ورود

خاطرات 15 خرداد شیراز

نویسنده: جلیل عرفان منش

مجموعه‌ ای از خاطرات مهم‌ترین چهره‌ های انقلابی استان فارس درباره قیام 15 خرداد

ناشر سوره مهر

شمارگان 0

شابک

تعداد صفحات 297

نوبت چاپ چاپ اول: 1375

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

اگرچه از آغاز «تاریخ شفاهی» به مثابه روشی مورد قبول در تاریخ‌ نگاری کشور بیش از شش دهه نمی‌گذرد اما آثار این حوزه (به گواه آمار و مستندات موجود) در مقایسه با کتاب‌ های بخش «تاریخ اسنادی» طی چند ساله اخیر از رشد و پیشرفت بیشتری برخوردار بوده است و امروز کمتر کسی در ضرورت، اصالت، اعتبار و کاربست‌ های آن تردید به خود راه می‌دهد. این مساله را باید از ثمرات شکل‌گیری انجمن‌های تاریخ شفاهی و رشته‌های تخصصی در این زمینه به شمار آورد که به طور قطع سهم دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه‏ هنری در این میان، به عنوان نهادی فعال و پیشتاز، بیش از سایر مراکز است.
 انتشار کتاب «خاطرات 15 خرداد: شیراز» از سلسله کتاب‌های خاطرات 15 خرداد از جمله نخستین طرح‌های تاریخ شفاهی روشمند و مستند در کشور است که کار پژوهش و آماده‌ سازی اولیه آن طی دوره‌ای 4 ساله از 1371 تا 1374 انجام شده است. مؤلف در این کتاب با انجام گفت‌گوهایی صریح و بی‌واسطه با بیش از 50 تن از شخصیت‌های ‏سیاسی و فرهنگی شیراز از زبان چهره‌ های نام آشنا و اثرگذاری چون سید عبدالحسین دستغیب، محی‏الدین حائری‏ شیرازی، سیدمحمدمهدی دستغیب، معصومه حسن ‏زاده و محمدنعمتی به بازخوانی وقایع قیام 15 خرداد سال 1342 در استان فارس می‌پردازد.

نویسنده

جلیل عرفان منش

زندگینامه

جلیل عرفان منش» متولد ۱۳۳۹ در شیراز است. او مدرک دکترای خود را در رشته پژوهش هنر اخذ نموده و سال ها در حوزه های گوناگون سینمایی فعالیت داشته است.
عرفان منش تاکنون نگارش فیلمنامه سینمایی روز موعود، سریال آفتاب و زمین، مسافر زمان، مستند داستانی روایت انقلاب، مجموعه مستند های سرزمین خاکستری، حدیث بیداری، انیمیشن سینمایی پا به پای آفتاب،
تالیف کتاب های همگام با امام رضا (ع) از مدینه تا مرو، کوروش و بازیابی هویت ملی، نامه شیراز، زندگینامه احمدبن موسی و چندین اثر دیگر در حوزه تاریخ و هنر را عهده دار بوده است.
او همچنین موسس و رئیس دانشگاه سوره شعبه شیراز در سال
۱۳۷۴، مدرس رشته ادبیات نمایشی در همین دانشگاه ، مدیرگروه تاریخ و مناسبت های شبکه دو سیما طی سال های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۷، عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب اسلامی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ بوده است.
وی همچنین از اعضای هیات داوران چهارمین دوره از جشنواره بین المللی «سینما حقیقت» بوده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
چراغ های روشن شهر

زندان الرشید

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

آن بیست و سه نفر

راز نگین سرخ

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی