ورود

زندگی هنرمندان

نویسنده: علی اصغر قره‌باغی

معتبرترین مأخذ برای مطالعة هنر دوران رنسانس و اولین کتاب مهم تاریخ هنر جهان. وازاری، مهم‌ترین زندگی‌نامه‌نویس و هنرشناس ‌ایتالیایی است که «زندگی هنرمندان» را در دوره زمانی نزدیک به رنسانس و در جهت آشنایی با زندگی نقاشان، پیکره‌سازان و معماران قرن هفدهم میلادی نگاشته است. کتاب در سه بخش رنسانس آغازین، رنسانس میانه و اوج رنسانس، هنر دوران معاصر را بررسی کرده است. زندگی افرادی مانند جوتو، سیمونه مارتینی، اوچه او، گیبرتی، دوناتلو و در نهایت داوینچی، رافائل، بوناروتی و سایرین در این کتاب آمده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-976-471-964-978

تعداد صفحات 880

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

 این کتاب که نام کامل آن « زندگی برجسته ترین نقاشان،پیکره سازان ومعماران» است از سدۀ هفدهم به این سو بارها در سراسر جهان به زبانهای گوناگون ترجمه وبه عنوان معتبرترین‌ماخذ برای مطالعۀ هنر دوران رنسانس به آن استنادشده است و پس از‌چهارصد وسی وپنج سال که از انتشارآن می گذرد،سرانجام درنخستین سال‌های هزارۀ سوم توسط انتشارات سوره مهر به فارسی برگردانده شد. این‌کتاب‌در‌سه‌بخش‌«‌رنسانس‌آغازین»‌،‌«‌رنسانس میانه»‌و«اوج رنسانس» ؛ ‌هنر دوران‌رنسانس را مورد بررسی قرارداده است .وازاری خواننده را از میان اوراق تاریخ رنسانس گذر می دهد وبا ذهنی فرهیخته وتعلیم یافته نخستین نشانه ها وآغازگاه ها را می نمایاند ونشان می دهد که‌هنر‌برای‌رسیدن‌به قله‌های‌رنسانس‌چه فراز ونشیب‌ها و دشواریها‌را‌پشت‌سرگذاشته است. تئوری هنر وازاری اگر چه اندکی پیچیده ومغشوش و متاثر از زبان مبهم اما هشدار دهنده‌ی نوافلاطونی‌است،با این همه باید این واقعیت را نیز‌در‌نظر‌داشت‌که‌اندیشه‌های‌ نوافلاطونی و شوریدگی‌های‌ربانی‌سدۀ شانزدهم،‌زبان نامفهوم هنر را با نوعی تفکر عارفانه درمی آمیخت. قابل‌ذکراست‌بسیاری‌از‌پژوهشگران‌ و تاریخ‌نگاران‌و‌بسیاری‌از‌هنرشناسانی‌چون‌یوآخیم‌وینکلمان، یاکوپ بورکهارت،هاینریش ولفلین و… وازاری را سلسله دار یک تحول فرهنگی دانسته و خود را مدیون آغازگری ورهنمودهای ایشان می دانند. لازم به یادآوری است وازاری درسال‌1511در شهر آرتسو ایتالیا به دنیا آمد ، درسال 1524 پدرش او را نزد « میکل آنجلو » برای آموختن طراحی به فلورانس فرستاد و بعد ها در همین شهر سکنی گزید.درسال 1571 پس از پایان موفقیت آمیز« سالارییا » در واتیکان ،پاپ او را به مقام « شهسوار مهمیز طلایی» مفتخر می‌کند و پس از عمری که بیشتر آن در سفرهای تحقیقی ، کاری ونقاشی‌سپری‌شد‌هنگام‌نقاشی‌دیوارنگاره‌ی‌گنبد فلورانس در‌2 سالگی دیده برجهان فروبست.

نویسنده

علی اصغر قره‌باغی

زندگینامه

علی‌اصغر قره‌باغی 29 مهر ماه سال 1319 در تهران متولد شد. وی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه کلمبیای آمریکا است. قره‌باغی درکنار رشته اصلی تحصیلی‌اش (مهندسی صنایع) به رشته فرعی یا به قول دانشکده‌های آمریکا minor هنر هم پرداخت و این رشته را جدی‌تر گرفت و ادامه داد.

 

قره‌باغی در دهه 60 در آمریکا دوره‌های هنری را پشت سر گذاشته است. دورانی که دوران جنگ ویتنام، دوران هیچ‌گری و وودستاک، دوران انقلاب گویا، دوران انقلابهای دانشجویی بود و هربرت مارکوزه را مراد و مرشد خود می‌دانستند. وی پس از بازگشت به ایران با مطالعه کردن و نقاشی کردن «به شکلی عملی به آزمودن نظریه‌ها و به کار بستن ادبیات نقاشی» می‌پرداخت. البته قره‌باغی علاوه بر آن که منتقد است مترجم نیز هست و نمونه ترجمه‌اش کتاب گرانبهایی چون «زندگی هنرمندان» اثر سترگ «جورجو وازاری» است کتابی که نام کامل آن «زندگی برجسته‌ترین نقاشان، پیکرسازان و معماران» است و از سده هفدهم میلادی به این سو بارها در سراسر جهان به زبان

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
کوچه نقاش ها

راحله صبوری

راز نگین سرخ

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

کالک های خاکی

فرنگیس

مهناز فتاحی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام