وقتی جنگ تمام شود

کتاب وقتی جنگ تمام شود اثر ساسان ناطق انتشارات سوره مهر ‌برخی معتقدند، نوشتن از جنگ نیازمند تجربه حضوردر جبهه است و تنها کسی می تواند قصه هایش را درباره آتش توپ و خمپاره روایت کند که آن روز ها را دید..ادامه
 • قیمت: 26,000 تومان
  + -

توضیحات و مشخصات

کتاب وقتی جنگ تمام شود اثر ساسان ناطق انتشارات سوره مهر

‌برخی معتقدند، نوشتن از جنگ نیازمند تجربه حضوردر جبهه است و تنها کسی می تواند قصه هایش را درباره آتش توپ و خمپاره روایت کند که آن روز ها را دیده و پایش به میدان های جنگ رسیده باشد. اما برخی دیگر نیز عقیده ای خلاف این دارند؛ آنهایی که نوشتن را کاری فرا تر از توصیف واقعیت های عینی و تجربه های زیستی می دانند.

ساسان ناطق، از آن دسته نویسنده هایی است که بدون تجربه جنگ، درباره آن می نویسد. داستان های کوتاه او در «وقتی جنگ تمام شود»، هر کدام به گوشه ای از ناگفته های جنگ می پردازد و مفاهیمی چون مقاومت، ایثار و از خودگذشتگی را در فضای معنوی آن روز ها دنبال می کند. داستان های ناطق، توصیف زندگی است درفضایی که زندگی تهدید می شود.

پرنده ها درفضای داستانی او نماد تمام چیزهایی است که جنگ وتجاوز دشمن، حضورشان را کمرنگ کرده است؛ اما سربازان ایرانی، چه در میدان جنگ و چه در اسارت، تمام وجودشان مالامال از نشانه های زنده و معنوی است. او اغلب داستان هایش را با زبان راوی اول شخص می نویسد. انتخاب این راوی و لحن عامیانه در برخی قصه ها، داستان های مجموعه را به زبان خاطره نزدیک می کند. اما تیزهوشی و توانمندی ناطق، نمی گذارد که داستان هایش به خاطره بدل شود. به عبارتی، او داستان پرداز خاطره کسانی است که روزگاری بودند و دیگر نیستند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌

بریده‌ای از کتاب وقتی جنگ تمام شود

فردای روزی که شاهمرادی شاهرگش را زد، صبح طبق معمول رفتیم صبحگاه. ورزش که تمام شد سرهنگ دست به کمر آمد ایستاد توی جایگاه. گنده بود و گرد با دست و پای کوتاه و لب و لوچه آویزان. پیداش که می شد یکی دو ساعت باید میخ می ایستادیم آقا نطق کند. هیچی هم نمی گفت. فقط حرفهای چند روز پیش را نشخوار می کرد.

مشخصات

 • شابک:

  9789645060082

 • قطع:

  رقعی

 • تعداد صفحه:

  144

 • نویسنده:

  ساسان ناطق،

پدیدآورندگان

کلیدواژه‌ها:

ثبت نظر و نظرات

ورود / ثبت‌نام
لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد