ورود

درآمدی‌ بر سیر تفکر معاصر

نویسنده: محمد مددپور

این کتاب که مبانی نظری اندیشه‌های جدید‌غرب از رنسانس تا عصر روشنگری را دربرمی گیرد درسه بخش‌به‌بررسی مبانی‌تفکر جدید و روح علوم انسانی ‌، ملاحظاتی در باب عصر و شرح‌حال‌و آثار‌منتسکیو ،بررسی شرق‌،‌‌اسلام وایران در‌آثاروتفکرات منتسکیو اختصاص دارد هر بخش نیز حاوی مطالبی جزیی تر است که در دسته بندی های مرتبط ارائه شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-915-471-964-978

تعداد صفحات 304

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

« درآمدی‌ بر سیرتفکر معاصر» از دیگر نوشته های مرحوم دکترمحمد مددپور است که به همت پژوهشگاه فرهنگ وهنر اسلامی آماده و به تازگی ازسوی انتشارات سوره مهر منتشرشده است. این کتاب که مبانی نظری اندیشه‌های جدید‌غرب از رنسانس تا عصرروشنگری را دربرمی گیرد درسه بخش‌به‌بررسی مبانی‌تفکر جدید و روح علوم انسانی ‌، ملاحظاتی در باب عصر و شرح‌حال‌وآثار‌منتسکیو ،بررسی شرق‌،‌‌اسلام وایران در‌آثاروتفکرات منتسکیو اختصاص دارد هر بخش نیز حاوی مطالبی جزیی تر است که در دسته بندی های مرتبط ارائه شده است. کتاب‌حاضر به مثابه‌درآمدی برمجموعه‌ی سیرتفکر معاصرایران ،درجستجوی باز اندیشی مبادی فرهنگ غربی ازمنظر حکمت معنوی وباطن اندیشی علم الاسماء تاریخی است تا بتواند افقی نو فرا روی محققان قراردهدوتاریخ را به اصالت سابقش بازگرداند.تفکر تکنیکی تاریخ غیب اندیشانه ومعادی وتمثیلی روحانی را از بین برده یا پوشانده است.ازاینجا مورخ صرفا به ساحت ناسوتی ودنیوی تاریخ توجه کرده است،اما تفکر وپارسایی درمقام آماده گری درجستجوی انکشاف وانفتاح مجدد حقیقت وساحت قدسی است. در” مبانی تفکرجدید وروح علوم انسانی“ درباب آزادی وسیاست قدیم وجدید ازنظر منتسکیو می‌خوانیم: « ‌ازنظر فلسفی آزادی عبارت است از اجرای اراده یا اعتقاد به اینکه انسان مختار‌است.منتسکیو دراینجا از آزادی به معنی دینی ومعنوی که عبارتست از رهایی از همه قیود ووابستگیهایی که مانع کمال آدمی هستند سخنی به میان نمی آورد.آزادی به معنی فلسفی او نیز با تعریفی که از آزادی سیاسی دارد متناسب است .پس باید پذیرفت آزادی درفلسفه سیاسی منتسکیو بر مدار انسان وامنیت خاطر او از مسائل اجتماعی وموانع اقتصادی وحقوقی استوار است.»

نویسنده

محمد مددپور

زندگینامه دکتر محمد مددپور، متولد 1334 در شهرستان بندرانزلی، مدیر دفتر مطالعات دینی پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنر و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد بود. وی پیش از بیست سال درحوزه مباحث نظری فلسفی و حکمت و هنر اسلامی تحقیق و تدبر نموده بود و آثار بسیاری از وی به جامانده است. مرحوم مددپور، چهار فرزند داشت که دو فرزند دختر وی دانشجو هستند و دو پسر وی، یکی چهارساله و دیگری دانش آموزی خردسال است. وی در ایام تعطیلات نوروزی در شمال کشور و درکنارجاده پس از برخورد یک دستگاه اتومبیل سواری سمند، به شدت مجروح شد و در بیمارستان جان باخت. تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم اوّل) تصاویر مراسم تشییع پیکر دکتر مددپور (آلبوم دوّم) دکتر محمّد مددپور از نگاه دیگران

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
اردوگاه اطفال

آن بیست و سه نفر

ضربت متقابل

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

چراغ های روشن شهر

اتمام موجودی انبار
زندان الرشید

در کمین گل سرخ

محسن مومنی