ورود

آواهای روح نواز

نویسنده: هوشنگ جاوید ،

متن پنجاه لالایی محلی سراسر ایران (شهرها، روستاها و اقشار مختلف) با گویش‌های محلی که با حروف لاتین آوانگاری شده است. در پایان هر لالایی معنی و مفهوم کلمات دشوار به زبان فارسی ارائه شده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-964-471-7970

تعداد صفحات 144

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

«لالایی» نخستین پیمان آهنگین و شاعرانه‌ای است که میان مادر و کودک بسته می‌شود. رشته‌ای است، نامریی که از لب‌های مادر تا گوش‌های کودک می‌پوید و تاثیر جادویی آن خواب ژرف و آرامی است که کودک را فرا می‌گیرد. رشته‌ای که حامل آرمان‌ها و آرزوهای صادقانه و بی‌وسواس مادر است و تکان‌های دمادم گاهواره بر آن رنگی از توازن و تکرار می‌زند و این آرزوها آنچنان بی‌تشویش و ساده بیان می‌شوند که ذهن شنونده در اینکه آنها آرزو هستند یا واقعیت، بی تصمیم و سرگردان می‌ماند. انگار که مادر با تمامی قلبش می‌خواهد که بشود و می‌شود. به هر حال هر آنچه که باشد لالایی‌ها قسمتی از موسیقی پربار سرزمینمان را تشکیل می‌دهد که زنان این سرزمین به وجود آورنده و بنیانگذار آن بوده‌اند و می‌توان این موسیقی آواها را به جرات «موسیقی زنان» نام نهاد. هوشنگ جاوید در کتاب آواهای روح‌نواز به سراغ این لالایی‌ها رفته و  لالایی متعلق به اقوام مختلف ایران به همراه راهنمای آوانگاری را شرح داده است.
هوشنگ جاوید که از عاشقان واقعی موسیقی بومی و محلی است، همواره در این راه قدم برداشته و خدمت‌های ارزشمندی را در این زمینه؛ ‌چه در آثار مکتوب و چه در آثار شنیداری ارایه کرده است. جاوید برای نگارش این کتاب به گوشه و کنار مناطق مختلف کشور سفر کرده و پای صحبت اهالی آنجا نشسته و توانسته لالایی‌های ناشناخته که غالبا به دست فراموشی سپرده شده‌اند را دوباره پیدا کند و بی‌ادعا در اختیار مخاطبش قرار دهد. او متن این لالایی‌ها را به همراه آوانگاری در این کتاب ارایه کرده و هرجا که احساس کرده این متن برای مخاطب ممکن است کج‌فهمی ایجاد کند، دست به تفسیر زده و جزییات شعر را تشریح می‌کند.
موسیقی و شعر، مانند سایر هنرها، پدید آمده از کار و زندگی توام است، پس می‌توان این حقیقت را نیز باور داشت که در اجتماع امروزین ما نیز به همان شیوه گذشتگان موسیقی آواها جان می‌گیرند و زمزمه زنی که برای فرزندش لالایی می‌خواند با کلماتی که بر زبانش جاری می‌شود نوعی تلفیق شعر و موسیقی را به شکلی کاملا متناسب در می‌آورد که روح را نوازش می‌دهد.

نویسنده

هوشنگ جاوید

زندگینامه

 

هوشنگ جاوید (زاده چهاردهم خرداد ۱۳۳۸ تهران) پژوهشگران موسیقی نواحی و آیینی ایران است.

 

او در تهران و مشهد دوران نوجوانی و جوانی خود را سپری کرد و در رشته فیلمبرداری و نورپردازی از دانشکده صدا و سیما فارغ‌التحصیل شد. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و در این سال‌ها مسئولیت‌های فراوانی را نیز بر عهده داشت. او یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران موسیقی نواحی و بنیانگذار جشنواره‌های مختلف موسیقی نواحی و آیینی در ایران است.

کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

راز نگین سرخ

ضربت متقابل

اردوگاه اطفال

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری