ورود

جلوه های دراماتیک قرآن کریم

نویسنده: سعید شاپوری

‌این‌کتاب‌درهفت‌بخش‌ ( که هر یک بر اساس مشی تألیفی کتاب حضور نامیده شده اند ) به‌بررسی ویژگیهای دراماتیک قرآن،اهمیت قصه درقرآن،شان نزول سوره یوسف،جلوۀ داستانی سوره یوسف،شخصیت درقرآن کریم، احسن القصص قرآن کریم درتعزیه ، تئاتر ، سینما و .... می پردازد .

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 1-961-471-964-978

تعداد صفحات 328

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری کوتاه

کتاب های دیگر نویسنده

سعید شاپور در این کتاب با دید وسیعی که نسبت به ادبیات داستانی و شناختی که از قصه‌های قرآن داشته سعی در بازشناساندن خصایص فنی و اهداف قصه‌های قرآنی می‌کند. شاپور با علم بر اینکه بخش اعظمی از آیات قرآنی به قصص اختصاص دارد و با آگاهی از اینکه درک این قصه‌ها امکان شناخت یکی دیگر از وجوه معجزه قرآن را فراهم می‌کند، می‌کوشد تا با شناخت الگوی روایتی قرآن و چگونگی بیان حکمت‌ها، راهی را برای مطرح کردن این داستان‌ها در دنیای هنر به ویژه هنر نمایش بگشاید.
 نویسنده برای دست یافتن به این هدف، ابتدا شمایی کلی از مفاهیم قرآنی و داستان‌های آن را ارایه می‌دهد و در گام بعدی، کامل‌ترین و زیباترین قصه‌های قرآن را با همه‌گیرترین الگوهای روایتی درام مقایسه می‌کند و از پس این مقایسه، او تفاوت میان روایت دینی و غیردینی یک نمایش یا یک فیلم را می‌یابد. سعید شاپور برای مشخص کردن جلوه‌های دراماتیک قرآن کریم از ورای هزار سال ادبیات، عرفان، فلسفه و همچنین تفاسیر و تاویل‌های قرآن عبور می‌کند و نگاهی دوباره به احسن‌القصص می‌اندازد و بر اساس آن تلاش می‌کند تا شیوه بیان مناسبی برای مفاهیم معنوی، به خصوص داستان‌های قرآنی را پیدا کند. او در واقع سعی‌ می‌کند این نکته را به مخاطب یادآوری کند که همچنان که تئاتر و سینما می‌تواند معناآفرین باشد، داستان‌های قرآن می‌توانند دستمایه خلق اثربخش‌ترین و قدرتمند‌ترین درام‌های دینی باشند.

نویسنده

سعید شاپوری

زندگینامه

سعید شاپوری نویسنده و کارگردان متولد 1340 در میاندوآب است. کارشناسی ادبیات  و کارشناسی ارشد سینما و دکترای فلسفه هنر دارد.

کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اتمام موجودی انبار
عصرهای کریسکان

اردوگاه اطفال

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

اتمام موجودی انبار
پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی