ورود

مروری بر مطالعات نشانه‌شناختی سینما

نویسنده: فرهاد ساسانی

کتاب حاضر، ترجمه‌ای است از مدخل «فیلم»، نوشتة تامس السیسو وا. پوپ، در دانشنامة زبان و زبان‌شناختی به اضافه یادداشت هایی که برخی از اصطلاحات به‌ویژه زبان‌شناختی ـ داخل متن را توضیح می‌دهد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2200

شابک 4 ـ 674 ـ 471 ـ 964

تعداد صفحات 107

نوبت چاپ اول 1383

سال چاپ اول

قطع کتاب

کتاب حاضر، ترجمه‌ای است از مدخل «فیلم»، نوشتة تامس السیسو وا. پوپ، در دانشنامة زبان و زبان‌شناختی به اضافه یادداشتهایی که برخی از اصطلاحات به‌ویژه زبان‌شناختی ـ داخل متن را توضیح می‌دهد. آنچه در این مجموعه آمده است مروری است تاریخی ـ تحلیلی بر مطالعات زبان‌شناختی و نشانه‌شناختی سینما در غرب، و عمدتا‌ً اروپا. گفتنی است دو شاخة احیاشده زبان‌شناسی و نشانه‌شناسی نیز تقریبا‌ً هم‌زمان با مطرح شدن این مباحث، ظهوری موفق و چشم‌‌گیر داشتند. بی‌شک نام اندیشمندان بزرگی چون فردینان دوسوسور، و به طور کلی ساختارگرایان اروپایی، رومن یاکوبسن و صورت‌گرایان روس و پیروان آنها در این میان جاودانه می‌درخشند. هم‌زمانی، تصادف و مقارنت این دو رویداد باعث شد مطالعات زبان‌شناختی و نشانه‌شناختی، به‌ویژه رویکرد ساختارگرایی، تأثیر به سزایی بر مطالعات نظری فیلم و سینما بگذارد. در واقع مجموعه کنونی بازتاب این برخورد، هم‌زمانی و اندرک‍ُنش است. در هر کجای کتاب به نظر آمده اصطلاحی از زبان‌شناسی یا نشانه‌شناسی وارد مطالعات سینمایی شده است، در پانویس به شرح آن پرداخته شده است. اما به نقد و بررسی آراء اندیشمندان اشاره نشده است. در کتاب حاضر، مطالعات زبان‌شناختی و نشانه‌شناختی سینما به سه دوره تقسیم شده است. در مرحله نخستین سینما را فاقد نظام زبان و فقط دارای قوه ناطقه / لانگاژ یا به عبارت بهتر «قوة فیلمی» دانستند. و یک‌بار قائل به نظام زبان یا «لانگ» برای سینما شدند، اما در مرحله سوم از رویکرد دیگر زبان‌شناختی دستور زایشی، دستور شناختی، معنی‌شناسی، کاربردشناسی، تحلیل متن، تحلیل گفتمان و مواردی از این دست در مطالعات سینما بهره گرفتند. و در پایان به پیوستار اشاره می‌شود که از طرف پیش نمونه نشر مطلق و در سوی دیگر پیشین نمونه شعر مطلق قرار دارد. این کتاب مروری است تاریخی در حوزه زبان‌شناختی و نشانه‌شناختی در مطالعات سینمایی که برای علاقه‌مندان به مطالعات جدی سینما جدی می‌نماید.

نویسنده

فرهاد ساسانی

زندگینامه فرهاد ساسانی 17 اردیبهشت سال 1349 در تهران متولد شد. وی فارغ التحصیل دکترای زبان‌شناسی است. از جمله فعالیت‎های وی در حوزه ادبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: عضویت در گروه نشانه‌شناسی هنر (زبان هنر) فرهنگستان هنر، عضو انجمن زبان‌شناسی، عضو هیئت تحریریه «زیبا شناخت»، عضو هیئت تحریریه «بیدلر» عضو مرکز مطالعات و تحقیقات هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ مقالات و ترجمه‌های متعدد در نشریات «زیبا شناخت»، «بیدلر»، «بیناب»، «برگ فرهنگ»، «فصلنامه هنر»، «خیال»، «فاراب» و شرکت در چند همایش داخلی و خارجی همچنین مسئولیت‎های اجرایی ایشان به قرار زیر است: معاونت پژوهشی دانشگاه سوره معاون گروه زبا‌ن‌شناسی دانشکدة ادبیات و زبان‎های دانشگاه الزهرا از اعضای مؤسس انجمن زبان‌شناسی ایران دبیر مجلة بیناب. مروری بر مطالعات نشانه‌شناختی سینما (ترجمه) نشانه‌های معنوی در سینما (گردآوری) زیبایی شناسی هنر (ترجمه) نظریه‌ جرجانی در باب صور خیال (ترجمه مشترک) هرمنوتیک، نشانه‌شناسی، معناشناسی (تألیف) از جمله آثار اوست.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
ضربت متقابل

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

چراغ های روشن شهر

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

کالک های خاکی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

راز نگین سرخ

آن بیست و سه نفر

لشکر خوبان