ورود

نظریه فیلم

نویسنده: احسان نوروزی ، رابرت استم

کتابی برای عاشقان دنیای رنگارنگ سینما که می‌خواهند فیلم را بهتر درک کنند

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-9ر-471-964-978

تعداد صفحات 416

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

کتاب حاضر مقدمه‌ای است بر نظریه فیلم که آن را رابرت استم نوشته است. پیش‌گفتار و مقدمه دربارة کتاب و نظریة فیلم و کتاب‌شناسی به پایان برده است. در این کتاب به بحثهایی نظیر، پدران نظریه فیلم، ماهیت سینما، فرمالیسم روسی و مکتب باختن، مکتب فرانکفورت، موج نگره مؤلف، مسئله زبان فیلم، ورود فمینیسم، زایش تماشاگر، بوطیقا و سیاست پست‌مدرن و... پرداخته شده است. کتاب مقدمه‌ای بر نظریه فیلم، تاریخی تحلیلی از نظریه فیلم در «سدة سینما» عرضه می‌کند. کتاب حاضر از نظریه‌پردازان سینمای صامت، همچون ویچل لیندسی و هوگو مانستربرگ، شروع می‌کند و تا آخر دگرگونیهای نظریة فیلم و مطالعات فرهنگی (نظریه شناخت، دولوز، نظریة پسا استعماری و نظریه دیجیتال) پیش می‌آید. این کتاب با نگاهی جهانی به بررسی تغیراتی می‌پردازد که در کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، روسیه، ایتالیا، ایالات متحده، مکزیک، برزیل و آرژانتین انجام گرفته و می‌کوشد بر اتصالهای این تغییرات تأکید کند. کتاب حاضر، نظریه فیلم را درون بافت جریانهای فلسفی و تاریخی و‌سیع‌تری قرار می‌دهد. مقدمه‌ای بر نظریه فیلم که با زبانی فرهیخته اما قابل فهم نوشته شده، درآمدی درخشان منسجم بر عرصه‌ای غنی و متنوع به حساب می‌آید، که در حقیقت بخشی از کتابهای سه‌گانة انتشارات «بلک ول» در مورد نظریه معاصر فیلم است. در این کتاب چهره‌های برجستة این عرصه، ضمن نظام‌بندی زمینه‌های فعالیت خود، به ترسیم چشم‌اندازی از توسعة آتی فیلم در زمینه‌های متفاوت می‌پردازند.

نویسنده

احسان نوروزی

زندگینامه

احسان نوروزی در سال 1358 در تهران متولد شد. نوروزی دانشآموخته رشته ادبیات نمایشی است. او علاوه بر ترجمه چندین اثر، نویسنده رمان نیز است.

 

زندگینامه

رابرت استم در سال 1977 در نیوجرسی متولد شد. او دکترای خود را در رشته ادبیات تطبیقی از دانشگاه برکلی گرفته است. رابرت استم استاد دانشگاه نیویورک است. او گستردهای در زمینه ادبیات فرانسه، ادبیات تطبیقی، در مورد موضوعات فیلم، تاریخ فیلم و تئوری فیلم و غیره منتشر کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
کوچه نقاش ها

راحله صبوری

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

راز نگین سرخ

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

چراغ های روشن شهر