهارمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس و برنده لوح تقدیر آثار ادبی بیست سال دفاع مقدس و برنده ممتاز بیست سال ادبیات دفاع مقدس در جشنواره «ایثار، ادب و پایداری» گردیده است. 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
ضربت متقابل

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

عصرهای کریسکان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

زندان الرشید

راز نگین سرخ

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی