ورود

زندگی هنرمندان

نویسنده : علی اصغر قره‌باغی ، جورجو وازاری
طراح جلد، تصویرگر : -

معتبرترین مأخذ برای مطالعة هنر دوران رنسانس و اولین کتاب مهم تاریخ هنر جهان. وازاری، مهم‌ترین زندگی‌نامه‌نویس و هنرشناس ‌ایتالیایی است که «زندگی هنرمندان» را در دوره زمانی نزدیک به رنسانس و در جهت آشنایی با زندگی نقاشان، پیکره‌سازان و معماران قرن هفدهم میلادی نگاشته است. کتاب در سه بخش رنسانس آغازین، رنسانس میانه و اوج رنسانس، هنر دوران معاصر را بررسی کرده است. زندگی افرادی مانند جوتو، سیمونه مارتینی، اوچه او، گیبرتی، دوناتلو و در نهایت داوینچی، رافائل، بوناروتی و سایرین در این کتاب آمده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-976-471-964-978

تعداد صفحات 880

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

 این کتاب که نام کامل آن « زندگی برجسته ترین نقاشان،پیکره سازان ومعماران» است از سدۀ هفدهم به این سو بارها در سراسر جهان به زبانهای گوناگون ترجمه وبه عنوان معتبرترین‌ماخذ برای مطالعۀ هنر دوران رنسانس به آن استنادشده است و پس از‌چهارصد وسی وپنج سال که از انتشارآن می گذرد،سرانجام درنخستین سال‌های هزارۀ سوم توسط انتشارات سوره مهر به فارسی برگردانده شد. این‌کتاب‌در‌سه‌بخش‌«‌رنسانس‌آغازین»‌،‌«‌رنسانس میانه»‌و«اوج رنسانس» ؛ ‌هنر دوران‌رنسانس را مورد بررسی قرارداده است .وازاری خواننده را از میان اوراق تاریخ رنسانس گذر می دهد وبا ذهنی فرهیخته وتعلیم یافته نخستین نشانه ها وآغازگاه ها را می نمایاند ونشان می دهد که‌هنر‌برای‌رسیدن‌به قله‌های‌رنسانس‌چه فراز ونشیب‌ها و دشواریها‌را‌پشت‌سرگذاشته است. تئوری هنر وازاری اگر چه اندکی پیچیده ومغشوش و متاثر از زبان مبهم اما هشدار دهنده‌ی نوافلاطونی‌است،با این همه باید این واقعیت را نیز‌در‌نظر‌داشت‌که‌اندیشه‌های‌ نوافلاطونی و شوریدگی‌های‌ربانی‌سدۀ شانزدهم،‌زبان نامفهوم هنر را با نوعی تفکر عارفانه درمی آمیخت. قابل‌ذکراست‌بسیاری‌از‌پژوهشگران‌ و تاریخ‌نگاران‌و‌بسیاری‌از‌هنرشناسانی‌چون‌یوآخیم‌وینکلمان، یاکوپ بورکهارت،هاینریش ولفلین و… وازاری را سلسله دار یک تحول فرهنگی دانسته و خود را مدیون آغازگری ورهنمودهای ایشان می دانند. لازم به یادآوری است وازاری درسال‌1511در شهر آرتسو ایتالیا به دنیا آمد ، درسال 1524 پدرش او را نزد « میکل آنجلو » برای آموختن طراحی به فلورانس فرستاد و بعد ها در همین شهر سکنی گزید.درسال 1571 پس از پایان موفقیت آمیز« سالارییا » در واتیکان ،پاپ او را به مقام « شهسوار مهمیز طلایی» مفتخر می‌کند و پس از عمری که بیشتر آن در سفرهای تحقیقی ، کاری ونقاشی‌سپری‌شد‌هنگام‌نقاشی‌دیوارنگاره‌ی‌گنبد فلورانس در‌2 سالگی دیده برجهان فروبست.

نویسنده

علی اصغر قره‌باغی

زندگینامه

علی‌اصغر قره‌باغی 29 مهر ماه سال 1319 در تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه کلمبیای آمریکا است. قره‌باغی درکنار رشته اصلی تحصیلی‌اش (مهندسی صنایع) به رشته فرعی یا به قول دانشکده‌های آمریکا minor هنر هم پرداخت و این رشته را جدی‌تر گرفت و ادامه داد.

 

قره‌باغی در دهه 60 در آمریکا دوره‌های هنری را پشت سر گذاشته است. دورانی که دوران جنگ ویتنام، دوران هیچ‌گری و وودستاک، دوران انقلاب گویا، دوران انقلابهای دانشجویی بود و هربرت مارکوزه را مراد و مرشد خود می‌دانستند. وی پس از بازگشت به ایران با مطالعه کردن و نقاشی کردن «به شکلی عملی به آزمودن نظریه‌ها و به کار بستن ادبیات نقاشی» می‌پرداخت. البته قره‌باغی علاوه بر آن که منتقد است مترجم نیز هست و نمونه ترجمه‌اش کتاب گرانبهایی چون «زندگی هنرمندان» اثر سترگ «جورجو وازاری» است کتابی که نام کامل آن «زندگی برجسته‌ترین نقاشان، پیکرسازان و معماران» است و از سده هفدهم میلادی به این سو بارها در سراسر جهان به زبان

نویسنده

جورجو وازاری

زندگینامه

جورجو وازاری (تولد ۳۰ ژوئیه ۱۵۱۱ - مرگ ۲۷ ژوئن ۱۵۷۴) نقاش، نویسنده، مورخ و معمار ایتالیائی‌ست. شهرت امروزینش بخاطر نوشتن زندگی نامه هنرمندان دوره رنسانس است که مبنای عقیدتی نگارش تارخ هنر تلقی می‌شود.

واساری در شهر آرتزو در توسکانی متولد شد. در سن شانزده سالگی بوسیله کاردینال لسلیویو پاسرینی به فلورانس فرستاده شد. او به گروه آندریان سارتو و شاگردانش، روسوفیورنتینو و جاکوپو پونتورمو که آموزشهای انسانیشان تحسین شده است پیوست. او با میکل آنژ که سبک نقاشی اش را تحت تاثیر قرار داده بود دوست شده بود. در ۱۵۲۹ او به رم رفت. جایی که درباره کارهای رافائل و دیگر هنرمندان رومی رنسانس مطالعه کرد. شیوه‌های نقاشی خود واساری بیشترین تحسین را در طول زندگی اش و بعد از ان داشته است

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
ماهی عروس نداره

رودابه حمزه ای

جای پای ابراهیم

خوابی به رنگ فراموشی

ردیف موسیقی ایرانی برای عود

تا بر دمیدن گل ها

آیینه خیال

مرتضی گودرزی

روز شمار 15 خرداد - جلد اول

فرهنگ ، سبک زندگی و جرم

شهید شاطری پور اصفهانی - یامین پور

بادها خواهران من‌اند

محبوبه ابراهیمی

ماخذ شناسی توصیفی عناصر داستان ایرانی

حسین حداد

کتاب های پیشنهادی ما
بایقوش

علی ناصری

فسقل قصه های موتوری

فریبا کلهر

عقربه ها خوابشان می آید

معصومه عیوضی

قصه پر غصه ما

محمد رضا سرشار(رضا رهگذر)

آموزش تحلیلی تصنیف خوانی در موسیقی دستگاهی ایران

منصور اعظمی کیا

ترکش ها گرایم را گرفتند

محمود مهدوی

غریبه

داوود بختیاری دانشور

ماهى خانم و دریا

زهره حاتمی

مثل من به انتظار

جواد محقق

پیاده ها

امید مهدی نژاد

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
نردبان جهان

محمدرضا سرشار

از خاک تا افلاک

راضیه تجار

رفاقت به سبک تانک

داوود امیریان

میر عزا کاشانی در قلمرو تعزیه

سمانه کاظمی

ترکش ها گرایم را گرفتند

محمود مهدوی

شرجی آواز

احمد عزیزی

بیان در شعر فارسی

بهروز ثروتیان

سیری در رساله های موسیقایی

حسین محمد زاده صدیق

خلسه با طعم باروت

خیرو باباخانی، رقیه سادات صفوی

ظهور و سقوط خاندان تنگستانی

سید قاسم یاحسینی