ورود

درآمدی‌ بر سیر تفکر معاصر

نویسنده : محمد مددپور
طراح جلد، تصویرگر : -

این کتاب که مبانی نظری اندیشه‌های جدید‌غرب از رنسانس تا عصر روشنگری را دربرمی گیرد درسه بخش‌به‌بررسی مبانی‌تفکر جدید و روح علوم انسانی ‌، ملاحظاتی در باب عصر و شرح‌حال‌و آثار‌منتسکیو ،بررسی شرق‌،‌‌اسلام وایران در‌آثاروتفکرات منتسکیو اختصاص دارد هر بخش نیز حاوی مطالبی جزیی تر است که در دسته بندی های مرتبط ارائه شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-915-471-964-978

تعداد صفحات 304

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

« درآمدی‌ بر سیرتفکر معاصر» از دیگر نوشته های مرحوم دکترمحمد مددپور است که به همت پژوهشگاه فرهنگ وهنر اسلامی آماده و به تازگی ازسوی انتشارات سوره مهر منتشرشده است. این کتاب که مبانی نظری اندیشه‌های جدید‌غرب از رنسانس تا عصرروشنگری را دربرمی گیرد درسه بخش‌به‌بررسی مبانی‌تفکر جدید و روح علوم انسانی ‌، ملاحظاتی در باب عصر و شرح‌حال‌وآثار‌منتسکیو ،بررسی شرق‌،‌‌اسلام وایران در‌آثاروتفکرات منتسکیو اختصاص دارد هر بخش نیز حاوی مطالبی جزیی تر است که در دسته بندی های مرتبط ارائه شده است. کتاب‌حاضر به مثابه‌درآمدی برمجموعه‌ی سیرتفکر معاصرایران ،درجستجوی باز اندیشی مبادی فرهنگ غربی ازمنظر حکمت معنوی وباطن اندیشی علم الاسماء تاریخی است تا بتواند افقی نو فرا روی محققان قراردهدوتاریخ را به اصالت سابقش بازگرداند.تفکر تکنیکی تاریخ غیب اندیشانه ومعادی وتمثیلی روحانی را از بین برده یا پوشانده است.ازاینجا مورخ صرفا به ساحت ناسوتی ودنیوی تاریخ توجه کرده است،اما تفکر وپارسایی درمقام آماده گری درجستجوی انکشاف وانفتاح مجدد حقیقت وساحت قدسی است. در” مبانی تفکرجدید وروح علوم انسانی“ درباب آزادی وسیاست قدیم وجدید ازنظر منتسکیو می‌خوانیم: « ‌ازنظر فلسفی آزادی عبارت است از اجرای اراده یا اعتقاد به اینکه انسان مختار‌است.منتسکیو دراینجا از آزادی به معنی دینی ومعنوی که عبارتست از رهایی از همه قیود ووابستگیهایی که مانع کمال آدمی هستند سخنی به میان نمی آورد.آزادی به معنی فلسفی او نیز با تعریفی که از آزادی سیاسی دارد متناسب است .پس باید پذیرفت آزادی درفلسفه سیاسی منتسکیو بر مدار انسان وامنیت خاطر او از مسائل اجتماعی وموانع اقتصادی وحقوقی استوار است.»

نویسنده

محمد مددپور

زندگینامه دکتر محمد مددپور، متولد 1334 در شهرستان بندرانزلی، مدیر دفتر مطالعات دینی پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنر و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد بود. وی پیش از بیست سال درحوزه مباحث نظری فلسفی و حکمت و هنر اسلامی تحقیق و تدبر نموده بود و آثار بسیاری از وی به جامانده است. مرحوم مددپور، چهار فرزند داشت که دو فرزند دختر وی دانشجو هستند و دو پسر وی، یکی چهارساله و دیگری دانش آموزی خردسال است. وی در ایام تعطیلات نوروزی در شمال کشور و درکنارجاده پس از برخورد یک دستگاه اتومبیل سواری سمند، به شدت مجروح شد و در بیمارستان جان باخت. تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم اوّل) تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم دوّم) دکتر محمّد مددپور از نگاه دیگران

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
پنج رئیس کوتوله

روزنامه پاکستان

قصه شنیدنی دایی جان

سعید هاشمی

روایتی ساده از ماجرایی پیچیده

کتاب گویای وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

روز خدا - تسخیر لانه جاسوسی

پای تخته سیاه - داستان های انقلاب 2

خواب مشترک

دیدگاه پنجم

آنروز سه و نیم بعد از ظهر

کتاب های پیشنهادی ما
سهم من از چشمان او

مصطفی رحیمی

به همین سادگی

رضا میرکریمی و شادمهر راستین

اشعار وحیانی در اتاق زیرشیروانی

مجید زمانی اصل

بچه های مسجد (3) (نمایشنامه )

گروه نویسندگان

کوفیان

حسن باستانی

چارپاره

سیداکبر میرجعفری

آسمان مال من بود

ساسان ناطق

کنار رود خی‍ن

اشرف السادات مساوات

باز بسته است

حسن شیخ حائری

یک اخمو و یک خندان (مجموعه7 جلدی آن مان نباران)

مصطفی رحماندوست

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
نوشداروی طرح ژنریک

سید حسن حسینی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

ویز ویز تره

طاهره ایبد

میراث پهلوانی در خراسان (کتاب اول)

هوشنگ جاوید

ارادتمند:هیچ

مهدی با تقوا

وقتی خورشید خوابید

مجید اسطیری

سرخی من از تو

خسرو باباخانی

تاریخ حرکت اسلامى در عراق

عبدالحلیم الرهیمى / مترجم : محمدنبى ابراهیمى

شمشیرهای ژنرال

قدرت الله فتحی

خانه کوچک ، زندگی بزرگ

مرتضی سرهنگی