ورود

گل خاکی

نویسنده: حبیب غنی پور

نمای نزدیک:دنیا برایش قصه‌ای بود که زود تمام شد، اما نیمه کاره نماند. کوتاه بود اما بزرگ و به یادماندنی. درهمان روزهایی این قصه‌ها را می‌نوشت که خودش قهرمان قصه بزرگ جنگ بود. شهید حبیب غنی‌پور، در داستان‌هایش، نگاهی مهربان و لطیف به دنیا دارد. قهرمان‌هایش را از دنیایی انتخاب می‌کند که می‌شناسد و در آن حضور دارد. او در عالم نوشتن همانقدر روحی‌‌‌ رها و سبک دارد که درزندگی روزمره خود و رفت و آمدش به میدان جنگ. داستان‌های شهید غنی‌پور، هر کدام در بستری متفاوت روایت می‌شوند. ‌گاه دلتنگی‌های سربازی را در میدان جنگ برای همرزم شهیدش روایت می‌کند و‌گاه می‌رود به خانه پیرزنی در شهر که شوهر و پسرش در دوران قبل از انقلاب به دست ارباب روستایشان کشته‌ شده‌اند. غنی‌پور می‌نشیند کنار این پیرزن تا شال و کلاه بافتنی‌اش را ببافد و پای به پای او می‌رود تا مسجدی که آن‌ها را برای سرباز‌ها بفرستد. روح جستجوگر نویسنده، سادگی نثر و ظرافت نگاهش را گاهی هم می‌برد به خرمشهر و به روزهای اشغال و با زیبا‌ترین توصیف‌ها، نشانه‌های کوچک زندگی را در شهر جستجو می‌کند. در جایی دیگر روایتی از زندگی کردهای کومله را تصویر می‌کند که دود آتشی که به پا کرده‌اند، عاقبت بر چشم زن و فرزند خودشان می‌رود. اما جنگ و آثارش مانع از نگاه انتقادی شهید غنی‌پور، جوان نویسنده‌ دهه شصت، به برخی کاستی‌های جامعه آن دوران نمی‌شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4-856-471-964-978

تعداد صفحات 77

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

نمای میانی:از اعضای شورای نویسندگان جوادالائمه (ع) بود، اما جنگ به او مهلت به پایان رساندن بسیاری از داستان‌ها، گزارش‌ها و تحقیق‌های ناتمامش را نداد. اما یاران دیگرش در این شورا، جایزه‌ای به نام این شهید نویسنده برگزار کردند. حبیب غنی‌پور سال ۱۳۴۳ در یکی از محله‌های جنوبی تهران به دنیا آمد و اسفند ۱۳۶۵ در عملیات کربلای پنج شهید شد. دوران زندگی‌اش بعد از انقلاب، تلاشی پیگیر در زمینه‌های ادبی، هنری و تربیتی بود . نمای دور:علی الله سلیمی: در نوشته‌های شهید غنی‌پور اغلب شخصیت‌های داستانی سایه جنگ را بر سر خود احساس می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها به طور مستیقم با موضوع جنگ در ارتباط هستند. ازجمله شخصیت سعید در داستان «کانال» که وقایع آن در خط مقدم جبهه‌های جنگ به وقوع می‌پیوندد. تعدادی از داستان‌ها هم مربوط به افراد غیر نظامی جامعه در زمان وقوع جنگ هشت ساله است که ارتباط مستقیمی با صحنه‌های جنگ ندارند، اما تبعات جنگ بر زندگی آن‌ها هم سایه انداخته است؛ مثل شخصیت ننه کلثوم در داستان «گل خاکی» که پیرزن تنهایی است که در روستایی دور از صحنه‌های جنگ زندگی می‌کند. انتقاد‌های اجتماعی به برخی از بی‌عدالتی‌ها در جامعه آن روز هم در برخی از آثار نویسنده دیده می‌شود. داستان کوتاه «شکار در آسمان روشن» نمونه‌ای از این آثار محسوب می‌شود. از کتاب:علی چشم‌هایش را بست. احساس کرد در مقابل این فشار نمی‌تواند مقاومت کند. سرش را پایین انداخت و لبش را گزید. اما نتوانست مقاومت کند. ناگهان با صدای لرزانی فریاد زد: «آقا، مرا زنجیر کنید، به زندان بیندازید، ولی مادرم را معالجه کنید. قول می‌دهم پول را بیاورم. اگر نشد، می‌رویم فرشمان را می‌فروشیم و این پول را تهیه می‌کنیم.» صفحه ۴۹ افتخارات:رتبه تقدیری شاخه داستان نوجوان در جشنواره ربع قرن کتاب دفاع‌مقدس

نویسنده

حبیب غنی پور

زندگینامه

شهید حبیب غنی‌پور در سال 1343 در محلة «جی» واقع در جنوب غربی تهران، چشم به جهان گشود و در همان محله بزرگ شد. اولین و عمده‌ترین فعالیت ادبی او در سال 1359 با انتشار اولین کتاب «سوره، بچه‌های مسجد» به بار نشست. از دیگر فعالیت‌های شهید غنی‌پور می‌توان به تدریس در مدرسه شهید چمران تهران و همکاری با دو مجله «کیهان بچه‌ها» و «رشد جوان» اشاره کرد. وی در سال 1364 وارد دانشگاه شد و در رشته ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، مشغول تحصیل شد. در دوران دانشجویی، چند بار به جبهه رفت و در چند عملیات از جمله: والفجر 8، کربلای 1 و کربلای 5 شرکت کرد. سرانجام طی عملیات کربلای 5 به شهادت رسید. تا کنون سه کتاب از این نویسندة شهید توسط انتشارات سورة مهر منتشر شده است: «سفر جنوب» شامل یادداشت‌های روزانه شهید غنی‌پور با محتوای جبهه و مناطق جنگی جنوب و خاطراتی دربارة همرزمان شهید است. این کتاب به تازگی به چاپ دوم رسیده است. «عمو سبدی» کتابی شامل سه داستان کوتاه‌ِ «عمو سبدی»، «صندوق» و «لب کلفت» برای کودکان و نوجوانان است. «گل خاکی» شامل 8 داستان کوتاه از شهید غنی‌پور دربارة دفاع مقدس است که برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است. زندگی‌نامة کوتاه وی شامل دوران کودکی، جبهه و فعالیت‌هایش در مناطق مختلف جنگی و نحوة شهادت وی نیز در کتاب آمده است. به یاد شهید غنی‌پور و گرامیداشت او، جشنواره‌ای ادبی با نام این شهید هر سال 10 اسفند، همزمان با سالروز شهادت وی در مسجد جوادالائمه (ع) برگزار می‌شود. ششمین دورة جایزة ادبی غنی‌پور در اسفند 85 برگزار شد. یادش گرامی باد!

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
راز نگین سرخ

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

آن بیست و سه نفر