ورود

شاهنشاه در کوچه دل گشا

نویسنده: محمدعلی علومی

نمای نزدیک:کتاب شاهنشاه در کوچه دلگشا، داستان طنزی درباره روابط پنهانی رضاشاه‏ پهلوی با اشخاص متعدد و کشورهای دیگر است. صحبت‌های شاه با شوستر، نیکسون، زنان دربار و شخصیت‌های‏ سیاسی سایرکشورها، اوضاع سیاسی و مبارزات مردم، مذاکرات با رجال سیاسی ایران از جمله هویدا، تیمسار نصیری، شب ‏نشینی‏ ها و قمار درباریان، سفر هفت ساعته شاه به زمان آینده ‏و مشاهده مبارزات مردم و... از جمله مواردی است که به صورت‏ طنز در این داستان آمده است. «شاهنشاه در کوچه دلگشا» درباره وقایع تاریخ معاصر ایران مانند کودتای 28 مرداد 32 و عملیات آژاکس است. به شاه خبر می‌دهند که انگلستان قصد کودتا دارد و می‌خواهد سلسله جدیدی را حاکم کند. شاه به سبک شاه عباس با لباس مبدل به کرمان می‌رود، چون آنجا یکی از مراکز قدیمی نفوذ استعمار بریتانیا و مقر پلیس جنوب بوده است و به این ترتیب یک دیکتاتور با اقشار پایین جامعه همنشین می‌شود. فضای این رمان به فراخور موضوع، آمیخته‌ای از طنز و ترس است و از رهگذر این حالت گروتسک، به جهان داستان‌های کافکا نزدیک می‌شود. جایی از این رمان، کلاغ به ساواک کرمان خبر می‌دهد که شاه و دوست او «آماشالله ایرانمنش» علیه رژیم پهلوی صحبت می‌کردند و.... داستان در دو قلمرو، اساطیر، قصه‌ها و باورهای رایج در فرهنگ مردم اتفاق می‌افتد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 6-844-506-964-978

تعداد صفحات 552

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:محمدعلی علومی، نویسنده، محقق و طنزپرداز، زاده 1340 کرمان است. او ابتدا معلم بود و سپس به فعالیت در مطبوعات پرداخت. او که دانش‌آموخته علوم سیاسی در دانشگاه تهران است، به دلیل تحصیل در پایتخت، جلای وطن کرد و به تهران آمد. علومی علاوه بر قصه‌نویسی، فیلمنامه و مقالات متعددی نیز در معرفی ادبیات کهن و داستان‌های شاهنامه و معرفی نحوه نگاه و طرز داستان‌نویسی کهن به چاپ رسانده است. نمای دور:حبیب احمدزاده (رمان‌نویس): داستان از زبان دانای کل روایت می‌شود و در این حالت، کنترل فضا و ساختمان اثر سخت‌تر است، اما این رمان بسیار خوب فضاسازی شده و این مساله از نقاط قوت اثر است. همچنین کتاب بسیار خوب تصویر شده است. نویسنده همه چیز را آن قدر خوب توصیف کرده که گویی تصویر آن را برای مخاطب به نمایش در آورده است. ساختار داستان بسیار محکم و موفق است و عنوان کتاب، مخاطب را متوجه جدی نبودن کتاب می‌کند. علی‌الله سلیمی (منتقد): فضای این رمان مانند اغلب کارهای علومی، فضایی است که خواننده را در نوعی دلهره و از سویی دیگر با موقعیت‌های ناب طنز روبه‌ رو می‌کند. در مجموع، کتاب حاضر مجموعه‌ای از موقعیت‌های طنز به همراه نگاه‌های طناز نویسنده به سال‌های سیاه حکومت طاغوت است که خواننده را برای مدت کوتاهی هم که شده به اعماق آن سال‌ها می‌برد. از کتاب:گلنار از میان دیگ، کارد تیز بیرون آورد، تیغه کارد در پرتو ماه، خیره‌کننده و خوفناک درخشید... شاهنشاه دو زانو نشستند و سینه چاک دادند. گفتند: «بکش... ما را بکش. در قلب ما جز نام خودت هیچ نمی‌بینی. هیچ نمی‌بینی نفله، جز نام خودت.»صفحه 515   لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

محمدعلی علومی

زندگینامه محمدعلی علومی (متولد ۱۳۴۰ در بم) نویسنده معاصر ایرانی است. علومی رمان های معروف سوگ مغان، آذرستان، شاهنشاه در کوچه دلگشا، اندوهگرد، من نوکر صدامم، طنز در آمریکا، وقایع‌نگاری بن ‌لادن» و خانه کوچک را در پرونده کاری خود دارد. محمدعلی علومی فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. (ورودی بهمن ۱۳۶۳ بوده)؛ از دوستان صمیمی و مدتی همخانه مرحوم ایرج بسطامی (خواننده اهل بم) بود. با لهجه شیرین کرمانی صحبت می کند. داستان کوتاه «بمانی» نیز اثر اوست که در آخرین شماره ماهنامه «فرجاد» در اواخر دهه ۶۰ یا اوائل ۷۰ چاپ شد. وی شاگرد ابوالقاسم انجوی شیرازی،مشهور به پدر فرهنگ مردم بوده و در اسطوره پژوهی و تحلیل و بررسی قصه های ایرانی براساس اسطوره های قدیمی و بررسی داستان های هزار و یک شب،آثاری منتشر کرده است. رمان " آدرستان" در سال 77 کتاب برگزیده ی سال از سوی وزارت ارشاد وقت شد و رمان طنز "شاهنشاه در کوچه دلگشا" برنده ی سی سال طنز ایران شد،در کنار برگزیده شدن استاد نجف دریا بندری در ترجمه طنز و پرویز شاپور در کاریکلماتور و مهدی اخوان ثالث در شعر طنز و کیومرث صابری در طنز مطبوعاتی.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
چراغ های روشن شهر

اتمام موجودی انبار
روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

راز نگین سرخ

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور