ورود

خرمشهر در اسناد ارتش عراق

نویسنده: اصغر کاظمی

نمای نزدیک:همیشه وقتی در بحثی حرف از سند به میان می‌آید، همه‌چیز برای شنونده جدی‌تر می‌شود، چون می‌داند از این به بعد با مدارکی روبه‌رو خواهد بود که در صورت اثبات اصالتشان می‌توان مرحله به مرحله به واقعیت نزدیک‌تر شد. کتاب «خرمشهر در اسناد ارتش عراق» هم همان طور که از نامش برمی‌آید، با خود اسنادی را دارد که مطالعه آنها می‌تواند ما را در درک بهتر ماجرای حمله این کشور به خرمشهر راهنمایی کند. در این کتاب 130 فقره سند و مدرک گزینش و ارائه شده که نمایانگر چگونگی هجوم و اشغال خرمشهر به دست دشمن (سوم آبان‏ماه 1359) و اسارت این شهر تا آزادسازی آن (سوم خردادماه 1361) در عملیات بیت‏المقدس است. در بخش‌های مختلف این کتاب اسناد مربوط به کارهای مختلف ارتش عراق منتشر شده و درباره آنها شرح هم داده شده است. مثلا در فصلی که عنوان آن غارت و کشتار است، نامه‌های سرهنگ‌ها و فرماندهان عراقی مبنی بر گزارش عملکرد آنها اعلام شده است. در میان سندها مواردی چون تخریب نخل‌ها و راه آهن هم مشاهده می‌شود و همه این موارد اسنادی است که رفتار وحشیانه رژیم بعث عراق در کشورمان را به طور کامل و همراه با شرح دقیق و همچنین چاپ اصل اسناد ـ ‌که به زبان عربی است ـ اثبات می‌کند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 0-312-506-964-978

تعداد صفحات 461

نوبت چاپ چهارم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی:اصغر کاظمی در سال 1344 در تهران متولد شده و سال‌هاست در زمینه خاطره نگاری تحقیق می‌کند. تاکنون آثاری به قلم این نویسنده و پژوهشگر درباره جنگ تحمیلی منتشر شده است که برخی از آنها جوایزی چون کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را هم از آن خود کرده‌اند. او از جمله پژوهشگرانی است که گاه چند سال از وقت خود را برای نگارش یک کتاب صرف می‌کند و نگاه او بیشتر جنبه پژوهشی دارد تا جمع آوری صرف خاطرات و اطلاعات. او هم اکنون در دفتر هنر و ادبیات پایداری حوزه هنری مشغول انجام کارهای پژوهشی است.
نمای دور:علیرضا کمری (مسئول واحد پژوهش دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‏هنری): شناخت اسناد و مدارک و شواهد جنگ، چه ضرورت و اهمیتی دارد؟ و چگونه می‌توان به شناخت اهمیت و ضرورت اسناد و مدارک جنگ دست پیدا کرد؟ این سئوالات، مقدمه‌ای برای برآمدن از تلقی احساسی نسبت به موضوعات اسنادی و مدارک جنگ‌اند. پس چرایی و چگونگی شناخت این مدارک، بنای مطالعات اسنادی و اولین گام در راه شناخت درست و فرار کردن از حد احساسات است. جنگ تحمیلی و هشت ساله عراق علیه ایران، ‌پدیده‌ای است که تمام هستی تاریخی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و هویتی این سرزمین را تحت تاثیر خود قرار داده و به نحوی آن را احیا،‌ اعاده و بازخوانی کرده است. من جنگ عراق با ایران را یک حادثه تمام شده زودگذر نمی‌دانم. خصوصا اگر آن را با پدیده انقلاب اسلامی همراه بدانیم. به همین دلیل این مقطع، یک سرفصل مهم در مطالعات تاریخی ایران است.
از کتاب:صدام جنگ با انقلاب اسلامی ایران را جنگ عرب و ایران می‌نامد. او در مصاحبه‌ای در 23 فروردین ماه 1362 خطاب به اعراب چنین می‌گوید: ما که برادرانتان هستیم به نمایندگی از شما دفاع از سرزمین اعراب را آنگونه که در خور است به عهده خواهیم گرفت. تشبیه او به شخصیت‌هایی همچون صلاح‌الدین ایوبی فاتح جنگ‌های صلیبی،‌هارون‌الرشید و منصور، و انتساب القاب پدر و ابوالرئیس، قهرمان آزادی‌بخش ریشه در وضع روحی و روان‌پریشی او دارد. صفحه 17

از همین قلم:دسته یک (سوره‏ مهر) بمو (سوره‏ مهر) از لندن تا فاو (سوره‏ مهر) قله 1904 (سوره‏ مهر) قصه‌ قصر شیرین (سوره‏ مهر)

نویسنده

اصغر کاظمی

زندگینامه

اصغر کاظمی به سال 1344 در تهران متولد شد. کاظمی را همه با کتاب«دسته یک» می‌شناسیم. «دسته یک» جلد یکم از یک مجموعه دو جلدی و حاوی احوال و اقوال افراد یک دسته بیست و نه نفره نظامی است که در شب عملیات هر کدام سرنوشتی پیدا کرده‌اند. گفتنی است کار تحقیق ،پژوهش و نگارش این کتاب 3 سال به طول انجامیده است.


کتاب های مرتبط
دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

آن بیست و سه نفر

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

اردوگاه اطفال

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

چراغ های روشن شهر