ورود

از زبان‌ شناسی به ادبیات - جلد دوم (شعر)

نویسنده: کورش صفوی

کتاب حاضر، راهی است از زبان‌شناسی به ادبیات که دربارة زبان‌شناسی و ادبیات با رویکردی به شعر نوشته شده است. دکتر صفوی این کتاب را در یک پیش‌گفتار، ن‍ُه فصل، کتابنامه، فهرست منابع و نمایه به پایان برده است. فصل اول، مروری است برملاحظات نظری، از قبیل ساختگرایی، نشانة زبان، روابط همنشینی و. . .

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-175-135-6

تعداد صفحات 222

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب حاضر، راهی است از زبان‌شناسی به ادبیات که دربارة زبان‌شناسی و ادبیات که با رویکردی به شعر نوشته شده است. دکتر صفوی این کتاب را در یک پیش‌گفتار، ن‍ُه فصل کتابنامه، فهرست منابع و نمایه به پایان برده است. فصل اول، مروری است بر ملاحظات نظری، از قبیل ساختگرایی، نشانة زبان، روابط همنشینی و جانشینی مسایل زبانی و ادبی و گونه‌های زبان ادبی، فصل دوم به پیشینة مطالعات زبان‌شناختی ادبیات اختصاص یافته است که از بزرگی همچون فردینان دو سوسور، که گام اول و مبانی زبان‌شناختی به محکمی برداشت به زیبایی علمی‌شناختی یاد شده است. صورتگرایان روس و مطالعات مکتب ادبی فرانسه از اهم بحث این فصل است. فصل سوم به ابزارهای آفرینش شعر، گریز از قواعد زبان خودکار و تشابه در نشانه‌ها پرداخته شده است. فصل چهارم به تراز ادبی و فصل پنجم به سنت فن شعر پرداخته شده است، در این فصل مجاز، استفاده اغراق و... از اهم بحثهاست. فصل ششم به انتخاب اختصاص دارد که بحثهایی چون نشانداری در معنی‌شناسی نشانداری التزامی از بحثهای مهم آن است. فصل هفتم به واقعیت پرداخته که بزرگ‌نمایی، کوچک‌نمایی، واقعیت‌گریزی کاذب، به خوبی بحث شده است. فصل هشتم به بدیع شعر و فصل نهم، به پیشنهادی در سبک‌شناسی ادب فارسی پرداخته که دکتر صفوی در آن بحث جدیدی را در سبک‌شناسی آورده است. پایان سخن، سخنی است دربارة راههای چگونگی بازنمایی زبان‌شناسی در ادبیات فارسی جهت گشودن بسیاری از رازهای نگشوده‌ای زبان فارسی. هدف از نوشتن کتاب این است که ثابت کند آیا آنچه به سنت مطالعات ادبی در زمینة آفرینش شعر باز می‌گردد، بر مبنای علمی استوار است و طبقه جدیدی در توصیف و طبقه‌بندی صناعات ادبی وابسته به شعر دست داده شود و مشخص گردد چه صناعاتی در آفرینش شعر جدا از نثر و نظم دخیلند و هر یک در چه سطحی از تحلیل قابل بررسی است.

نویسنده

کورش صفوی

زندگینامه

کوروش صفوى متولد سال ۱۳۳۵ است. در مدرسه عالى ترجمه در آلمان و اتریش، زبان آلمانى خوانده و دکتراى زبان شناسىاش را از دانشگاه تهران گرفته است. عنوان رساله دکترایش «اسباب ایجاد نظم در ادب فارسى» بود. او تحصیلات ابتدایى و متوسطه خود را در آلمان و اتریش به پایان برد و در سال ۱۳۵۰ به تهران بازگشت. در همان سال مجدداً از دبیرستان معروف هدف دیپلم ریاضى گرفت. در سال ۱۳۵۴ یعنى حدوداً در هجده سالگى از مدرسه عالى ترجمه موفق به اخذ مدرک کارشناسى در رشته زبان آلمانى شد و در همان سال براى ادامه تحصیل به آمریکا رفت و پس از نزدیک به یک سال و اندى تحصیل در رشته زبان شناسى، به دلیل بیمارى پدر به ایران بازگشت و دوره هاى کارشناسى ارشد و دکترایش را در دانشگاه تهران گذراند. کوروش صفوى از سال ۱۳۵۶ به استخدام دانشگاه علامه طباطبایى درآمد و عضو هیأت علمى گروه زبان شناسى آن شد. کوروش صفوى بیش از ۱۲۰ مقاله تحقیقى در زمینه هاى مختلف زبان شناسى، به ویژه معنى شناسى، مطالعات ادبى و ترجمه شناسى تألیف و ترجمه کرده که در مجلات پژوهشى مختلف منتشر شده است. تألیف بیش از ۵۰۰ مقاله از مدخل هاى دانشنامه ادب فارسى نیز از جمله فعالیت هاى قابل ثبت اوست. اولین کتاب صفوى در سال ۱۳۶۰ توسط بنگاه ترجمه و نشر کتاب منتشر شد. با این همه شاید معروف ترین و پرخواننده ترین کتاب کوروش صفوى «دنیاى معرفى» از گوردر باشد که درسالیان اخیر میان جماعت کتابخوان حسابى گل کرد؛ کتابى که حسن کامشاد هم آن را ترجمه کرده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

کالک های خاکی

ضربت متقابل

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

چراغ های روشن شهر

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

راز نگین سرخ