ورود

کفش های سرگردان

نویسنده : سهیلا فرجام فر
طراح جلد، تصویرگر : -

نمای نزدیک:برای دیدن چهره زنان ایرانی در دفاع هشت ساله، آیینه‌ای شفاف‌تر از گفتار و نوشتار خود آنان نیست. زنانی که در خطوط مختلف نبرد ایستاده‌اند تا از آنچه که دوست دارند. دفاع کنند. بسیاری از این زنان به خاک افتادند. بسیاری به اسارت دشمن درآمدند، بسیاری زخم برداشتند، بسیاری بر بالین مجروحان جنگ بیدار ماندند و آنانی که به خانه بازگشتند بسیار نیستند. برای این زنان هنوز جنگ به پایان نرسیده است. زیرا همواره رنج چشم انتظاری و زخم هایی که با آن هم خانه‌اند، چون تابلویی از دیواری که امید، هاشورهایی از روشنی بر آن تابنده است. این کتاب،‌ خاطرات خود نوشته یک زن پرستار آبادانی‏ از سال اول جنگ تحمیلی عراق عیله ایران در شهرهای آبادان، خرمشهر، بهبهان، تهران و دزفول است. راوی خاطرات، زنی است که در دزفول به سبب اشتغالش در بیمارستان به عنوان پرستار با بسیاری از مجروحان و رزمندگان ایرانی مواجه بوده است. وی و همسرش، هر دو در بیمارستان نیروی هوایی ارتش در دزفول مشغول خدمت بودند که عراق به طور ناگهانی به ایران حمله می کند. راوی در آن زمان با دو فرزندش، در خرمشهر، به سر می برده است. از همین رو، همراه خانواده پدری به بهبهان می‌روند و پس از تحمل مشقت و سختی‌های بسیار، خانه و کاشانه‌اش را رها می‌کند و از مقابل عراقی‌ها می‌گریزد اما وی برای ادامه خدمت ناگزیر به بیمارستان ارتش در دزفول باز می‌گردد. بخش اعظم خاطرات به بمباران‌های دزفول، مجروحان شهر و رزمندگان اختصاص دارد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 9-723-471-964-978

تعداد صفحات 175

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

 

نمای میانی: سهیلا فرجام‌فر سال 1335 در آبادان متولد شد و تا هنگام اخذ دیپلم در آبادان ساکن بود. برای ادامه تحصیل در دانشکده پرستاری نیروی هوایی به تهران رفت و پس از فارغ‌ التحصیلی در سال 1356 به دزفول نقل مکان کرد و به دلیل آغاز جنگ تحمیلی از سال 1360 تا کنون در تهران به سر می‌برد. او حدود 10 سال است که با نشریات زن روز، کیهان و مجله فضیلت خانواده همکاری دارد.
نمای دور: ‌فیروز زنوزی جلالی (نویسنده و منتقد): این کتاب یک اثر تاثیرگذار است. چون راوی با یک حس کاملا زنانه و لطیف به مسئله جنگ نگاه کرده و از احساس‌ ورزی به دور است. نویسنده مسائل را با همان وجه و گویش بومی برای انتقال مفاهیم به کار برده که این باعث صمیمیت اثر شده است. از طرفی به خاطر داشتن تجربیات و اطلاعات کافی در زمینه پزشکی نسبت به تمام موقعیت‌های اطراف احاطه داشته و آن‌ها لمس کرده و توانسته به مخاطب انتقال دهد.
راوی دچار یک وجه دوگانه شده و به تصویر‌سازی از صحنه‌ها می‌پردازد. در ابتدای اثر بیشتر داستانی روایت می‌کند، ولی در پایان حس خاطره‌گویی به خود می‌گیرد و به هر حال «کفش‌های سرگردان» اثری دو وجهی در قالب خاطره و داستان است. به دلیل صمیمیت در نگارش و ارتباط با شخصیت‌های داستان، این اثر ملموس‌ و عینی‌ شده و به نوعی نزدیکی و خویشی برای خواننده به وجود آورده است.

از کتاب:چشم که باز کردم، قطار کم‏کم به ایستگاه ‏خرمشهر نزدیک مى‏شد. بارها این راه را آمده بودم. حتى درخت‌ هاى کنارخط هم نشان مى‏داد که به خرمشهر زیبا نزدیک مى‏شویم. از پله‏ هاى‏ واگن پیاده شدیم. حالا با دو تا بچه و دو ساک‏ دستى مانده بودم که چه‏ کنم؟ باربرى با قد متوسط، چهره‏اى آفتاب سوخته که پنجاه ساله نشان‏ مىیداد نزدیکم آمد. با لحنى پدرانه گفت:«مى‏خواى کمکت کنم؟» صفحه 8

 

نویسنده

سهیلا فرجام فر

زندگینامه

در سال 1335 در آبادان متولد و تا هنگام اخذ دیپلم در آبادان ساکن بود، برای ادامه تحصیل در دانشکده پرستاری نیروی هوایی به تهران می‌رود و پس از فارغ‌التحصیلی در سال 56 به دزفول نقل مکان می‌کند، به دلیل آغاز جنگ از سال 60 تاکنون در تهران به سر می‌برد. او حدود 10 سال است که به نویسندگی مشغول و با نشریات زن روز، کیهان، کیهان هوایی و مجله فضیلت خانواده (دبیر سرویس داستان) همکاری داشته است. او همکاریهایی نیز با صدا و سیما داشته و گاهی راوی برنامه‌هایی بوده است. علاوه بر این؛ فعالیتهایی نیز به‌عنوان سوپروایزر در بیمارستان نیروی هوایی داشته و دوره‌ای هم با آموزش و پرورش همکاری می‌کرده است.

 

 

کتاب های مرتبط
یک روز، یک مرد

محسن مطلق

سیب و فواره

راز نگین سرخ

بچه‌های سنگان (پالتویی)

فرهنگ اتصال

سال های بی صدا گریه کردنم

خواب مشترک

عکاسی و نظریه

مهدی مقیم نژاد

از شریف تا لس آنجلس

دکتر سید مجتبی عطاردی

شاپرک و نور

فاطمه رحمتی

کتاب های پیشنهادی ما
عکس پشه ای

سید سعید موسوی

باز نخچیر

موسی غیور

آنجا که زنبق ها می شکفند

نوشته :وراوبیل کلیور / ترجمه : پروین جلوه نژاد

نیم مشت نمک (مجموعه شکرستان )

جواد رهنما

واو

اسماعیل واقفی

گمشده من

محمدمهدی بهداروند

خانه درختی من

پروین علی پور

شن‌های سرخ تکریت

عبدالامیر افشین‌پور

اگر مرد بودم

ندا حبیبی

طوقی

محمدرضا آریان فر

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
رسالت امام جمعه و کاربرد هنر در تبلیغ

حسن بنیانیان

پاره‌هایی از آنچه اتفاق افتاد - جلد دوم

مرتضی سرهنگی

بوی باروت سوخته

کریمی

کویت در روزهای اشغال

سرگرد محمد هاشم/سروان محمد مطلک/محمدحسین زوارکعبه

هنر اسلامی

روبرت ایروین / رویا آزادفر

اسلحه سرى

الیوت آرنولد / مترجم :مجید عمیق

سوزه سوزه

انوشه منادی

عشق باران است

عبدالرضا رضایی نیا

جاده های سربی

محمدمهدی بهداروند

بیز بئله آغلاردیق - جلد اول

صالح سجادی - احمد رنجبری حیدر باغی